Komora hiperbaryczna to specjalne pomieszczenie przeznaczone do nieinwazyjnej terapii hiperbarycznej, czyli metody leczniczej wykorzystującej stuprocentowy tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Głównym celem terapii w komorze hiperbarycznej jest przyspieszenie i poprawa mechanizmów gojenia się ran i terapia niektórych schorzeń. Obecnie jest to metoda często wykorzystywana pomocniczo w leczeniu wielu dolegliwości.
Co to jest komora hiperbaryczna i na czym polega terapia?
Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym pomieszczeniem, w którym pacjent poddany jest działaniu tlenu o stężeniu 100% pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Jest to jedna z najbardziej efektywnych form dostarczenia tlenu do wszystkich tkanek. Ze względu na podwyższone ciśnienie atmosferyczne tlen zatraca fizjologiczne bariery przenikania przez tkanki. Dotlenienie komórek fizjologicznie uzależnione jest od ukrwienia danego obszaru. W komorze hiperbarycznej tlen dyfunduje, czyli przenika, nawet do ognisk udarowych – zupełnie nieukrwionych. Zwiększa się również stężenie tlenu w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym czy limfie.
Zastosowanie komory hiperbarycznej obejmuje stany, kiedy konieczne jest usprawnienie procesów fizjologicznych organizmu, tzn. regeneracji tkanek, gojenia się ran, tworzenia krążeń obocznych, niwelowania stanów zapalnych i infekcji. Jest to również metoda hamująca procesy starzenia, poprawiająca odżywienie i odnowę wszystkich komórek organizmu.
Komory hiperbaryczne mogą być jednoosobowe i wieloosobowe. Jednoosobowe komory hiperbaryczne mogą być miękkie. Są wówczas wykonane ze specjalnego materiału, który pod wpływem ciśnienia staje się twardy. Drugi rodzaj to komory twarde. Nowoczesne komory hiperbaryczne mają cylindry wykonane z przezroczystego akrylu o szczególnych właściwościach. Ciśnienie w komorze stopniowo się zwiększa, osiągając wartości nawet 3 razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Podczas terapii pacjent oddycha czystym tlenem. Może siedzieć lub leżeć. Kontakt z nim jest stale zachowany. Może on się zrelaksować, np. czytając gazetę, jednak zdarza się, że odczuwa nieprzyjemne doznania przypominające te przy starcie i lądowaniu samolotu. Jeden zabieg trwa około 45 minut. Średnia cena zabiegu mieści się w przedziale 150–350 zł.
Zobaczcie, jakie ćwiczenia poprawią krążenie:
Przebieg zabiegu w komorze hiperbarycznej
Przed zabiegiem pacjent musi zdjąć wszystkie ostre przedmioty, pozostać w bieliźnie. Może być w spodenkach i koszulce. Po wejściu do komory ciśnienie jest odpowiednio podwyższane, aż osiągnie docelową wartość, na poziomie której jest utrzymywane. Po zabiegu ciśnienie w komorze najpierw stopniowo jest obniżane aż do momentu, w którym można opuścić komorę. Po zabiegu chory odczuwa przypływ energii. Ważne, by seanse były wykonywane regularnie. Ciśnienie, czas terapii, ilość zabiegów dostosowywane są indywidualnie.
Wskazania i przeciwwskazania do komory hiperbarycznej
Do głównych wskazań tlenoterapii w komorze hiperbarycznej należą:
- trudno gojące się rany,
-
grzybice,
- choroby zapalne i autoimmunologiczne,
-
schorzenia układu nerwowego,
- choroby układu krążenia, jak miażdżyca czy nadciśnienie,
- zmęczenie, depresja,
- objawy niedotlenienia tkanek,
- zaburzenia płodności i potencji,
- ból głowy i migrena,
- anemia,
- obrzęki,
- przewlekłe choroby skóry,
-
otyłość,
- choroby przewlekłe, jak cukrzyca,
- opóźnienie procesów starzenia komórek.
W niektórych stanach chorobowych zabiegi są refundowane. Należą do nich stany ostre, jak zatory gazowe, zatrucia tlenkiem węgla, choroba dekompresyjna, zmiażdżenia, urazy wielonarządowe czy ostre niedokrwienia.
Komora hiperbaryczna pomaga na wiele chorób przewlekłych. Zalicza się do nich:
- uszkodzenia popromienne,
- trudno gojące się rany,
- stopę cukrzycową,
- zakażenia,
- martwicę,
- owrzodzenia,
- odleżyny,
- przeszczepy zagrożone martwicą,
- niewydolność żylną powikłaną owrzodzeniami,
- ropnie.
Istnieją również liczne przeciwwskazania do stosowania komory hiperbarycznej:
- krwotok,
- niektóre choroby płuc,
-
rozrusznik serca,
- ciąża,
- zapalenie nerwu wzrokowego,
-
gorączka,
- odma płuc i zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej,
- drgawki,
- ostre choroby uszu,
- zapalenia zatok.
Skutki uboczne terapii w komorze hiperbarycznej
Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jest zabiegiem bezpiecznym, nieinwazyjnym, choć jak w przypadku każdej, nawet mało inwazyjnej procedury, zdarzają się skutki uboczne. Mogą to być ból głowy, wymioty, zmęczenie, wynikające ze zbyt wysokiego ciśnienia zastosowanego w terapii lub zbyt długiego czasu spędzonego w komorze hiperbarycznej.