Procedura zapłodnienia in vitro składa się z następujących etapów:
Stymulacja hormonalna jajników
Po zakwalifikowaniu pary do procedury in vitro w pierwszej kolejności Pacjentka poddawana jest stymulacji hormonalnej. Polega ona na podawaniu zastrzyków o stałych porach dnia. Celem stymulacji jest jednorazowe uzyskanie większej liczby pęcherzyków Graafa z komórkami jajowymi. Normalnie podczas owulacji powstaje tylko jedna komórka jajowa, dzięki stymulacji może ich być nawet 10. Stymulację prowadzi się w oparciu o tzw. protokół stymulacji, dobierany indywidualnie dla każdej pacjentki. W czasie stymulacji kobieta jest cały czas pod opieką lekarza. Kiedy pęcherzyk będzie dość duży (>16mm) specjalista ustala termin punkcji, czyli pobrania komórek jajowych. Przed pobraniem - jednorazowo - kobieta otrzymuje hormon hCG. Po jego podaniu lekarz ma 36 godzin na wykonanie zabiegu. Jeśli tego nie zrobi pęcherzyk samoistnie pęknie.
Punkcja jajników
Aby pobrać komórki jajowe, lekarz nakłuwa jajniki cienką igłą wprowadzoną przez pochwę. Wszystko odbywa się pod kontrolą USG. W trakcie zabiegu kobieta nie czuje żadnego bólu czy dyskomfortu, ponieważ jest on przeprowadzany w krótkim znieczuleniu ogólnym. Pobranie komórek jajowych do in vitro trwa od 15 do 20 minut. Po zabiegu pacjentka jeszcze przez ok. 2 godziny pozostaje w klinice. W międzyczasie spotyka się również z lekarzem, który dobiera dla niej specjalne leki po stymulacji. Mają one za zadanie przygotować macicę na przyjęcie zarodka.
Oddanie nasienia
Jeśli parametry nasienia pozwalają na zapłodnienie in vitro, nasienie oddawane jest w dniu punkcji jajników partnerki. Mężczyzna oddaje nasienie w wyniku masturbacji, w specjalnie do tego przygotowanym pokoju, gwarantującym intymność i dyskrecję. Oddanie nasienia powinno być poprzedzone 3-5 dniową wstrzemięźliwością seksualną. Do zapłodnienia in vitro wybiera się plemniki o odpowiedniej ruchliwości i morfologii.
„Aby zwiększyć skuteczność procesu zapłodnienia wybiera się z opracowanego przez androloga nasienia (oczyszczone, wzmocnione, odwirowane) pojedyncze plemniki wstrzykuje się do wnętrza oocytów w stadium MII. W procedurze korzystamy z delikatnych manipulacji pojedynczymi plemnikami dzięki instrumentarium, igłom, manipulatorom, mikroskopom odwróconym.” – dr n. biol. Wojciech Sierka, embriolog w Klinice Gyncentrum.
Połączone gamety umieszczane są w inkubatorze, który odtwarza warunki zbliżone do naturalnych w zakresie temperatury, wilgotności i atmosfery. Po dwóch lub trzech dobach rosnące zarodki wykorzystywane są do transferu.
Transfer zarodka
Transfer to przeniesienie zarodków do jamy macicy. Zabieg powinien się odbyć nie później niż w szóstej dobie od punkcji. Zarodki (zazwyczaj dwa) i niewielką ilość płynu transferowego umieszcza się w specjalnym cewniku. Zabieg, wykonywany w pozycji ginekologicznej, jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Mimo że po zabiegu kobieta może od razu wrócić do swoich codziennych zajęć, to należy pamiętać o kilku zasadach. Zaleca się powtrzymanie od seksu na ok. tydzień i przyjmowanie progesteronu, który zapewnia prawidłową implantację zarodka.
W trakcie punkcji sprawdzamy stan endometrium, mierzymy jego grubość, obserwujemy strukturę. Mierzymy również stężenie hormonów w dniu podania ostatniego leku. Chodzi o stężenie estradiolu i progesteronu. W zależności od tych parametrów decydujemy o tym, czy zarodek będzie podany dwa, trzy, cztery czy 5 dni po punkcji albo zostanie zamrożony w sytuacji, gdy oceniamy, że endometrium nie nadaje się w tym cyklu do transferu. - wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.
Decyzja o kolejnym transferze uzależniona jest od stanu medycznego Pacjentki, przyczyn niepowodzenia i ewentualnej dalszej diagnostyki, którą po transferze może zlecić lekarz prowadzący. Przy braku przeciwwskazań kolejny transfer może odbyć się już w kolejnym cyklu.