Polub nas na Facebooku
Czytasz: Języczek podniebienny – jaką pełni funkcję i co oznacza jego opuchlizna?
menu
Polub nas na Facebooku

Języczek podniebienny – jaką pełni funkcję i co oznacza jego opuchlizna?

mały chłopiec krzyczy podczas jazdy autobusem szkolnym

Fot. Andersen Ross Photography Inc / Getty Images

Języczek podniebienny jest niewielki, ale pełni wiele ważnych funkcji w jamie ustnej. Przede wszystkim ułatwia oddychanie i chroni krtań przed bakteriami. Wzmaga także produkcję śliny. Za jego powiększenie i towarzyszącą temu opuchliznę może odpowiadać szereg chorób. Leczenie kłopotów z języczkiem jest uzależnione od przyczyny.

Choroby języczka podniebiennego to nie tylko problem zdrowotny. Skutkiem tych dolegliwości mogą być również kłopoty w relacjach z innymi ludźmi. To dlatego, że większość osób mających problem z języczkiem podniebiennym mocno chrapie, co bywa trudne do zaakceptowania przez innych, zdrowych ludzi. Wybawieniem dla chrapiących są zabiegi laryngologiczne.

Języczek podniebienny – budowa i lokalizacja jamie ustnej

Języczek podniebienny to część podniebienia miękkiego w jamie ustnej człowieka. Jest to położony w płaszczyźnie pośrodkowej stożkowaty wyrostek zlokalizowany pomiędzy dwoma fałdami błony śluzowej, która ma kształt łuków. Łacińskie określenie języczka podniebiennego to uvula. Jeśli człowiek nie spożywa pokarmów, to zwisa on ku dołowi. Jego pozycja zmienia się w momencie, gdy następuje próba przełknięcia jedzenia. Języczek podniebienny ustawia się wtedy poziomo i jest zwrócony ku tylnej ścianie gardła.

Budowa języczka podniebiennego jest bardzo prosta: składa się on z tkanki łącznej i mięśniowej (mięśniówki), która tworzy tzw. mięsień języczka (musculus uvulae) odpowiedzialny za unoszenie się i skracanie podniebienia miękkiego. To w mięśniu języczka znajdują się grudki chłonne (limfatyczne) i śluzowe gruczoły podniebienne. Tak zbudowany języczek podniebienny pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka.

Języczek podniebienny – funkcje

Wydawać by się mogło, że języczek podniebienny jest zbyt mały, aby stać się jednym z ważnych elementów w jamie ustnej człowieka. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom ten mały stożkowaty wyrostek jest potrzebny do sprawowania kilku istotnych funkcji w organizmie człowieka, np:

  • zapewnia możliwość swobodnego oddychania,
  • zapobiega nocnemu chrapaniu i bezdechom sennym,
  • uniemożliwia przedostawanie się pokarmu do jamy nosowej,
  • chroni krtań i tchawicę przed wirusami,
  • zapobiega suchości w jamie ustnej dzięki swoim właściwościom sprzyjającym produkcji śliny.

Najważniejszą funkcję języczek podniebienny pełni przy prawidłowej artykulacji. Jego obecność bywa niezbędna zwłaszcza przy nauce języków obcych, ponieważ istniejące w niektórych dialektach głoski języczkowe, jeśli mają być prawidłowo wypowiedziane, wymagają zetknięcia języka z języczkiem.

Stomatologia leczy nie tylko zęby. Więcej informacji znajdziesz na filmie poniżej:

Zobacz film: Stomatologia - leczy nie tylko zęby. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wydłużony języczek podniebienny – o czym to świadczy?

Zdrowy języczek podniebienny powinien mieć różowe zabarwienie. Nie może być także zbyt długi. Wszelkie odstępstwa od jego naturalnego wyglądu mogą świadczyć o początku lub rozwoju choroby. Wydłużony języczek podniebienny jest w stanie np. ograniczać człowiekowi dopływ powietrza. W efekcie u chorego pojawia się chrapanie, które nie tylko dla niego samego jest męczące, lecz także dla innych osób, które mają z nim bezpośredni kontakt.

Chrapanie jest też jednym z symptomów świadczących o pojawianiu się bezdechów sennych. Chorzy bardzo często je lekceważą, co jest błędem. Nieleczony bezdech senny może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub choroby niedokrwiennej serca. W niektórych przypadkach bezdech kończy się zgonem.

Długi języczek podniebienny trzeba skrócić. Ułatwi to oddychanie i zapobiegnie występowaniu bezdechów. Poza tym chory przestanie chrapać, a w efekcie – wybudzać się w środku nocy. Takie zabiegi przeprowadza się w szpitalach i prywatnych klinikach w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Osoby ubezpieczone mogą wykonać je bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Powiększony i spuchnięty języczek podniebienny – przyczyny, leczenie

Powiększony języczek podniebienny może zwiastować początek infekcji. Bardzo często w ten sposób objawia się przeziębienie lub angina. Wielkość języczka zmienia się na skutek przedostania się do wnętrza jamy ustnej wirusów lub bakterii. Może ona ulec zmianie także pod wpływem substancji drażniących. Tak na przykład wygląda języczek podniebienny powiększony po alkoholu lub w wyniku wymiotów i szkodliwego oddziaływania kwaśnej treści żołądkowej. Powiększeniu może towarzyszyć opuchlizna. Równie dobrze przyczyną zmiany jego wielkości może być rozwijający się w języczku podniebiennym rak.

Spuchnięty języczek podniebienny to również objaw alergii. Opuchlizna na tle alergicznym jest bardzo niebezpieczna. Brak pilnej interwencji medycznej może skutkować uduszeniem się chorego w wyniku zablokowania dróg oddechowych. Przy powiększonym lub opuchniętym języczku podnieniebiennym leczenie jest uzależnione od przyczyny.

Bibliografia:

  1. A. Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka, Warszawa 2013, s. 148–149.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
292
46
Polecamy
Choroby nie są uwarunkowane genetycznie?
"Geny z jakimi się rodzimy nie są najważniejsze"
Choroby nie są uwarunkowane genetycznie? "Geny z jakimi się rodzimy nie są najważniejsze" Dzień Dobry TVN
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Co oznacza gęsta i lepka ślina?
Jakie są funkcje śliny?
O czym świadczy krew w ślinie?
Co oznacza gęsta i lepka ślina? Jakie są funkcje śliny? O czym świadczy krew w ślinie? TVN zdrowie
Ślinianki – rodzaje i leczenie różnych schorzeń
Ślinianki – rodzaje i leczenie różnych schorzeń TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty