Krzywa przegroda nosowa, jakie daje dolegliwości?
U wielu ludzi laryngolodzy stwierdzają pewien stopień skrzywienia przegrody nosowej. Najczęściej jednak jest to delikatne skrzywienie, nie powodujące żadnego dyskomfortu czy objawów. Jeśli takie się pojawią, mogą obejmować: przede wszystkim problemy z oddychaniem, krwawienie z nosa i ból. Przyczyną może być nieprawidłowy jej kształt, który powstał wskutek wady wrodzonej lub z powodu urazu, takiego jak złamany nos.
Na czym polega zabieg krzywej przegrody nosowej?
Septoplastyka jest zwykle procedurą ambulatoryjną i może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Nie jest procedurą kosmetyczną (nie zmienia kształtu nosa).
Przed zabiegiem chirurgicznym lekarz może użyć cienkiego, oświetlonego narzędzia (endoskopu) w celu obejrzenia kanałów nosowych i kształtu przegrody. Lekarz może wykonać również zdjęcia nosa przed zabiegiem, aby porównać zdjęcie sprzed zabiegu i po nim. W niektórych przypadkach endoskop może być używany podczas zabiegu chirurgicznego. Po 60 lub 90 minutach otrzymasz znieczulenie miejscowe lub ogólne. Septoplastyka trwa około 30-60 minut, w zależności od tego, jak nieprawidłowo umiejscowiona jest przegroda. Kanały nosowe są pokryte warstwą miękkiej tkanki zwanej błoną śluzową nosa. Aby wyprostować przegrodę, chirurg poprzez nozdrza wykonuje nacięcie w celu oddzielenia błon śluzowych od chrząstki i kości. Lekarz dokonuje potrzebnych zmian, które czasami prowadzą do usunięcia części chrząstki czy kości.
Po co nam przegroda nosowa? Dowiesz się tego z filmu:
Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym nie należy niczego jeść ani pić. Pomoże to uniknąć wymiotów związanych ze znieczulenia podczas operacji. Znieczulenie ogólne może powodować senność po zabiegu, dlatego nie wolno prowadzić pojazdu przez minimum 48 godzin, dopóki efekty znieczulenia nie ustąpią w pełni.
Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet lekach, suplementach lub ziołach, które kupiłeś bez recepty!
Jakie są powikłania operacji przegrody nosowej?
Zagrożenia powikłaniami związanymi z septoplastyką są rzadkie, ale mogą to być:
- krwawienia trwające do kilku dni,
- gorączka powyżej 38,3°C,
- blizny,
- ból głowy,
- wymioty,
- perforacja przegrody nosa,
- zmieniony kształt nosa, który może wymagać przeprowadzenia kolejnej korekty,
- przebarwienia nosa,
- pogorszenie zmysłu węchu,
- reakcja alergiczna na leki.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek z wyżej wymienionych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Po zabiegu mogą pojawić się ból, uczucie zmęczenia czy nudności. Ból w przypadku tego typu zabiegów zazwyczaj jest łagodny. Nadmierne krwawienie i zakażenie mogą wystąpić jako powikłanie jakiegokolwiek zabiegu chirurgicznego. Jest to normalna część procesu gojenia. Dlatego należy utrzymywać nos w czystości i myć ręce, co zmniejszy ryzyko powikłań.
Po udanym zabiegu można wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Nos będzie obrzęknięty, bolesny i zabandażowany w celu kontrolowania krwawienia. W końcowym etapie operacji wprowadza się tzw. tampony donosowe w celu podparcia przegrody i zapobiegnięcia krwawieniom. Nawilżanie nosa łagodzi objawy i przyczynia się do gojenia błon śluzowych. Po usunięciu tamponów zaleca się stosowanie nawilżających sprayów do nosa, które zawierają np. roztwór soli.
Kiedy konieczna jest operacja przegrody nosowej? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Jak wygląda rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej?
Wskazówki dotyczące szybszej rekonwalescencji dotyczą:
- uniesienia głowy podczas snu, tak aby opuchlizna mogła szybciej zejść,
- niewydmuchania nosa przez co najmniej 3 dni po zabiegu,
- noszenia koszuli zapinanych z przodu, aby uniknąć podnoszenia rąk nad głowę,
- nauki kichania z otwartymi ustami w celu uniknięcia zmian ciśnienia.
Ogólny proces gojenia ran może być powolny, gdyż chrząstki i inne tkanki nosa mogą regenerować się do roku, aby w pełni dostosować się do nowego kształtu.
Kiedy i u kogo konieczna jest korekta przegrody nosowej? Odpowiedź znajdziesz w filmie: