Polub nas na Facebooku
Czytasz: Faza snu REM – techniki osiągania fazy REM
menu
Polub nas na Facebooku

Faza snu REM – techniki osiągania fazy REM

NAN

Fot: ALDECAstudio / fotolia.com

Fazy snu SEM i REM składają się na cykl snu, występując naprzemienne. W fazie SEM organizm regeneruje się i zwalnia oddech oraz bicie serca, rozluźnia stopniowo mięśnie. Faza REM może obfitować w sny, organizm działa prawie tak samo jak podczas czuwania, ale mięśnie pozostają rozluźnione.

Cykl snu dorosłego człowieka trwa od 90 do 100 minut i powtarza się w ciągu nocy kilkukrotnie. Na cykl składają się dwie fazy snu i cztery jego stadia. W miarę upływu czasu w kolejnych cyklach w ciągu nocy proporcje faz snu zmieniają się – skraca się faza regeneracyjna, a wydłuża faza marzeń sennych.

Faza REM, czyli faza marzeń sennych

Fizjologicznie sen rozpoczyna się od fazy SEM (inaczej NREM), która ma trzy stadia:

  • stadium lekkiego snu, w którym rozpoczyna się przygotowanie organizmu do snu głębokiego,
  • stadium przejściowe, w którym dochodzi do zwolnienia oddechu i pracy serca, spada temperatura ciała i rozluźniają się mięśnie,
  • faza snu głębokiego – organizm spowalnia maksymalnie oddech i bicie serca, rozluźnia mięśnie, w tym czasie się regeneruje.

Kolejnym etapem snu jest faza REM. To w niej pojawiają się marzenia senne. Oddech, bicie serca i ciśnienie krwi przypominają stan czuwania, czyli ten, w którym człowiek nie śpi. Natomiast mięśnie pozostają rozluźnione. Brak możliwości poruszania się zabezpiecza przed uderzeniem się czy spadnięciem z łóżka.

Zobacz film: Eksperyment: Jak brak snu wpływa na ciało człowieka? Źródło: 36,6.

Zobacz także: Co się dzieje kiedy niemowlę śpi? Sprawdź, jak sen wpływa na jego mózg!

Sen można pamiętać lub nie, a w zdecydowanej większości przypadków człowiek jest podczas marzeń sennych nieświadomy. Szansa na zapamiętanie snu rośnie, jeśli obudzenie nastąpi właśnie w fazie REM. W ciągu życia nawet około 20 procent ludzi przynajmniej raz doświadcza świadomego śnienia. W latach 70. ubiegłego stulecia dowiedziono, że jest to zjawisko związane z fazą REM.

Zobacz film: Jak prawidłowo ułożyć się do snu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Świadome śnienie – jak wywołać fazę REM? Techniki i test rzeczywistości

Świadome śnienie, podobnie jak OOBE (z angielskiego Out Of Body Experience) czyli eksterioryzacja, to pojęcie z pogranicza psychologii i ezoteryki. Nie ma wiarygodnych badań naukowych zajmujących się tematem świadomego śnienia, natomiast dostępne są źródła zarówno internetowe, jak i drukowane poruszające ten problem. Opisują zazwyczaj indywidualne doświadczenia osób, które przeprowadzały eksperymenty na sobie, a także zawierają porady, jak wywołać fazę REM i świadome śnienie.

Świadomy sen to taki, w którym osoba śpiąca jest świadoma, że śpi. Zachowuje jasność myślenia i wspomnienia oraz informacje ze stanu czuwania. Podczas świadomego śnienia osoba doświadczająca tego zjawiska ma wpływ na treść marzenia sennego, a niekiedy może je całkowicie kontrolować.


Zobacz film: Jak cenny jest sen? Źródło?

Uważa się, że aby osiągnąć zdolność świadomego śnienia na życzenie, należy trenować przy użyciu technik pozwalających wprowadzić się w fazę REM podczas snu. Czasem jako narzędzie pomocne w tym procesie i w procesie eksterioryzacji wskazuje się także medytację.

  • Technika MILD (z angielskiego Mnemonic Induction of Lucid Dream) – polega na uświadomieniu sobie w trakcie snu, że się śni. W trakcie zasypiania zaleca się skupienie na tym, by pamiętać, że się śpi.
  • Technika WILD (z angielskiego Wake Induced Lucid Dream) – polega na zachowaniu świadomości podczas zasypiania, umożliwiając wejście do snu, od razu do fazy REM; wedle praktyków technika ta jest trudna do opanowania i może powodować nieprzyjemne doznania, stosuje się ją w połączeniu z techniką WBTB.
  • Technika WBTB (z angielskiego Wake-Back-To-Bed) – polega na budzeniu się po krótkim czasie snu i ponownym zasypianiu. Czasem zaleca się, by po wybudzeniu nie spać przez od 10 do 60 minut. Zaburza to naturalny cykl snu, ale w miarę upływu czasu i ćwiczeń może pomóc w osiągnięciu świadomego śnienia.
  • Technika CAT (z angielskiego Cycle Adjustment Technique) – polega na dostosowaniu czasu świadomego śnienia do własnego cyklu snu. Aby osiągnąć świadome śnienie, należy przez tydzień zasypiać codziennie o tej samej godzinie, ale każdego dnia budzić się 90 minut wcześniej niż dnia poprzedniego. Po przebudzeniu należy wykonywać tzw. testy rzeczywistości. Następnie w kolejnym tygodniu także należy zasypiać o tej samej porze i być nastawionym na przeprowadzenie testów rzeczywistości. Jest szansa, że testy te zostaną przeprowadzone właśnie podczas świadomego śnienia.
  • Technika VILD (z angielskiego Visual Incubated Lucid Dream) – polega na wizualizacji snu, który chce się śnić. Tuż przed zaśnięciem należy kilkukrotnie zwizualizować sobie bardzo szczegółowo sen, do którego się dąży. Jest szansa, że po zaśnięciu pomoże to w osiągnięciu świadomego śnienia.

Zobacz film: Prawidłowa pozycja boczna podczas snu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dla osób podatnych na hipnozę metodą pomagającą wejść w świadomy sen jest autosugestia. Indywidualne doświadczenia osób zaangażowanych w tematykę świadomego śnienia opisywane w internecie świadczą o tym, że nienajlepszym pomysłem jest korzystanie z gadżetów elektronicznych czy środków odurzających, by osiągnąć świadome śnienie.

Zobacz także: Melatonina – hormon snu. Stosowanie melatoniny na sen u dzieci i dorosłych

Bardzo ważnym aspektem problemu świadomego śnienia są testy rzeczywistości. Pomagają one rozróżnić jawę od snu i zaakceptować rzeczywistość snu. Testy rzeczywistości polegają np. na sprawdzeniu, czy odczuwa się ból (szczypnięcie lub przygryzienie języka), czy jest się w stanie czytać lub odczytywać godzinę lub czy da się policzyć palce u dłoni bądź czy wygląda się w lustrze normalnie. Pełna gama testów rzeczywistości dostępna jest na forach i blogach internetowych poświęconych tematyce świadomego śnienia.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

S. LaBerge, Lucid Dreaming: Psychophysiological Studies of Consciousness during REM Sleep, [w:] R.R. Bootzen, J.F. Kihlstrom, D.L. Schacter, Sleep and Cognition, Waszyngton, American Psychological Association, 1990, s. 109-126.

https://pl.wikibooks.org/wiki/%C5%9Awiadome_%C5%9Bnienie/Techniki_wywo%C5%82ywania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
39
15
Polecamy
Świadomy sen – co to jest, jak go wywołać, czy jest bezpieczny?
Świadomy sen – co to jest, jak go wywołać, czy jest bezpieczny? TVN zdrowie
Świadomy sen - co to jest?
Jak osiągnąć świadomy sen?
Świadomy sen - co to jest? Jak osiągnąć świadomy sen? Dzień Dobry TVN
Fazy snu NREM i REM – różnice, fazy snu dzieci i dorosłych.
Zaburzenia faz snu
Fazy snu NREM i REM – różnice, fazy snu dzieci i dorosłych. Zaburzenia faz snu TVN zdrowie
Świadomy sen – na czym polega?
Jak wywołać świadome śnienie?
Świadomy sen – na czym polega? Jak wywołać świadome śnienie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii