Polub nas na Facebooku
Czytasz: 33. tydzień ciąży – waga, wygląd i ruchy dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

33. tydzień ciąży – waga, wygląd i ruchy dziecka

Kobieta w ciąży podczas wizyty kontrolnej

Fot: Ariel Skelley / gettyimages.com

Kobieta w 33. tygodniu ciąży może czuć rozchwianie emocjonalne. Jest to związane z burzą hormonalną, jak również z podświadomym lękiem przed zbliżającym się porodem. Brzuch utrudnia aktywność fizyczną, mimo to nie należy z niej rezygnować.

Dziecko w 33. tygodniu ciąży intensywnie przybiera na wadze. Jest to 8. miesiąc ciąży. Płód ma coraz większe szanse na przeżycie w przypadku porodu przedwczesnego. Jednak jego płuca nadal nie są zupełnie wykształcone, co powoduje, że w przypadku porodu konieczne będzie stymulowanie ich dojrzewania.

Dziecko w 33. tygodniu ciąży

Intensywny przyrost masy ciała u dziecka wynika m.in. ze znacznego rozwoju tkanki tłuszczowej. Jest jej jednak nadal za mało, by pozwolić dziecku na utrzymanie temperatury ciała po porodzie. Waga dziecka w 33. tygodniu ciąży to około 2000 g. Ułożenie płodu powinno być już główkowe (głową w dół), ponieważ ma on coraz mniej miejsca w jamie macicy, by się swobodnie odwrócić. Jeśli do tego czasu dziecko się nie odwróciło, należy zachować spokój. Nie oznacza to pewnego ułożenia pośladkowego dziecka podczas porodu. Niektóre dzieci, szczególnie jeśli jest to kolejna ciąża, mogą obrócić się nawet w okolicach terminu porodu.

Podczas badania ultrasonograficznego (USG) można zaobserwować, jak dziecko ćwiczy odruch ssania poprzez ssanie paluszków (najczęściej kciuka). Aktywnie również rusza głową i kończynami, otwiera oczy, a jego skóra nie jest już przezroczysta. Prześwieca przez nią coraz mniej naczynek krwionośnych. Poród w 33. tygodniu ciąży oznacza nadal wcześniactwo, choć dziecko ma już bardzo duże szanse na przeżycie bez znacznych interwencji lekarskich.

Ruchy dziecka w 33. tygodniu ciąży

Jeśli do tej pory kobieta ciężarna nie zaczęła dokumentować ruchów dziecka, to jak najszybciej powinna to zrobić. Ocena ruchów dziecka według karty ruchów pozwala już w warunkach domowych rozpoznać dobrostan płodu. Brak ruchów dziecka w ciągu doby jest wskazaniem do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem.

Samopoczucie kobiety w 33. tygodniu ciąży

Chociaż rozwiązanie zbliża się dużymi krokami, nadal nie można lekceważyć profilaktyki wielu stanów, które mogą pojawić się nawet w końcowym etapie ciąży. Przede wszystkim kontroli musi podlegać waga kobiety ciężarnej. Nadmierny przyrost masy ciała może być związany z nieodpowiednią dietą bądź narastającymi obrzękami. Dieta jest ważna również ze względu na to, że zbyt obfite, ciężkostrawne posiłki, ubogie w błonnik nasilają zgagę i zaparcia. W przypadku zgagi ważne jest regularne jedzenie małych porcji, a przy zaparciach należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie i spożywanie pokarmów bogatych w błonnik. Należy obserwować nogi, ponieważ nadal istnieje bardzo duże ryzyko pojawienia się żylaków, czyli patologicznie poszerzonych naczyń żylnych. Konsekwencją żylaków jest m.in. tworzenie skrzepów, które stanowią niebezpieczeństwo zatoru płucnego.

Kobieta w 33. tygodniu ciąży ma problemy ze snem. Wynikają one z dość dużego brzucha, utrudniającego przybranie wygodnej pozycji, ale również z częstego zespołu niespokojnych nóg. Polega on na silnej potrzebie poruszaniu nogami, uczuciu drętwienia, szczególnie w nocy i podczas spoczynku. W przypadku pojawienia się zespołu niespokojnych nóg należy rozważyć z lekarzem dodatkową suplementację, np. magnezu czy żelaza, a także w ciągu dnia zwiększyć aktywność fizyczną. Chodzi tu oczywiście o spokojny spacer czy pływanie na basenie, a nie intensywne ćwiczenia. Pozycja przyjmowana przez ciężarną podczas snu to niestety wyłącznie leżenie na lewym boku. Oczywistym jest, że leżenie na brzuchu jest już niemożliwe, natomiast leżenie na plecach i prawym boku powoduje ucisk macicy na żyłę główną dolną i doprowadza do omdlenia.

Kobiety i mężczyźni na różnych etapach ciąży mają różne obawy dotyczące współżycia. Jeśli lekarz nie stwierdzi jakichkolwiek przeciwwskazań, seks w końcowym etapie ciąży jest wręcz wskazany. Zawarte w spermie prostaglandyny wpływają pozytywnie na dojrzewanie szyjki macicy i czynią ją bardziej podatną na rozwieranie. Pozycje powinny być dostosowane do stanu kobiety, tak by nie uciskać brzucha. Należy też unikać zbyt gwałtownych ruchów. Bliskość w ciąży jest dla kobiety bardzo ważna ze względu na rozchwianie emocjonalne, które w ostatnich tygodniach ciąży jest bardzo wyraźne.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
32.
tydzień ciąży – samopoczucie kobiety, rozwój dziecka
32. tydzień ciąży – samopoczucie kobiety, rozwój dziecka TVN zdrowie
32.
tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka
32. tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka Dzień Dobry TVN
29.
tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej.
Jak wygląda dziecko?
29. tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej. Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
Jak rośnie brzuch w 6.
miesiącu i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka?
Jak rośnie brzuch w 6. miesiącu i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?