Polub nas na Facebooku
Czytasz: Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia
menu
Polub nas na Facebooku

Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia

NAN

Fot: contrastwerkstatt / stock.adobe.com

Zalecenia po zabiegu usunięcia polipa szyjki macicy są przekazywane przez lekarza w momencie wypisu ze szpitala. Kobieta powinna zrezygnować z kąpieli oraz współżycia do ustąpienia krwawienia po zabiegu.

Polip szyjki macicy występuje przeważnie u kobiet w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Jest to najczęściej łagodny przerost błony śluzowej szyjki macicy. Przybiera kształt wypukłej zmiany bez szypuły, tzw. polip siedzący, lub uszypułowanej – gdy główną zmianę z szyjką macicy łączy „nóżka”. Uszypułowane polipy są łatwiejsze w leczeniu i diagnostyce. Polip może być groźny, jeśli ma cechy nowotworu złośliwego.

Wskazania do usunięcia polipa szyjki macicy – objawy, polip szyjki macicy w ciąży

Polip szyjki macicy objawy daje w postaci zaburzeń krwawienia – najczęściej pojawiają się krwawienia lub plamienia kontaktowe (po stosunku płciowym lub badaniu ginekologicznym). U kobiet z polipem szyjki macicy, tzw. polipem szyjkowym, mogą wystąpić:

  • krwawienia międzymiesiączkowe,
  • krwawienia po współżyciu lub badaniu ginekologicznym,
  • krwawienia po menopauzie,
  • ból podbrzusza podczas współżycia i po stosunku,
  • skurcze podbrzusza powodujące ból,
  • zwiększona ilość wytwarzanego śluzu,
  • nawracające infekcje i stany zapalne układu płciowego.

Usunięcie polipa szyjki macicy zalecane jest wtedy, gdy polip jest duży oraz daje objawy. Polipy szyjki macicy usuwa się też u kobiet, które planują zajście w ciążę, ponieważ w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie po poczęciu zmiana może się powiększyć.

Polip szyjki macicy w ciąży najczęściej nie wymaga usunięcia, jeśli w cytologii nie stwierdza się niepokojących zmian. W takich wypadkach wystarczy go obserwować. Najczęściej organizm wydala polipy samodzielnie w terminie okołoporodowym. Polipy u ciężarnych są pochodzenia doczesnowego.

Krwawiący polip szyjki macicy w ciąży również podlega obserwacji. Objawy krwawienia z narządu rodnego w ciąży w sytuacji obecnego polipa muszą być różnicowane z objawami poronienia zagrażającego, porodu przedwczesnego czy przedwczesnego oddzielania się łożyska. Takie sytuacje wymagają specjalistycznej konsultacji. Opracowanie tego tematu wykracza poza założenia tego artykułu.

Jak wygląda zabieg usunięcia polipa szyjki macicy u pacjentek innych niż ciężarne? Ukręcenie, łyżeczkowanie

Przed zabiegiem ukręcania polipa przeprowadza się przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG), by ocenić stan endometrium. Usuwanie polipa szyjki macicy bez znieczulenia jest możliwe w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz odsłania szyjkę macicy, następnie przy pomocy narzędzia chwyta polipa i go ukręca. Dotyczy to polipów uszypułowanych. U kobiet, które nie rodziły dzieci, zabieg ukręcania polipa szyjki macicy kończy się na tym etapie, jeśli nie wykryto zmian w śluzówce macicy (endometrium). Diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki oraz trzonu macicy (abrazja) jest standardową procedurą po ukręceniu polipa u pozostałych pacjentek.

Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym krótkotrwałym dożylnym, w warunkach sali zabiegowej, trwa zwykle kilka minut. Diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki i trzonu macicy polega na wprowadzeniu przez kanał szyjki macicy narzędzia w kształcie łyżki i pobraniu materiału – zeskrobania części endometrium ze ścian jamy macicy. Uzyskana w ten sposób próbka trafia do badania histopatologicznego, by ocenić charakter zmian.

Usunięcie polipa szyjki macicy: zalecenia po zabiegu i rekonwalescencja

Po zabiegu usunięcia polipa szyjki macicy i łyżeczkowaniu nie należy brać gorących kąpieli do ustąpienia krwawienia z dróg rodnych. Codzienne potrzeby higieniczne można bez przeszkód zaspokajać pod prysznicem. Należy też wstrzymać się od współżycia do momentu ustąpienia krwawienia z dróg rodnych po zabiegu, a najlepiej do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po usuwaniu polipa szyjki macicy. Gdy znane będą wyniki badania histopatologicznego, należy udać się z nimi do lekarza ginekologa.

Rekonwalescencja po usunięciu polipa szyjki macicy trwa od 2 do 4 tygodni – w tym czasie należy przestrzegać zaleceń lekarskich po zabiegu. Natomiast śluzówka macicy odbudowuje się po około 5 dniach, ale do jej pełnej regeneracji i zdolności przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej potrzeba nawet 3 miesięcy. Do tego czasu najlepiej odłożyć starania o dziecko.

Jak jest zbudowany żeński układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego Źródło: 36,6

Usunięcie polipa szyjki macicy: powikłania

Ukręcanie polipa i łyżeczkowanie to ingerencja w struktury tkanek, która może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami. Możliwe powikłania po usunięciu polipa szyjki macicy to:

  • obfite krwawienia – po łyżeczkowaniu i usunięciu polipa krwawienie jest naturalne i do 7 dni nie powinno budzić niepokoju, dłuższe wymaga konsultacji z lekarzem,
  • infekcje – po usunięciu polipa szyjki macicy i łyżeczkowaniu zostaje rana i może ona łatwo ulec zakażeniu,
  • zespół Ashermana – polega na powstaniu licznych zrostów i blizn wewnątrz macicy oraz jej deformacji na skutek zbyt głębokiego łyżeczkowania, może być przyczyną poronień lub niepłodności; zespół Ashermana może wystąpić po łyżeczkowaniu niezależnie od okoliczności, także w wyniku łyżeczkowania po porodzie lub poronieniu. Jest to bardzo rzadkie powikłanie.

Powikłania po znieczuleniu ogólnym podczas łyżeczkowania zwykle nie występują. U niektórych osób mogą jednak pojawić się ból głowy, nudności i wymioty. W takich przypadkach lekarz zatrzymuje kobietę na obserwacji w szpitalu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1266
35
Polecamy
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice:
objawy i leczenie
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice: objawy i leczenie TVN zdrowie
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega? Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?