Najpopularniejszym alergenem uczulającym nas są... roztocza kurzu domowego. Te mikroskopijne pajęczaki żyją w naszych domach, a najbardziej lubią miejsca ciemne i ciepłe, czyli sypialnię! Znajdziemy je w kocach, poduszkach, na materacu i w zasłonach. Żywią się martwym naskórkiem, lubią także wilgoć, zatem nie kładźmy się spać z mokrą głową! Roztocza kurzu domowego żyją także w kurzu, dlatego aby się ich pozbyć należy regularnie sprzątać. Roztocza zabija światło, świeże powietrze i wysokie temperatury - czyli pranie w temperaturze powyżej 60 °C. Drugą najczęstszą przyczyną alergii są pyłki traw, a trzecią - zarodniki grzybów, które świetnie rozwijają się na resztkach jedzenia, a także w klimatyzacji.
Co się dzieje w naszym organizmie, kiedy ma kontakt z alergenem? Po kontakcie z alergenem powstaje jakby zapalenie, nasz układ immunologiczny aktywuje się bez potrzeby, oskrzela kurczą się, pojawia się świszczący oddech, kaszel, trudności z oddychaniem. Te same substancje mogą także generować problemy z brzuchem i ze skórą (pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry), a także zapalenie spojówek lub katar, wynikający z podrażnienia błon śluzowych. Bagatelizowanie alergii może doprowadzić do rozwoju astmy, a także zapalenia ucha, przewlekłego zapalenia zatok oraz anemii (mowa tu o alergiach pokarmowych).
Zobaczcie na filmie czym jest alergia i jak na nasz organizm oddziałują alergeny:
Odczulanie a alergia
Skutecznym sposobem do walki z alergią jest... unikanie alergenów oraz odczulanie. Jednak nie każdy może się poddać zabiegowi. Przeciwwskazaniem do odczulania są: wiek poniżej 5. roku życia, zaawansowana astma, ciąża i karmienie piersią, przewlekłe choroby autoimmunologiczne. Najlepiej zacząć się odczulać jak najwcześniej, wskazane jest to także u dzieci. Warto pamiętać, że terapię prowadzi się wtedy, kiedy pacjent nie jest narażony na działanie alergenów.
Odczula się tylko alergie wrodzone, czyli te uczulające drogą wziewną - na pyłki, na roztocza, także na grzyby oraz zwierzęta. Nie odczula się niestety osób z alergią na chemię oraz alergiami pokarmowymi - mówi prof. Ewa Czarnobilska.
Więcej o alergiach i odczulaniu dowiecie się z filmu:
Alergie pokarmowe są niestety poza zasięgiem współczesnej medycyny. Przede wszystkim pacjent powinien się zbadać w celu wykrycia co go uczula. U dzieci najczęściej występującymi uczuleniami są alergie na białko mleko krowiego, jaja, orzechy, ryby oraz gluten i soja. Dorośli uczulają się z kolei na te alergeny, z których się nie wyrasta, czyli na rybę, owoce morza i orzechy. Może się także zdarzyć, że u dorosłych zachodzą reakcje krzyżowe.
Polecamy: Alergeny pokarmowe – jakie są najczęstsze i jakie objawy wywołują?
Odczulanie może znacznie poprawić komfort życia pacjenta. Z filmu dowiecie się, jak terapia pomogła pacjentce Annie i jak przebiegała:
Nowatorski sposób leczenia alergii pokarmowych
Lipopolisacharydy mogą aktywować nasz układ pokarmowy do wywołania niewłaściwej reakcji alergicznej. Z badań przeprowadzonych na myszach wynika jednak, że substancja podawana w odpowiedni sposób może ograniczyć reakcję organizmu.
Zobaczcie, co mówi prof. Marek Kowalski pracujący nad szczepionką dla pacjentów uczulonych na rybę: