Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Rick Gomez/getty images

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Ruchy dziecka w brzuchu to jeden z najbardziej bezpośrednich kontaktów między dzieckiem a matką. Pierwsze kopnięcia ekscytują, kolejne stają się formą komunikacji i rodzajem informacji dla przyszłej mamy, świadczącym, że wszystko jest w porządku. Ruchy dziecka czasami jednak trzeba dokładnie liczyć.

Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka w brzuchu?

To, jak liczyć ruchy dziecka, istotne staje się dopiero w ostatnich miesiącach ciąży. Na jej początku natomiast pojawia się radosne wyczekiwanie tych pierwszych oznak aktywności malucha. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży pojawiają się one około 20. tygodnia. Zdarza się jednak, że może stać się to nieco później. Jeśli do końca 22. tygodnia ciąży przyszła mama nie wyczuła żadnych ruchów ani wibracji wywołanych przez płód, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Trzeba bowiem pamiętać, że te pierwsze oznaki aktywności dziecka są wyjątkowo delikatne. Na początku przypominają one nieznaczne pulsowanie lub właśnie kopnięcia o ścianę brzucha. W przypadku, gdy kobieta już rodziła, może zdarzyć się, że ruchy dziecka będą wyczuwalne wcześniej – nawet w 18. tygodniu ciąży. Wcześniej ruchy dziecka mogą poczuć także mamy bliźniaków.

Kiedy trzeba liczyć ruchy płodu?

To, jak liczyć ruchy dziecka w brzuchu, ma znaczenie przede wszystkim dla ciąży przenoszonych. Jeśli wyznaczony termin porodu już minął, lekarz najprawdopodobniej poprosi pacjentkę o liczenie przejawów aktywności malucha. Najczęściej pojawiające się w sieci pytania dotyczą więc tego, jak liczyć ruchy dziecka w 39. tygodniu ciąży i później. Zdarza się jednak, że monitoring taki potrzebny jest już wcześniej. Dzieje się tak w przypadku ciąży patologicznej. O liczenie ruchów dziecka w brzuchu często prosi się również mamy, które cierpią na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę. Ginekolodzy w ramach profilaktyki zalecają liczenie ruchów dziecka od 30. tygodnia. Większość przyszłych mam i tak to robi, choć wymaga się tego od nich najczęściej w przypadku ciąży zagrożonych. Monitorowanie ruchów pozwala dość szybko wychwycić ewentualnie nieprawidłowości.

Jak liczyć ruchy dziecka po 30. tygodniu ciąży?

Ruchy dziecka w brzuchu bardziej wyczuwalne stają się w 6. miesiącu ciąży. Kopanie trudno wtedy przegapić. Ponadto przyszła mama wyczuwa również inne aktywności dziecka, jego przemieszczanie się, a nawet to, że robi fikołki. Bardziej wyczulone na ruchy dziecka są szczupłe kobiety, słabiej mogą je natomiast wyczuwać ciężarne, u których łożysko położone jest na przedniej ścianie macicy. Tworzy bowiem ono coś w rodzaju poduszki amortyzacyjnej, która sprawia, że ruchy dziecka nie są aż tak silnie odbierane przez ciężarną. W przypadku każdej ciąży w okolicach jej 30. tygodnia ruchów dziecka nie da się zignorować.

Aby liczyć ruchy dziecka w ciąży (niezależnie od tego, czy jest to 30., 35. czy 39. tydzień), należy przede wszystkim przyjąć odpowiednią pozycję. Najlepiej położyć się na lewym boku i przez godzinę notować wszystkie ruchy dziecka. Liczy się i te słabe, i te mocne ruchy. Łącznie w okolicach terminu porodu powinno być ich około 10 w ciągu 10 godzin. Jeśli w organizmie ciężarnej podniesie się poziom glukozy, to ruchy powinny się nasilić. Gdy ruchów jest mniej niż 10, zaleca się przyszłej mamie zjedzenie czegoś słodkiego lub lekkiego posiłku. Po takiej przekąsce należy się położyć i jeszcze raz policzyć przejawy aktywności dziecka.

Ruchy dziecka w brzuchu – kiedy jest ich za mało?

Ruchy płodu u każdej ciężarnej mogą wyglądać inaczej. Trzeba pamiętać, że każde dziecko ma swój rytm. Już w ciąży jedne maluchy są bardziej aktywne, inne raczej spokojne. Każde dziecko ma natomiast swoje okresy snu i czuwania, kiedy to nie rusza się prawie wcale i brak takich ruchów nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Ponadto pod koniec ciąży, ze względu na drastycznie zmniejszające się miejsce w brzuchu, ruchy stają się nieco łagodniejsze, co kobieta odczuwa jako falowanie brzucha. Zauważalne są na nim także wypukłości związane z tym, że dziecko właśnie się przeciąga, wypina pupę albo po prostu się wierci.

Sygnałem alarmowym jest natomiast sytuacja, gdy liczba ruchów jest zbyt mała lub są one bardzo gwałtowne W takim przypadku należy udać się na konsultację do ginekologa. Czasami niezbędne jest również wykonanie badania KTG lub USG. Koniecznie natomiast należy się udać do szpitala, jeśli przez kilka godzin dziecko nie rusza się zupełnie. Jest to szczególnie niepokojące, jeśli o tej samej porze było zazwyczaj aktywne.

Zobacz film: Jak powinien wyglądać masaż kobiety w ciąży?

źródło: x-news

Literatura:

1. S. Mazel, H. E Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, przeł.. M. Rozwarzewska, Poznań 2010.

2. L. Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu, przeł.. J. Szołtysek, Wrocław 2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
6
Polecamy
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie!
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie! Dzień Dobry TVN
Pierwsze ruchy dziecka – jakie to uczucie i jak je rozpoznać.
W którym miesiącu czuć pierwsze ruchy dziecka?
Pierwsze ruchy dziecka – jakie to uczucie i jak je rozpoznać. W którym miesiącu czuć pierwsze ruchy dziecka? Dzień Dobry TVN
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu matki – kiedy czuć, co ma na nie wpływ i o czym świadczy brak ruchów dziecka
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu matki – kiedy czuć, co ma na nie wpływ i o czym świadczy brak ruchów dziecka TVN zdrowie
Jak zachęcić dziecko do ruchów w brzuchu?
Bodźce przyjemne i nieprzyjemne dla płodu
Jak zachęcić dziecko do ruchów w brzuchu? Bodźce przyjemne i nieprzyjemne dla płodu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia