Rozrusznik serca zakłada się w prosty sposób i tak naprawdę jest to stosunkowo bezpieczny zabieg, a nie skomplikowana operacja. Powikłania po nim są rzadkością, dlatego osoby, u których występują wskazania do wszczepienia elektrostymulatora, nie powinny się przesadnie obawiać. To drobne urządzenie może uchronić przed śmiercią wywołaną zaburzeniami pracy serca.
Kiedy zakłada się rozrusznik serca i jakie są przeciwwskazania do dokonania zabiegu?
Rozrusznik serca zakłada się u osób, u których występują znaczne zaburzenia przewodnictwa elektrycznego w mięśniu sercowym polegające na zbyt rzadkim lub bardzo nieregularnym pobudzaniu go do skurczów.
Rozrusznik serca jest dobrym rozwiązaniem dla chorujących na:- chorobę węzła zatokowo-przedsionkowego, w której wysyłane impulsy są zbyt słabe;
- blok komorowo-przedsionkowy, w którym zaburzone jest przewodzenie impulsów;
- bloki odnóg pęczka węzła Hisa;
-
migotanie przedsionków.
U niektórych osób nie można założyć rozrusznika serca. Najczęstsze przeciwwskazania to miejscowe i ogólne zakażenia organizmu oraz niektóre zaburzenia automatyzmu serca. Dlatego decyzję o wszczepieniu stymulatora serca zawsze podejmuje lekarz w oparciu o stan zdrowia pacjenta i wyniki badań (test Holtera, elektrokardiografia, echo serca i badania ogólne).
Rozrusznik serca - jak wygląda zabieg jego wszczepienia?
Zabieg wszczepiania rozrusznika serca zostaje dokonany w pracowni elektrofizjologicznej, w warunkach wysokiej sterylności. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, ponieważ nie wymaga on otwierania klatki piersiowej, a jedynie podskórnego umieszczenia stymulatora pod obojczykiem i poprowadzenia elektrod do serca drogą wewnątrznaczyniową.
Cały zabieg jest bardzo bezpieczny i najczęściej trwa do dwóch godzin. Rekonwalescencja po wszczepieniu rozrusznika nie powinna przebiegać długo - najczęściej chory zostaje w szpitalu jeden dzień w celu obserwacji jego stanu zdrowia i pracy rozrusznika.
Powikłania po wszczepieniu rozrusznika serca dotyczą niewielkiego odsetka pacjentów, a większość z nich nie stanowi zagrożenia życia. Do najczęstszych powikłań należą krwiaki i zakażenia, odklinowanie się elektrod oraz odma płucna. W takich wypadkach konieczna jest dłuższa rekonwalescencja. Zdarzają się też groźniejsze powikłania, takie jak infekcje rozrusznika, zatory powietrzne, tamponada serca i bakteryjne zapalenie serca. Występują one u mniej niż 1% osób decydujących się na wszczepienie kardiostymulatora.
Życie z rozrusznikiem serca
Osoba z rozrusznikiem serca powinna regularnie zgłaszać się na kontrole u lekarza, który ocenia stan zdrowia oraz sprawdza pracę rozrusznika i stan jego baterii. Nie muszą się one odbywać bardzo często - co 3 do 12 miesięcy.
Po zabiegu wszczepienia rozrusznika nie należy korzystać z urządzeń emitujących duże pole magnetyczne, takich jak silne elektryczne spawarki i wiertarki oraz transformatory. Większość urządzeń domowych (telewizory, sprzęty AGD i RTV, radio czy komputery) nie powinno zakłócać działania stymulatora serca.
Problematyczne ze względu na obecność rozrusznika może być wykonywanie niektórych zabiegów i badań diagnostycznych, na przykład: rezonansu magnetycznego, radioterapii i elektrycznej stymulacji nerwów. Trzeba także zrezygnować z zabiegów fizjoterapeutycznych, takich jak : diatermia, kąpiele galwaniczne, jonoforeza, prądy diadynamiczne oraz wszystkie formy elektroterapii i magnetoterapii. Przed zabiegami i badaniami powinno się zawsze informować o rozruszniku, aby uniknąć jego awarii.
Założenie rozrusznika serca nie musi się wiązać ze znaczącymi zmianami w życiu. Można nadal uprawiać sport - należy jednak zrezygnować z dyscyplin kontaktowych, które mogłyby spowodować uszkodzenie rozrusznika. Dla dobra serca warto dbać o zdrową dietę, a alkohol spożywać okazjonalnie.
Awaria rozrusznika serca - objawy
Mimo rzetelnie przeprowadzonych kontroli może dojść do uszkodzenia rozrusznika. Należy wówczas od razu udać się do lekarza. Objawem awarii rozrusznika jest zmiana w rytmie pracy serca, która może pojawić się stopniowo lub nagle (przyspieszenie, spowolnienie lub całkowite zatrzymanie bicia serca). Uszkodzenia rozrusznika nie występują często. Samo urządzenie jest bardzo odporne i powinno być wymieniane na nowe jeszcze przed wyczerpaniem baterii, co minimalizuje szanse wystąpienia awarii.