Polub nas na Facebooku
Czytasz: Polipy w nosie – objawy, leczenie schorzenia i usuwanie polipów
menu
Polub nas na Facebooku

Polipy w nosie – objawy, leczenie schorzenia i usuwanie polipów

NAN

Fot: Lydie stock / fotolia.com

Polipy w nosie pochodzą z błony śluzowej jamy nosowej lub zatok. Jego objawem może być m.in. niedrożność górnych dróg oddechowych. Przyczyny polipa nie są znane – można za to wskazać kilka grup ryzyka. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektu, może się okazać, że konieczna jest operacja.

Polipy w nosie mają formę gładkich, białawoszarych lub białawożółtych, niebolesnych rozrostów tkanki. Przybierają one kształt kropel lub winogron, ruchomych i podatnych na ucisk. Powstają z błony śluzowej jamy nosowej i zatok przynosowych. Często występują w kompleksie ujściowo-przewodowym, czyli w miejscu, gdzie zatoki uchodzą do jam nosa.

Rodzaje polipów w nosie

Wyróżnia się 4 rodzaje polipów w nosie:

  • obrzękowy – składa się z obrzękniętej tkanki łącznej,
  • gruczołowy – obrzęknięta tkanka zawiera liczne gruczoły i torbiele,
  • polip mieszany.

Osobno wymienia się także polipa choanalnego – wyrasta on z zatoki szczękowej i łączy z jamą nosową, czasem także z gardłem.

Zobacz też: Zielony katar - co oznacza?

Zobaczcie, jak wygląda zabieg usunięcia polipa:

Zobacz film: Polipy - czym są? Źródło: 36,6

Polip w nosie – objawy

Polipy najmniejszych rozmiarów często nie są w ogóle zauważane, dlatego ich rozpoznanie we wczesnych stadiach bywa utrudnione. Większe dają takie objawy, jak:

  • wyciek ropy lub treści surowiczej z nosa, który może się zwiększać przy zmianie temperatury i wilgotności powietrza,
  • uczucie zatkania nosa,
  • łzawienie,
  • spływanie treści surowiczej po tylnej ścianie gardła,
  • osłabienie lub zanik węchu.

Czasami może pojawić się też wrażenie ucisku i bóle głowy. Jest to spowodowane zablokowaniem ujść zatok. Zdarzają się również bóle zębów i chrapanie.

Zobacz też: Płukanie zatok - jak zrobić w domu?

Polipy mogą przyczyniać się do powikłań, takich jak stany zapalne górnych dróg oddechowych, obturacyjny bezdech senny. Przy dużych polipach stany zapalne mogą docierać do oczodołów lub opon mózgowych, co jednak zdarza się bardzo rzadko. U dzieci bywają powodem zapalenia ucha środkowego.

Przyczyny powstawania polipów w nosie

Nie wiadomo, jaka jest konkretna przyczyna powstawania polipów w nosie. Zauważono jedynie, że występują one u osób, których układ odpornościowy inaczej reaguje na zakażenia, niż u reszty populacji. Polipy występują najczęściej u młodych dorosłych lub w średnim wieku, zazwyczaj mężczyzn. Najczęściej pojawiają się przy długotrwałych stanach zapalnych błony śluzowej nosa i zatok. Nie bez znaczenia są także predyspozycje rodzinne. Wiadomo również, że przy niektórych stanach chorobowych ryzyko powstawania polipów w nosie jest większe. Są to:

  • astma oskrzelowa,
  • astma aspirynowa (alergiczna reakcja na aspirynę lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne),
  • alergiczne grzybicze zapalenie zatok,
  • mukowiscydoza,
  • zespół Churga-Strauss (choroba zapalna naczyń),
  • zespół Younga,
  • zespół Kartagenera.

Polipy w nosie – diagnostyka

Polipy w nosie diagnozuje się podczas badania laryngologicznego i rynoskopii przedniej – badania, które wykonuje się za pomocą wziernika nosowego. Oprócz tego można też przeprowadzić badanie tomografem komputerowym lub fiberoskopię. Pozwalają one określić dokładne położenie polipów. Mniejsze polipy mogą być widoczne jedynie przy użyciu endoskopu. Gdy podejrzewa się, że przyczyną polipów jest alergia, wykonuje się także badania dotyczące tej kwestii. Diagnozę powinien przeprowadzić lekarz laryngolog.

W diagnostyce polipów konieczne jest różnicowanie ich z ich od przepukliny oponowo-mózgowej, nowotworów nosa, polipów przegrody.

Leczenie polipów nosa

Pierwszym krokiem w leczeniu polipów w nosie jest podawanie glikokortykosteroidowych leków przeciwzapalnych. Początkowo chory przyjmuje je donosowo, jeżeli nos jest drożny. Kiedy jest zatkany lub polipom towarzyszy astma oskrzelowa, wcześniej leki podawane są doustnie. Leczenie farmakologiczne rzadko pozwala całkowicie wyeliminować schorzenie. By tak się stało, konieczne jest także leczenie pod kątem przyczyny polipów.

Gdy farmakoterapia jest nieskuteczna, przeprowadza się operacyjne usuwanie polipów. Przystępuje się do niego, kiedy polipów jest dużo lub są one większych rozmiarów. Najczęściej stosowaną metodą jest endoskopia. Podczas zabiegu usuwania polipa można też powiększyć ujścia zatok, poprawiając ich drenaż i wentylację, oraz skorygować inne wady jamy nosowej i zatok. Operacja może być wykonana przy użyciu lasera. Laserowe usuwanie polipa powoduje mniejsze krwawienie, niż gdy używa się skalpela, i mniejszy stopień termicznego uszkodzenia tkanek niż podczas zabiegu wykorzystującego nóż elektryczny. Ostateczny wybór metody leczenie polipów zależy od lekarza.

Leczenie naturalne polipów nosowych

Jednym z domowych sposobów na polipy w nosie jest płukanie jamy nosowej roztworem soli. Sól wypłukuje alergeny, usuwa zaschnięty na śluzówce śluz oraz rozrzedza wydzieliny spływające z zatok do nosa i gardła. W aptekach dostępne są specjalne zestawy służące do domowej irygacji nosa i zatok.

Zobaczcie na filmie, skąd się bierze katar:

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto TTV

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
323
24
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?