Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leukocytoza – o czym może świadczyć nadmiar białych krwinek w organizmie?
menu
Polub nas na Facebooku

Leukocytoza – o czym może świadczyć nadmiar białych krwinek w organizmie?

NAN

Fot: Kateryna_Kon / stock.adobe.com

Leukocytoza, czyli podwyższone leukocyty, oznacza przekroczenie górnej normy liczby białych krwinek w organizmie. Za taki próg uważa się 10 tys. komórek/µl. Przyczynami zawyżonych wyników są np. wysiłek fizyczny, infekcja, alergia, a w najgroźniejszym przypadku – białaczka.

Leukocytoza powstaje w odpowiedzi na toczące się w organizmie stany zapalne i infekcje: wirusowe, bakteryjne, grzybicze, a także pasożytnicze. Może być objawem krwawienia i nowotworu. W niektórych przypadkach prowadzi do niej stosowanie leków. Ponieważ może mieć wiele przyczyn, zawsze wymaga dokładniejszej diagnostyki.

Co oznaczają podwyższone leukocyty?

Leukocytoza jest wówczas, kiedy dochodzi do znacznego przekroczenia norm dopuszczalnych dla białych krwinek, czyli kiedy odnotowuje się ich poziom powyżej 10 tys. komórek/µl (za właściwą wartość uznaje się przedział 4–10 tys. komórek/µl). Przy opisie równie ważna co ich liczba, jest ich dojrzałość, ponieważ pozwala to na ocenę, czy dochodzi do zwiększonej produkcji leukocytów w szpiku kostnym. W ten sposób można określić, czy podwyższone leukocyty wskazują na białaczkę czy infekcję, która rozwija się w organizmie.

Zobacz też: Leukopenia, czyli mała ilość białych krwinek - objawy, przyczyny, leczenie

Zobacz film: Co to są leukocyty jaka jest norma ? Źródło: 36,6.

Podwyższone leukocyty we krwi – przyczyny

Jest wiele przyczyn, które powodują zwiększoną liczbę leukocytów we krwi – od niegroźnych infekcji po niebezpieczną białaczkę. Podwyższone leukocyty we krwi mogą być wynikiem m.in.:

  • infekcji bakteryjnych (zwłaszcza tych, którym towarzyszy gorączka), pasożytniczych, wirusowych i grzybiczych,
  • martwicy tkanek (np. w przypadku zawału bądź rozległych poparzeń),
  • chorób związanych z alergią,
  • niektórych nowotworów,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • układowego zapalenia naczyń,
  • przewlekłych zakażeń,
  • chorób zapalnych jamy brzusznej.

Leukocytoza może występować również jako skutek podawania leków, np. glikokortykosteroidów.

Ważne jest, aby pamiętać, że przyczyną podwyższonych leukocytów jest tocząca się w organizmie choroba lub patologiczna zmiana, ale sama leukocytoza nie daje żadnych objawów. Chyba że norma jest przekroczona o kilkaset tysięcy, wówczas można mówić o objawach leukocytozy, wśród których wymienia się bóle głowy i przewlekłe zmęczenie, a w ostrzejszych stanach jest przyczyną zakrzepicy, zatorów i prowadzi do sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Podwyższone leukocyty u dziecka

Jeżeli wynik badania wykazuje podwyższone leukocyty u dziecka, najczęściej oznacza to infekcję. Ich wysokie wartości są związane z koniecznością zwalczania drobnoustrojów atakujących organizm. Powinny one wrócić do normy po około dwóch tygodniach od zakończenia leczenia, co będzie widoczne w wynikach badania krwi. Przy zbyt wysokich rezultatach nie należy wpadać w panikę, a obserwować, czy u dziecka nie występują objawy świadczące o infekcji np.: katar, gorączka, kaszel, biegunka, wymioty itp.

Liczba białych krwinek rośnie, podobnie jak u dorosłych, na skutek przyjmowania niektórych leków, a także przy alergiach, oparzeniach itp.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Najpoważniejszą przyczyną jest oczywiście białaczka, stąd każde odstępstwo od normy wymaga dokładnej diagnostyki. Niestety jest ona nowotworem, który często dotyka dzieci. W początkowej fazie często nie daje żadnych objawów, dlatego zaleca się wykonywanie morfologii krwi raz do roku.

Im młodsze jest dziecko, tym wyraźniej zaznacza się leukocytoza, stąd u noworodków jest dosyć częstym zjawiskiem. Układ odpornościowy małego dziecka dopiero się kształtuje, więc jest ono bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje i działanie czynników zewnętrznych. Może ją powodować nawet nieodpowiednia dieta, wysiłek fizyczny, zmiany temperatury i wiele innych czynników, które jednak zawsze wymagają sprawdzenia.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Leukocytoza w ciąży

Podwyższony poziom leukocytów jest normalnym zjawiskiem w trakcie ciąży. W jej końcowym stadium ich wartość może przekroczyć 10,8 tys. komórek/µl. Zawsze jednak należy skonsultować wyniki morfologii z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ wysokie wartości leukocytów mogą być również skutkiem zachodzących w organizmie nieprawidłowości, które trzeba zdiagnozować i odpowiednio leczyć, aby doprowadzić do bezpiecznego porodu.

Wysoki poziom leukocytów zazwyczaj jest związany z rozwijającą się infekcją. Niepokojący jest stan, w którym leukocytoza utrzymuje się przez dłuższy czas. Może oznaczać nieprawidłowości w przebiegu ciąży, z których najpoważniejszą jest infekcja wewnątrzmaciczna. Chorobę wywołuje pęknięcie pęcherza płodowego i wydostanie się na zewnątrz płynu owodniowego – jest to stan zagrożenia zdrowia zarówno matki, jak i płodu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do ogólnego zakażenia organizmu – sepsy.

Zobacz też: Leukocyty w moczu w ciąży - objawy, przyczyny, leczenie


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
390
48
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Czym mogą być spowodowane limfocyty poniżej normy?
Czym mogą być spowodowane limfocyty poniżej normy? TVN zdrowie
Co oznaczają podwyższone limfocyty u dorosłych i dzieci?
Co oznaczają podwyższone limfocyty u dorosłych i dzieci? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?