Jeżeli zauważasz u siebie podobne objawy, lepiej ich nie lekceważ. Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które pomogą Ci z tym objawem.
Wpływ chrapania na związki
Przykre skutki nie omijają również związków. Brytyjskie Towarzystwo Badań nad Zaburzeniami Snu przeprowadziło badania, które wykazują, że ponad 60 proc. osób pozostających w związkach uprawiałoby seks częściej, gdyby ich partner przestał chrapać. Partnerzy osób chrapiących często zmuszeni są spać osobno, ponieważ przebudzanie się w nocy, negatywnie wpływa na ich jakość snu. Jest jednak coś jeszcze… Bezdechy śródsenne nasilają objawy chorób jak np. nadciśnienia i cukrzyca, które same w sobie wpływają na zaburzenia erekcji. Skrócenie lub całkowite wyeliminowanie fazy REM, również wpływa pośrednio na prawidłowe erekcje.
Przykłady ćwiczeń
Całe szczęście istnieje szereg ćwiczeń, które wzmacniają gardło, co może zmniejszyć głośność chrapania nawet do 60 procent, a jego częstotliwość o 39 procent. Codzienne ćwiczenia zredukują uciążliwość chrapania znacznie skuteczniej niż medykamenty. Będzie to też zmiana stała, a nie doraźna.
Ćwiczenie nr 1
Spróbuj dotknąć końcem swojego języka nosa. Wytrzymaj przez 10 sekund i powtórz to ćwiczenie 10 razy.
Ćwiczenie nr 2
Przesuwaj językiem od lewego do prawego policzka tak, by dotknąć każdego z nich. Przy każdym powtórzeniu, wykonuj ćwiczenie coraz szybciej.
Ćwiczenie nr 3
Wystawiony język przesuwaj jak najdalej w prawą stronę. Wytrzymaj 10 sekund, odpocznij i wróć do ćwiczenia, tym razem wystawiając język w lewą stronę. Powtórz 10 razy.
Ćwiczenie nr 4
Zroluj język w rulonik, by krawędzie były skierowane do środka. Wystaw język w takiej pozycji jak najdalej i trzymaj przez 10 sekund. Znów powtórz.