Polub nas na Facebooku
Czytasz: Komora hiperbaryczna – wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Komora hiperbaryczna – wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne

lekarz

Fot.: psphotography / stock.adobe.com

Komora hiperbaryczna jest bezpieczną i nieinwazyjną formą terapii. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Trudno mówić o jej skutkach ubocznych, choć zdarza się, że zbyt długi czas zabiegu i wysokie ciśnienie wywołują ból głowy i nudności.

Komora hiperbaryczna to specjalne pomieszczenie przeznaczone do nieinwazyjnej terapii hiperbarycznej, czyli metody leczniczej wykorzystującej stuprocentowy tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Głównym celem terapii w komorze hiperbarycznej jest przyspieszenie i poprawa mechanizmów gojenia się ran i terapia niektórych schorzeń. Obecnie jest to metoda często wykorzystywana pomocniczo w leczeniu wielu dolegliwości.

Co to jest komora hiperbaryczna i na czym polega terapia?

Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym pomieszczeniem, w którym pacjent poddany jest działaniu tlenu o stężeniu 100% pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Jest to jedna z najbardziej efektywnych form dostarczenia tlenu do wszystkich tkanek. Ze względu na podwyższone ciśnienie atmosferyczne tlen zatraca fizjologiczne bariery przenikania przez tkanki. Dotlenienie komórek fizjologicznie uzależnione jest od ukrwienia danego obszaru. W komorze hiperbarycznej tlen dyfunduje, czyli przenika, nawet do ognisk udarowych – zupełnie nieukrwionych. Zwiększa się również stężenie tlenu w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym czy limfie.

Zastosowanie komory hiperbarycznej obejmuje stany, kiedy konieczne jest usprawnienie procesów fizjologicznych organizmu, tzn. regeneracji tkanek, gojenia się ran, tworzenia krążeń obocznych, niwelowania stanów zapalnych i infekcji. Jest to również metoda hamująca procesy starzenia, poprawiająca odżywienie i odnowę wszystkich komórek organizmu.

Komory hiperbaryczne mogą być jednoosobowe i wieloosobowe. Jednoosobowe komory hiperbaryczne mogą być miękkie. Są wówczas wykonane ze specjalnego materiału, który pod wpływem ciśnienia staje się twardy. Drugi rodzaj to komory twarde. Nowoczesne komory hiperbaryczne mają cylindry wykonane z przezroczystego akrylu o szczególnych właściwościach. Ciśnienie w komorze stopniowo się zwiększa, osiągając wartości nawet 3 razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Podczas terapii pacjent oddycha czystym tlenem. Może siedzieć lub leżeć. Kontakt z nim jest stale zachowany. Może on się zrelaksować, np. czytając gazetę, jednak zdarza się, że odczuwa nieprzyjemne doznania przypominające te przy starcie i lądowaniu samolotu. Jeden zabieg trwa około 45 minut. Średnia cena zabiegu mieści się w przedziale 150–350 zł.

Zobaczcie, jakie ćwiczenia poprawią krążenie:

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przebieg zabiegu w komorze hiperbarycznej

Przed zabiegiem pacjent musi zdjąć wszystkie ostre przedmioty, pozostać w bieliźnie. Może być w spodenkach i koszulce. Po wejściu do komory ciśnienie jest odpowiednio podwyższane, aż osiągnie docelową wartość, na poziomie której jest utrzymywane. Po zabiegu ciśnienie w komorze najpierw stopniowo jest obniżane aż do momentu, w którym można opuścić komorę. Po zabiegu chory odczuwa przypływ energii. Ważne, by seanse były wykonywane regularnie. Ciśnienie, czas terapii, ilość zabiegów dostosowywane są indywidualnie.

Wskazania i przeciwwskazania do komory hiperbarycznej

Do głównych wskazań tlenoterapii w komorze hiperbarycznej należą:

 • trudno gojące się rany,
 • grzybice,
 • choroby zapalne i autoimmunologiczne,
 • schorzenia układu nerwowego,
 • choroby układu krążenia, jak miażdżyca czy nadciśnienie,
 • zmęczenie, depresja,
 • objawy niedotlenienia tkanek,
 • zaburzenia płodności i potencji,
 • ból głowy i migrena,
 • anemia,
 • obrzęki,
 • przewlekłe choroby skóry,
 • otyłość,
 • choroby przewlekłe, jak cukrzyca,
 • opóźnienie procesów starzenia komórek.

W niektórych stanach chorobowych zabiegi są refundowane. Należą do nich stany ostre, jak zatory gazowe, zatrucia tlenkiem węgla, choroba dekompresyjna, zmiażdżenia, urazy wielonarządowe czy ostre niedokrwienia.

Komora hiperbaryczna pomaga na wiele chorób przewlekłych. Zalicza się do nich:

 • uszkodzenia popromienne,
 • trudno gojące się rany,
 • stopę cukrzycową,
 • zakażenia,
 • martwicę,
 • owrzodzenia,
 • odleżyny,
 • przeszczepy zagrożone martwicą,
 • niewydolność żylną powikłaną owrzodzeniami,
 • ropnie.

Istnieją również liczne przeciwwskazania do stosowania komory hiperbarycznej:

 • krwotok,
 • niektóre choroby płuc,
 • rozrusznik serca,
 • ciąża,
 • zapalenie nerwu wzrokowego,
 • gorączka,
 • odma płuc i zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej,
 • drgawki,
 • ostre choroby uszu,
 • zapalenia zatok.

Skutki uboczne terapii w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jest zabiegiem bezpiecznym, nieinwazyjnym, choć jak w przypadku każdej, nawet mało inwazyjnej procedury, zdarzają się skutki uboczne. Mogą to być ból głowy, wymioty, zmęczenie, wynikające ze zbyt wysokiego ciśnienia zastosowanego w terapii lub zbyt długiego czasu spędzonego w komorze hiperbarycznej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1534
48
Polecamy
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Jak działa komora hiperbaryczna?
Prowadzący 36,6°C w nowym sezonie sprawdzili to na własnej skórze!
Jak działa komora hiperbaryczna? Prowadzący 36,6°C w nowym sezonie sprawdzili to na własnej skórze! TVN zdrowie
Tlenoterapia bierna i tlenoterapia hiperbaryczna – na czym polegają?
Tlenoterapia bierna i tlenoterapia hiperbaryczna – na czym polegają? TVN zdrowie
Komentarze (7)
Marzena
Jestem po pięciu zabiegach w komorze że względu na niegojąca się dziurę w nodze po operacji. Goi się piorunem natomiast dostałam mega migren ,brałam dużo leków p-bolowych i rozwaliłam żołądek. Polecam komorę ale trzeba bardzo uważać. Ja mam tam chodzić półtora miesiąca i czarno to widzę. Ale nie jest to wina komory tylko ja tak reaguje. Przecież komora ma też leczyc migreny a ja mam jeszcze większe.
Czytaj całość
Paula
Ja dostałam skierowanie wraz z refundacja na zabiegi w komorze że względu na nagła gluchote, także jednak coś Nfz obejmuje. Jeszcze efektów nie ma ale trzeba cierpliwości do około 15 zabiegów.
Czytaj całość
piękna
Komora okazała się zbawieniem !!! Cztery lata po cieciu cesarskim moja blizna była cały czas zaczerwieniona, często miałam wrażenie że boli skóra w jej okolicy, swędziała, nie wyglądała ładnie. Dopiero po kilku zabiegach w komorze 2.0 ATA blizna pięknie się zagoiła od tamtej pory nie mam z nią żadnych problemów- zapomniałam że jest. Mała jasna kreska na moim ciele :) do tego kondycja całej skóry się bardzo poprawiła jestem bardzo wdzięczna mojemu cudownemu mężowi za tak piękny prezent na rocznicę.
Czytaj całość
Andzia
Ja korzystałam z komory razem z moim słoneczkiem które ma autyzm... dostalismy dofinansowanie z fundacji pomaluj mój świat - bo oni mają taką... mój maluszek zaczął po takim turnusie reagować na różne bodzce, interesuje sie swiatem i zaczał sie uśmiechac i przytulac!!! to dla mnie jak cud !!! szczerze polecam !!!
Czytaj całość
Katol
Ja swojego czasu korzystając z tej komory prawie zszedłem z tego świata. Powinno się przeprowadzać szczegółowe badania przed rozpoczęciem korzystania z tego „cudu techniki”
Czytaj całość
zadowolona
Łuszczyca należy do chorób immunologicznych i komory jak najbardziej wspomagają jej leczenie. Ja korzystałam prywatnie z komory hiperbarycznej w Warszawie i jestem bardzo wdzięczna, że tam trafiłam. Dzięki całej przeprowadzonej terapii mam po raz pierwszy od kilku miesięcy spokój ze zmianami na skórze. Teraz już wiem, że wszystko jest od jedzenia i problem był w jelitach, a teraz bardzo na to uważam co jem. Komory jednym słowem rewelacja!
Czytaj całość
Celina
Napisaliście państwo o wielu wskazanich do leczenia komorą ale ja dzwoniłam do jednej z klinik na NFZ i tam powiedziano mi, że choroba autoummuologiczna jak np. RSZ nie jest w skazaniem. Więc jakie choroby immunologiczne wsazaniem są? Myślę, że rzadne.
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?