Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć chrapanie domowymi sposobami? Dlaczego jest ono problemem?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć chrapanie domowymi sposobami? Dlaczego jest ono problemem?

Mężczyzna, który chrapie

Fot: EmirmeMedovski / gettyimages.com

Chrapanie jest problemem mogącym wywołać istotne zaburzenia zdrowotne. Często podejmuje się leczenie domowymi sposobami, jeśli jednak są one nieskuteczne, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Czasami nawet wykonuje się zabieg.

Chrapanie jest bardzo częstym problemem. Należy rozróżnić niewinne pochrapywanie od typowego chrapania, które zdecydowanie pogarsza jakość życia. Chrapanie przyczynia się do pojawienia się ciężkich chorób. Ze względu na to, iż często ma związek z otyłością, konieczna w leczeniu chrapania jest modyfikacja stylu życia. Najczęściej początkowo wypróbowuje się domowe sposoby. Mogą one jednak nie przynieść pożądanego efektu i konieczne jest bardziej specjalistyczne leczenie.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie wynika z zwężenia dróg oddechowych, a także spadku napięcia mięśni podczas snu. W związku z tym, że powietrze nie może swobodnie przepłynąć przez drogi oddechowe, powstają wibrację w miejscach zwiększonego oporu. To z kolei przenosi się na tkanki miękkie gardła i dochodzi do niechcianego efektu akustycznego. Główną przyczyną chrapania jest niewłaściwa budowa dróg oddechowych, jak również przewlekłe schorzenia oraz czynniki, na które człowiek ma duży wpływ. Są to m.in:

  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • przerost języczka,
  • przerost języka,
  • podniebienie miękkie wiotkie,
  • przerost małżowin nosowych,
  • alergie wziewne,
  • infekcje przebiegające z nieżytem nosa,
  • papierosy,
  • otyłość.

Ryzyko pojawienia się chrapania wzrasta również fizjologicznie wraz z wiekiem i jest to objaw częstszy u mężczyzn niż u kobiet.

Dlaczego chrapanie to problem?

Wydawać by się mogło, że chrapanie jedynie powoduje niewyspanie u współlokatorów, którzy mają problem ze snem. Jednak problem chrapania dotyczy przede wszystkim osoby chrapiącej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że chrapanie istotnie pogarsza jakość snu i predysponuje do obturacyjnego bezdechu sennego. Zespół obturacyjnego bezdechu sennego związany jest z trwającymi co najmniej 10 sekund bezdechami w czasie snu. Generuje to nawracające problemy typu bóle głowy, zaburzenia pamięci i koncentracji, spadek libido czy nadciśnienie. Po zgłoszeniu się do lekarza trudno określić przyczynę tego zjawiska.

Skąd się bierze chrapanie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze chrapanie? Źródło: 36,6.

Jak pozbyć się chrapania?

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który uchwyci problem z chrapaniem i pomoże naprowadzić diagnostykę na właściwe tory. Dalej pacjent jest kierowany do laryngologa. W przypadku zespołu obturacyjnego bezdechu sennego wymagającego diagnostyki szpitalnej, hospitalizuje się pacjentów, np. na oddziałach pulmonologii.

Leczenie chrapania – czy istnieją leki na chrapanie?

Nie ma leków na chrapanie niwelujących bezpośrednią jego przyczynę. Pulmonolodzy zalecają unikanie różnych dostępnych środków w postaci tabletek, sprayów czy plastrów na chrapanie. Jednak apteki dysponują różnego typu środkami. Ważne jest natomiast utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, aktywnego trybu życia, regularnego snu i czuwania, unikania używek oraz spożywania posiłków i alkoholu w późnych godzinach wieczornych.Czasami w leczeniu chrapania pomocne bywa spanie w pozycji na boku.

Wśród leków na chrapanie wymienia się przede wszystkim te, które poprawiają drożność nosa. Niestety powodują one przesuszanie się śluzówki nosa i nie powinny być długotrwale stosowane. Można również stosować środki o właściwościach nawilżających drogi oddechowe w postaci np. w sprayu. Mogą to być również listki miejscowo naklejane na podniebienie, które działają udrażniająco na drogi oddechowe. Konieczne jest działanie przyczynowe w momencie np. przewlekłej alergii, czyli chociażby stosowanie leków antyhistaminowych. Aby leczyć chrapanie domowymi sposobami, konieczne jest również unikanie środków nasennych i uspokajających. Powodują one bowiem zwiększone ryzyko zapadania się dróg oddechowych i języka w czasie snu. Najważniejsze natomiast to walka z otyłością. Należy zdawać sobie sprawę, że nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu zwiększa ciśnienie wewnątrzbrzuszne, a co za tym idzie wywiera pośredni ucisk na drogi oddechowe, ograniczając ruchomość przepony. Niebezpieczna jest również tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicach szyi. Również może nasilać zapadanie się dróg oddechowych w czasie snu. Czasami można wypróbować niektóre zabiegi laserowe, poprawiające elastyczność włókien kolagenowych. Niektórzy wykorzystują również w leczeniu fale radiowe. Zabieg na chrapanie czasami jest konieczny w przypadku krzywej przegrody nosowej, przerosty migdałków czy polipów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?