Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szyjka macicy przed okresem: zmiana położenia, wygląd
menu
Polub nas na Facebooku

Szyjka macicy przed okresem: zmiana położenia, wygląd

rak szyjki macicy

Fot. Tharakorn / Getty Images

Szyjka macicy przed okresem i w jego trakcie znajduje się nieco niżej i jest bardziej otwarta, dzięki czemu możliwy jest lepszy przepływ krwi. Szyjka macicy w czasie cyklu menstruacyjnego ulega zmianom pod wpływem hormonów. Niewłaściwe badanie szyjki przed okresem może doprowadzić do infekcji.

Szyjka macicy przed okresem ulega otwarciu, jest stosunkowo twarda, przypomina w dotyku czubek nosa.

Szyjka macicy – położenie i funkcje

Szyjka macicy jest dolną i nieco zgrubiałą częścią mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy, zatem jest swoistym kanałem dla plemników. Ma liczne marszczenia, dzięki czemu w czasie porodu możliwe jest wydostanie się płodu na zewnątrz. Za sprawą kilkuset gruczołów obecnych w kanale szyjki, wydziela ona śluz. Produkcja śluzu szyjkowego wynosi zazwyczaj 20–60 mg na dobę, choć ilość śluzu w okolicach owulacji może zwiększyć się nawet 10 razy.

Śluz szyjkowy produkowany przez szyjkę macicy zmienia swoją lepkość w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Wpływ na śluz mają przede wszystkim żeńskie hormony płciowe – progesteron i estrogen. Zmiana stężenia obu substancji wpływa na właściwości śluzu. Zmianom w czasie trwania poszczególnych faz cyklu menstruacyjnego ulega również sama szyjka macicy, przez co zachodzi możliwość samobadania szyjki macicy za sprawą badania palpacyjnego. Samobadanie szyjki macicy jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny.

Co trzeba wiedzieć o miesiączce? Sprawdźcie sami:

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6

Samobadanie szyjki macicy przed okresem – jak wykonać?

Zgodnie z zaleceniami lekarzy do samobadania szyjki macicy przed okresem należy odpowiednio się przygotować, by nie narazić szyjki macicy oraz pozostałych części układu płciowego na infekcje. Badanie szyjki macicy powinno wykonywać się codziennie o określonej porze. Samobadanie szyjki macicy polega na delikatnym i ostrożnym wprowadzeniu palca do pochwy oraz wyczuciu szyjki macicy. W czasie badania należy skupić się, by nie doprowadzić do ewentualnych przypadkowych zadrapań błony śluzowej paznokciem. O miarodajnym badaniu szyjki macicy mówi się, gdy jest się w stanie określić położenie, rozwarcie, a także konsystencję szyjki macicy. Podczas samobadania warto również zwrócić uwagę na rodzaj śluzu szyjkowego.

Samobadanie szyjki macicy jest bezpieczne, pod warunkiem spełnienia podstawowych zasad higieny osobistej. Przed dokonaniem badania należy dokładnie umyć dłonie, aby uniknąć zakażenia poprzez umieszczenie zabrudzonego palca wewnątrz pochwy. Zaleca się rozpoczęcie badania palpacyjnego szyjki macicy w drugiej połowie cyklu, ponieważ w tym czasie szyjka położona jest stosunkowo nisko, przez co jest łatwiej wyczuwalna. Za każdym razem przed rozpoczęciem badania warto stanąć w lekkim rozkroku, rozluźnić się, unieść lekko jedną nogę do góry, a stopę oprzeć o jakiś przedmiot, np. o krzesło.

Szyjka macicy przed okresem – położenie, wygląd

Jak wyjaśniają lekarze, przed okresem szyjka macicy zmienia położenie na nieco niższe. W czasie badania palpacyjnego powinna być twardsza, zauważalne powinno być również jej większe otwarcie. Zmiany zachodzące w szyjce macicy przed okresem wynikają z działania hormonów płciowych, a także przystosowania do potencjalnego przepływu krwi. W podobnej pozycji pozostaje również w czasie okresu (czyli na początku cyklu). Dopiero po ustaniu krwawienia szyjka macicy staje się wyraźnie twardsza oraz zamknięta. Najczęściej nie dochodzi jednak do zmiany pozycji, przez co szyjka ma nadal stosunkowo niskie położenie. Podnosi się wraz ze zbliżaniem się owulacji.

Niewłaściwe położenie szyjki macicy przed okresem

Może się zdarzyć, że w czasie badania palpacyjnego szyjka macicy będzie się znajdowała w niepożądanym miejscu lub będzie zbyt zamknięta albo otwarta. Jedną z najczęstszych przyczyn zbyt wczesnego skracania się lub rozwierania szyjki macicy jest zaburzona praca mięśni macicy. Nieprawidłowe skurcze mięśni macicy mogą być wywołane zbyt dużym wysiłkiem fizycznym lub przemęczeniem. Być może za niewłaściwe położenie szyjki macicy przed okresem odpowiedzialne jest osłabienie samej szyjki. W obu przypadkach należy udać się na konsultację do ginekologa, który powinien właściwie zdiagnozować ewentualne zaburzenia, a także rozpocząć leczenie, dzięki czemu szyjka macicy będzie znajdować się we właściwej pozycji.

Poznajcie metody walki z niewydolnością szyjki macicy:

Zobacz film: Metody walki z niewydolnością szyjki macicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

2. Gołąb B.K, Traczyk W.Z., Karasek M., Anatomia i fizjologia człowieka. Podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1986.

3. Tatoń J., Czech A., Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

4. Troszyński M. (red.), Naturalne planowanie rodziny. Podręcznik dla nauczycieli naturalnego planowania rodziny, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, Warszawa 2006.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?