Leukocytoza powstaje w odpowiedzi na toczące się w organizmie stany zapalne i infekcje: wirusowe, bakteryjne, grzybicze, a także pasożytnicze. Może być objawem krwawienia i nowotworu. W niektórych przypadkach prowadzi do niej stosowanie leków. Ponieważ może mieć wiele przyczyn, zawsze wymaga dokładniejszej diagnostyki.
Co oznaczają podwyższone leukocyty?
Leukocytoza jest wówczas, kiedy dochodzi do znacznego przekroczenia norm dopuszczalnych dla białych krwinek, czyli kiedy odnotowuje się ich poziom powyżej 10 tys. komórek/µl (za właściwą wartość uznaje się przedział 4–10 tys. komórek/µl). Przy opisie równie ważna co ich liczba, jest ich dojrzałość, ponieważ pozwala to na ocenę, czy dochodzi do zwiększonej produkcji leukocytów w szpiku kostnym. W ten sposób można określić, czy podwyższone leukocyty wskazują na białaczkę czy infekcję, która rozwija się w organizmie.
Zobacz też: Leukopenia, czyli mała ilość białych krwinek - objawy, przyczyny, leczenie
Podwyższone leukocyty we krwi – przyczyny
Jest wiele przyczyn, które powodują zwiększoną liczbę leukocytów we krwi – od niegroźnych infekcji po niebezpieczną białaczkę. Podwyższone leukocyty we krwi mogą być wynikiem m.in.:
- infekcji bakteryjnych (zwłaszcza tych, którym towarzyszy gorączka), pasożytniczych, wirusowych i grzybiczych,
- martwicy tkanek (np. w przypadku zawału bądź rozległych poparzeń),
- chorób związanych z alergią,
- niektórych nowotworów,
- chorób autoimmunologicznych,
- układowego zapalenia naczyń,
- przewlekłych zakażeń,
- chorób zapalnych jamy brzusznej.
Leukocytoza może występować również jako skutek podawania leków, np. glikokortykosteroidów.
Ważne jest, aby pamiętać, że przyczyną podwyższonych leukocytów jest tocząca się w organizmie choroba lub patologiczna zmiana, ale sama leukocytoza nie daje żadnych objawów. Chyba że norma jest przekroczona o kilkaset tysięcy, wówczas można mówić o objawach leukocytozy, wśród których wymienia się bóle głowy i przewlekłe zmęczenie, a w ostrzejszych stanach jest przyczyną zakrzepicy, zatorów i prowadzi do sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.
Podwyższone leukocyty u dziecka
Jeżeli wynik badania wykazuje podwyższone leukocyty u dziecka, najczęściej oznacza to infekcję. Ich wysokie wartości są związane z koniecznością zwalczania drobnoustrojów atakujących organizm. Powinny one wrócić do normy po około dwóch tygodniach od zakończenia leczenia, co będzie widoczne w wynikach badania krwi. Przy zbyt wysokich rezultatach nie należy wpadać w panikę, a obserwować, czy u dziecka nie występują objawy świadczące o infekcji np.: katar, gorączka, kaszel, biegunka, wymioty itp.
Liczba białych krwinek rośnie, podobnie jak u dorosłych, na skutek przyjmowania niektórych leków, a także przy alergiach, oparzeniach itp.
Najpoważniejszą przyczyną jest oczywiście białaczka, stąd każde odstępstwo od normy wymaga dokładnej diagnostyki. Niestety jest ona nowotworem, który często dotyka dzieci. W początkowej fazie często nie daje żadnych objawów, dlatego zaleca się wykonywanie morfologii krwi raz do roku.
Im młodsze jest dziecko, tym wyraźniej zaznacza się leukocytoza, stąd u noworodków jest dosyć częstym zjawiskiem. Układ odpornościowy małego dziecka dopiero się kształtuje, więc jest ono bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje i działanie czynników zewnętrznych. Może ją powodować nawet nieodpowiednia dieta, wysiłek fizyczny, zmiany temperatury i wiele innych czynników, które jednak zawsze wymagają sprawdzenia.
Leukocytoza w ciąży
Podwyższony poziom leukocytów jest normalnym zjawiskiem w trakcie ciąży. W jej końcowym stadium ich wartość może przekroczyć 10,8 tys. komórek/µl. Zawsze jednak należy skonsultować wyniki morfologii z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ wysokie wartości leukocytów mogą być również skutkiem zachodzących w organizmie nieprawidłowości, które trzeba zdiagnozować i odpowiednio leczyć, aby doprowadzić do bezpiecznego porodu.
Wysoki poziom leukocytów zazwyczaj jest związany z rozwijającą się infekcją. Niepokojący jest stan, w którym leukocytoza utrzymuje się przez dłuższy czas. Może oznaczać nieprawidłowości w przebiegu ciąży, z których najpoważniejszą jest infekcja wewnątrzmaciczna. Chorobę wywołuje pęknięcie pęcherza płodowego i wydostanie się na zewnątrz płynu owodniowego – jest to stan zagrożenia zdrowia zarówno matki, jak i płodu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do ogólnego zakażenia organizmu – sepsy.
Zobacz też: Leukocyty w moczu w ciąży - objawy, przyczyny, leczenie