Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega badanie Holtera EKG? - przebieg, wyniki, wskazania, zalety i normy
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega badanie Holtera EKG? - przebieg, wyniki, wskazania, zalety i normy

Kobieta trzyma holter w dłoniach

Fot: Dimitry Lobanov / fotolia.com

Badanie Holtera EKG polega na noszeniu przez 24 godziny specjalnych elektrod razem z urządzeniem rejestrującym EKG. Holter EKG jest metodą monitorowania rytmu mięśnia sercowego, w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń w jego pracy. Wskazaniem do badania jest: kołatanie serca, choroby kardiologiczne lub omdlenia i utraty przytomności.

Nazwa badania holterowskiego pochodzi od nazwiska jego twórcy – Normana Holtera. Z pochodzenia był Amerykaninem i zajmował się zawodowo biofizyką.

Holter EKG – co to jest?

Metoda Holtera EKG wygląda jak badanie EKG, z tą różnicą, że odbywa się przez 24, a czasem nawet 48 godzin. Tradycyjna elektrokardiografia trwa kilka minut i w tym czasie nie zawsze da się zarejestrować pojawiające się nieprawidłowości pracy serca. Badanie Holtera prowadzone jest przez całą dobę. Na klatce piersiowej badanego pacjenta umieszcza się specjalne elektrody połączone z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Aparatura jest niewielkich rozmiarów i można ją przypiąć, np. do paska spodni. Przygotowaniem do badania jest jedynie odtłuszczenie miejsc przyczepu elektrod, a w przypadku dużego owłosienia – usunięcie go golarką. Noszenie urządzenia nie powinno ograniczać ruchów.

Holter EKG to jest zupełnie bezbolesną i nieinwazyjną metodą pomiaru rytmu serca. Nie ma ryzyka wystąpienia po nim różnego rodzaju powikłań.

Zobacz też: Scyntygrafia serca – czym jest i jak się przygotować do badania?

Badanie Holtera EKG – przebieg

Osoba badana nosi przypięte do ciała elektrody i rejestrator EKG przez całą dobę (gdy zachodzi taka potrzeba czas może zostać wydłużony do 48 godzin). W tym czasie wykonuje normalnie wszystkie codzienne czynności tak jak zwykle i nie zdejmuje urządzenia podczas snu. W trakcie badania holterowskiego pacjent jest zobowiązany prowadzić dziennik, w którym zapisuje wszelkiego rodzaju dolegliwości oraz działania, przy których wystąpiły, a także ich godzinę. Do obowiązku osoby posiadającej na sobie rejestrator EKG należy również zapisywanie wszelkiego rodzaju leków, które przyjął. Po upływie czasu przeznaczonego na badanie, urządzenie zostaje zdjęte z ciała pacjenta i podłączony do komputera, na którego ekranie odczytuje się wynik.

Holter EKG – wyniki i normy

Po 24 lub 48 godzinach urządzenie wraz z elektrodami jest zdejmowane. Jego zapis jest oceniany przez lekarza, który bierze również pod uwagę dziennik prowadzony przez pacjenta. Serce wytwarza impulsy, które są automatycznie rejestrowane. Po skończonym badaniu, ich zapis przenoszony jest do komputera. Na podstawie powstałych wykresów lekarz określa diagnozę, a także dostosowuje odpowiednie leczenie.

Zwiększone ryzyko występowania arytmii serca następuje, kiedy w zapisie EKG pojawi się na przykład wydłużony odstęp QT. Prawidłowa wartość skorygowanego odstępu QT wynosi od do 430 ms u mężczyzn oraz do 450 ms u kobiet.

Wskazania do badania EKG metodą Holtera

Wskazaniem do wykonania Holter EKG są zaburzenia pracy serca, jak: nierówny, przyspieszony bądź spowolniony puls mięśnia sercowego czy jego kołatanie. Badanie przeprowadza się również w celu wykluczenia bloku serca, czyli nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów elektrycznych, bądź przyczyn kardiologicznych, jeśli występują np. utraty przytomności czy omdlenia. Wskazaniem do Holter EKG jest również choroba niedokrwienna serca lub wszczepiony rozrusznik (aby monitorować czy jego praca przebiega prawidłowo). W przypadku napadów duszności, zawrotów głowy czy zasłabnięć badanie ma na celu potwierdzenie bądź wykluczenie przyczyn kardiologicznych takiego stanu.

Zobacz film: Holter EKG wskazania do wykonania badania. Źródło: 36,6

Zalety badania i Holter w ciąży

Zaletą badania EKG metodą Holtera jest to, że w trakcie jego trwania można zmierzyć pracę serca także podczas snu. U wielu osób właśnie w stanie spoczynku pojawiają się różne nieprawidłowości rytmu mięśnia sercowego, których nie da się wykryć, np. w trakcie zwykłej elektrokardiografii, czyli badania EKG. Ponadto badanie holter EKG to bezpieczna metoda także dla kobiet w ciąży. EKG metodą Holtera pozwala dokładnie zbadać czynności elektryczne serca u pań, niezależnie od tygodnia trwania ciąży.

Holter EKG a telefon komórkowy

Korzystanie z telefonów komórkowych w trakcie badania holterowskiego EKG może powodować krótkotrwałe zakłócenia zapisu wyników w urządzeniu, w szczególności w rejestratorach cyfrowych. Nieprawidłowości wynikają z pola magnetycznego jakie wytwarza telefon. Jego natężenie jest większe w zamkniętych pomieszczeniach, w porównaniu z otwartą przestrzenią. Na siłę pola magnetycznego może mieć także wpływ odległość od przekaźnika.

Holter EKG – czego nie wolno?

Osobom w trakcie badania zaleca się zaprzestanie korzystania z telefonów komórkowych bądź trzymanie ich w niedużej odległości od rejestratora EKG, jak również ograniczenie rozmów. Na czas trwania badania nie wolno również brać kąpieli czy prysznica, a także korzystać z poduszek elektrycznych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
283
105
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?