Polub nas na Facebooku
Czytasz: 6 miesiąc ciąży – brzuch i waga matki. Jak wygląda dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

6 miesiąc ciąży – brzuch i waga matki. Jak wygląda dziecko?

Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch, na którym widać napis baby

Fot: Robert Przybysz / fotolia.com

6 miesiąc ciąży kończy jej II trymestr. To często początek czasu przynoszącego nowe, uciążliwe objawy ciążowe. Pocieszające może być jednak, że do końca ciąży jest już coraz bliżej.

Ruchy dziecka w 6 miesiącu ciąży przybierają na sile i mogą utrudniać matce spanie, ale większość kobiet cieszy się, że może je odczuwać i nawiązywać więź z rozwijającym się w ich łonie potomkiem. Choć nie jest on jeszcze w pełni rozwinięty, doświadcza zewnętrznego świata za pomocą działających już zmysłów.

6 miesiąc ciąży – który to tydzień?

6 miesiąc ciąży jest ostatnim II trymestru. Jego początek stanowi tydzień 23. i trwa do początku 28. tygodnia.. W tym czasie w organizmie matki i dziecka zachodzą liczne zmiany.

6 miesiąc ciąży – dolegliwości

W 6 miesiącu ciąży przyszła matka doświadcza nowych, uciążliwych objawów, takich jak:

Ból brzucha

Ból brzucha w 6 miesiącu ciąży może być wywołany dolegliwościami z układu pokarmowego i zaparciami. Pomocna jest w tym wypadku zdrowa dieta – regularne spożywanie małych porcji z dużą zawartością błonnika. Nie bez znaczenia jest też zachowywanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej, która pobudza perystaltykę jelit.

Ból w podbrzuszu może też być wywołany często występującymi u kobiet w ciąży infekcjami dróg moczowych. Są one niebezpieczne dla płodu i mogą wywołać przedwczesny poród, dlatego należy profilaktycznie wykonywać ogólne badanie moczu w każdym miesiącu ciąży.

Silny ból brzucha i regularne skurcze macicy w 6 miesiącu ciąży są powodem do udania się do lekarza lub na pogotowie. W tym czasie bardzo ważne jest, aby powstrzymać zaczynającą się akcję porodową.

Zobacz film: Co zabrać do szpitala przed porodem? Źródło: O Matko

Ból żołądka i mdłości

U większość kobiet mdłości przechodzą wraz z I trymestrem, jednak u niektórych mogą się one utrzymywać nawet do 6 miesiąca ciąży. Czasem zdarza się, że ponownie się pojawiają. Zmiany hormonalne i ucisk macicy na inne organy nie sprzyjają pracy żołądka. Należy spożywać umiarkowane porcje posiłków, co ułatwi ich trawienie i zminimalizuje ryzyko wystąpienia zgagi. Dobrze jest też unikać odpoczynku w pozycji leżącej do godziny po posiłku.

Krwawienia z dziąseł i nosa

Są wywołane rozpulchnieniem śluzówki w wyniku zmian hormonalnych. Suplementacja witaminą C pomaga uszczelnić naczynia. Szczoteczkę do zębów należy zmienić na miękką i używać delikatnych past do krwawiących zębów.

Obrzęki nóg i żylaki

Ucisk macicy i zaburzenia cyrkulacji krwi sprzyjają powstawaniu obrzęków nóg i żylaków. Istnieją maści, których mogą używać kobiety w ciąży, aby trochę złagodzić tę dolegliwość. Ważne jest też zachowanie aktywności fizycznej, która poprawia krążenie krwi, odpoczynek z uniesionymi nogami oraz moczenie nóg w chłodnej wodzie. Przydatne mogą być także specjalne rajstopy wspierające krążenie krwi.

Skurcze nóg

Skurcze nóg wywołane są zaburzonym krążeniem krwi oraz niedoborami mikroelementów. Jeżeli są wyjątkowo uciążliwe warto zrobić badanie poziomów magnezu, wapnia, potasu i żelaza oraz przyjrzeć się zażywanym suplementom. Należ pamiętać, że magnez i wapń powinno się przyjmować razem (łącznie z witaminą D), a żelaza o innej porze w towarzystwie witaminy C.

6 miesiąc ciąży – brzuch

Brzuch w 6 miesiącu ciąży jest już bardzo dobrze widoczny, z reguły wielkością przypomina sporą piłkę. Nie jest jeszcze bardzo ciężki i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu tak, jak będzie to miało miejsce już za kilka tygodni. Mimo to mama może już zacząć robić się nieco niezdarna ze względu na przesunięcie się środka ciężkości w jej ciele.

Nadmierne zmęczenie i zbyt długie chodzenie lub stanie mogą wywołać ciągnięcie w dole brzucha, jego twardnienie lub skurcze macicy. Należy wówczas zwolnić tempo i odpoczywać, gdyż przedwczesny poród w 6 miesiącu ciąży nie rokuje dobrze dla wcześniaka.

6 miesiąc ciąży – waga matki

Pod koniec 6 miesiąca ciąży matka powinna przytyć od jej początku o około 8 kg. Jeśli nie przybiera się na wadze, powinna się jak najszybciej zwrócić do lekarza, gdyż przyczyną tego może być choroba. Nadmierne przybieranie na wadze najczęściej związane jest z nieprawidłową dietą i nie jest korzystne ani dla matki, ani dla dziecka, dlatego powinno się zweryfikować swój jadłospis.

Dziecko w 6 miesiącu ciąży

W 6 miesiącu ciąży dziecko otwiera oczy i zaczyna nawiązywać jeszcze silniejszy kontakt ze światem. Bardzo ważne dla tworzenia się więzi z rodzicami jest, aby oni również starali się podtrzymywać ten proces, mówiąc do dziecka lub je głaszcząc.

Na tym etapie ciąży tworzą się już pęcherzyki płucne, a w nich substancja, która pomoże im się napełnić powietrzem po porodzie. Dziecko jest coraz bardziej gotowe do porodu, ale musi jeszcze co najmniej dwukrotnie przybrać na wadze i zakończyć proces rozwoju dróg oddechowych.

Waga i wielkość dziecka w 6 miesiącu ciąży

W tym czasie dziecko intensywnie się rozwija, jego wymiary biometryczne rosną z około 20 cm i 450 g na początku 6 miesiąca ciąży, do 24 cm długości i 1 kg wagi na jego końcu.

Poród w 6 miesiącu ciąży

Jeśli tylko można, lekarze zawsze starają się powstrzymać poród w 6 miesiącu ciąży. Choć otoczone troskliwą opieką lekarzy dziecko może przeżyć, to często z tak dużym wcześniactwem wiążą się liczne choroby i wady. Noworodek musi przebywać przez kilka tygodni w inkubatorze, ponieważ nie potrafi jeszcze samodzielnie oddychać. Sytuacja ta jest też bardzo trudna dla dziecka i rodziców ze względu na ich separację i może wpłynąć na ich zażyłość.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
3
Komentarze (1)
ja
Chyba do 27 a nie 29 miesiąca ;)
Czytaj całość
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni