Polub nas na Facebooku
Czytasz: Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia
menu
Polub nas na Facebooku

Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia

NAN

Fot: contrastwerkstatt / stock.adobe.com

Zalecenia po zabiegu usunięcia polipa szyjki macicy są przekazywane przez lekarza w momencie wypisu ze szpitala. Kobieta powinna zrezygnować z kąpieli oraz współżycia do ustąpienia krwawienia po zabiegu.

Polip szyjki macicy występuje przeważnie u kobiet w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Jest to najczęściej łagodny przerost błony śluzowej szyjki macicy. Przybiera kształt wypukłej zmiany bez szypuły, tzw. polip siedzący, lub uszypułowanej – gdy główną zmianę z szyjką macicy łączy „nóżka”. Uszypułowane polipy są łatwiejsze w leczeniu i diagnostyce. Polip może być groźny, jeśli ma cechy nowotworu złośliwego.

Wskazania do usunięcia polipa szyjki macicy – objawy, polip szyjki macicy w ciąży

Polip szyjki macicy objawy daje w postaci zaburzeń krwawienia – najczęściej pojawiają się krwawienia lub plamienia kontaktowe (po stosunku płciowym lub badaniu ginekologicznym). U kobiet z polipem szyjki macicy, tzw. polipem szyjkowym, mogą wystąpić:

  • krwawienia międzymiesiączkowe,
  • krwawienia po współżyciu lub badaniu ginekologicznym,
  • krwawienia po menopauzie,
  • ból podbrzusza podczas współżycia i po stosunku,
  • skurcze podbrzusza powodujące ból,
  • zwiększona ilość wytwarzanego śluzu,
  • nawracające infekcje i stany zapalne układu płciowego.

Usunięcie polipa szyjki macicy zalecane jest wtedy, gdy polip jest duży oraz daje objawy. Polipy szyjki macicy usuwa się też u kobiet, które planują zajście w ciążę, ponieważ w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie po poczęciu zmiana może się powiększyć.

Polip szyjki macicy w ciąży najczęściej nie wymaga usunięcia, jeśli w cytologii nie stwierdza się niepokojących zmian. W takich wypadkach wystarczy go obserwować. Najczęściej organizm wydala polipy samodzielnie w terminie okołoporodowym. Polipy u ciężarnych są pochodzenia doczesnowego.

Krwawiący polip szyjki macicy w ciąży również podlega obserwacji. Objawy krwawienia z narządu rodnego w ciąży w sytuacji obecnego polipa muszą być różnicowane z objawami poronienia zagrażającego, porodu przedwczesnego czy przedwczesnego oddzielania się łożyska. Takie sytuacje wymagają specjalistycznej konsultacji. Opracowanie tego tematu wykracza poza założenia tego artykułu.

Jak wygląda zabieg usunięcia polipa szyjki macicy u pacjentek innych niż ciężarne? Ukręcenie, łyżeczkowanie

Przed zabiegiem ukręcania polipa przeprowadza się przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG), by ocenić stan endometrium. Usuwanie polipa szyjki macicy bez znieczulenia jest możliwe w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz odsłania szyjkę macicy, następnie przy pomocy narzędzia chwyta polipa i go ukręca. Dotyczy to polipów uszypułowanych. U kobiet, które nie rodziły dzieci, zabieg ukręcania polipa szyjki macicy kończy się na tym etapie, jeśli nie wykryto zmian w śluzówce macicy (endometrium). Diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki oraz trzonu macicy (abrazja) jest standardową procedurą po ukręceniu polipa u pozostałych pacjentek.

Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym krótkotrwałym dożylnym, w warunkach sali zabiegowej, trwa zwykle kilka minut. Diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki i trzonu macicy polega na wprowadzeniu przez kanał szyjki macicy narzędzia w kształcie łyżki i pobraniu materiału – zeskrobania części endometrium ze ścian jamy macicy. Uzyskana w ten sposób próbka trafia do badania histopatologicznego, by ocenić charakter zmian.

Usunięcie polipa szyjki macicy: zalecenia po zabiegu i rekonwalescencja

Po zabiegu usunięcia polipa szyjki macicy i łyżeczkowaniu nie należy brać gorących kąpieli do ustąpienia krwawienia z dróg rodnych. Codzienne potrzeby higieniczne można bez przeszkód zaspokajać pod prysznicem. Należy też wstrzymać się od współżycia do momentu ustąpienia krwawienia z dróg rodnych po zabiegu, a najlepiej do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po usuwaniu polipa szyjki macicy. Gdy znane będą wyniki badania histopatologicznego, należy udać się z nimi do lekarza ginekologa.

Rekonwalescencja po usunięciu polipa szyjki macicy trwa od 2 do 4 tygodni – w tym czasie należy przestrzegać zaleceń lekarskich po zabiegu. Natomiast śluzówka macicy odbudowuje się po około 5 dniach, ale do jej pełnej regeneracji i zdolności przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej potrzeba nawet 3 miesięcy. Do tego czasu najlepiej odłożyć starania o dziecko.

Jak jest zbudowany żeński układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego Źródło: 36,6

Usunięcie polipa szyjki macicy: powikłania

Ukręcanie polipa i łyżeczkowanie to ingerencja w struktury tkanek, która może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami. Możliwe powikłania po usunięciu polipa szyjki macicy to:

  • obfite krwawienia – po łyżeczkowaniu i usunięciu polipa krwawienie jest naturalne i do 7 dni nie powinno budzić niepokoju, dłuższe wymaga konsultacji z lekarzem,
  • infekcje – po usunięciu polipa szyjki macicy i łyżeczkowaniu zostaje rana i może ona łatwo ulec zakażeniu,
  • zespół Ashermana – polega na powstaniu licznych zrostów i blizn wewnątrz macicy oraz jej deformacji na skutek zbyt głębokiego łyżeczkowania, może być przyczyną poronień lub niepłodności; zespół Ashermana może wystąpić po łyżeczkowaniu niezależnie od okoliczności, także w wyniku łyżeczkowania po porodzie lub poronieniu. Jest to bardzo rzadkie powikłanie.

Powikłania po znieczuleniu ogólnym podczas łyżeczkowania zwykle nie występują. U niektórych osób mogą jednak pojawić się ból głowy, nudności i wymioty. W takich przypadkach lekarz zatrzymuje kobietę na obserwacji w szpitalu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1264
35
Polecamy
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice:
objawy i leczenie
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice: objawy i leczenie TVN zdrowie
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega? Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok