Woda oczarowa ma ziołowo-leśny zapach. Do jej wykonania wykorzystuje się liście i korę oczaru wirginijskiego. Ma żółtawy, lekko słomkowy kolor i może pozostawiać po sobie osad. Poziom pH hydrolatu z oczaru wirginijskiego wynosi między 4,0 a 5,5, substancja ta jest więc całkowicie przyjazna dla skóry i nie działa drażniąco. Bogactwo substancji aktywnych, które zawiera, sprawia, że jest chętnie stosowana przez fanów kosmetyków naturalnych.
Hydrolat z oczaru – składniki aktywne
W hydrolacie oczarowym znajduje się bogactwo składników aktywnych, które mają dobre działanie na skórę. Należą do nich taniny, taniny galusowe, w tym hamamelialina (stąd czasem wodę oczarową nazywa się wodą hamamelisową). W wodzie oczarowej znajdują się również: kwasy fenolowe, garbniki, flawonoidy, saponiny i oczarowy olejek eteryczny o ziołowym, przyjemnym zapachu.
Czytaj także: Oczar wirginijski na hemoroidy i problemy ze skórą - zastosowanie w medycynie i kosmetyce
Zobacz film i dowiedz się jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry:
Hydrolat oczarowy – zastosowanie
Hydrolat oczarowy najlepiej jest stosować do cery tłustej, trądzikowej i ogólnie problematycznej ze względu na ściągające i antybakteryjne właściwości. Woda oczarowa może być używana jako tonik do skóry trądzikowej, szczególnie w przypadku młodzieńczej odmiany tej dolegliwości. Przeciwzapalne właściwości hydrolatu liści oczaru wspomagają gojenie się wyprysków i ranek powstających na twarzy przy trądziku. Udowodniono również, że woda oczarowa normalizuje wydzielanie łoju. W przypadku cery naczynkowej również bardzo dobrze się sprawdzi hydrolat oczaru wirginijskiego ze względu na właściwości wzmacniające i zwężające naczynia krwionośne. Co za tym idzie, oczar wirginijski ma również działanie przeciwkrwotoczne. Bardzo dobrze służy, gdy na skórze pojawiają się wybroczyny. Właściwości przeciwzapalne i gojące wody oczarowej są nawet porównywane z pantenolem. Składniki aktywne obecne w hydrolacie oczarowym stymulują podziały komórkowe, co przynosi efekty w postaci ukojenia podrażnień. Istotną funkcją hydrolatu z oczaru jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Dzieje się tak dzięki obecnej w nim hamamelitaninie, która chroni włókna kolagenowe przed zniszczeniem. Hydrolat oczarowy poleca się także jako substancję przeciwzmarszczkową.
Hydrolat oczarowy – co można z niego zrobić?
Hydrolat z oczaru wirginijskiego może być wykorzystany w różny sposób. Najpopularniejszy to stosowanie hydrolatu jako toniku do twarzy. Można używać go zarówno do porannej, jak i do wieczornej pielęgnacji skóry. Hydrolat z oczaru można również rozpylać jako łagodzącą i chłodzącą mgiełkę. Doskonale sprawdzi się w upalne dni, po siłowni lub w czasie długiej podróży. Woda oczarowa może być pomocna również do demakijażu. Wystarczy przed usunięciem makijażu spryskać nią twarz, a ona zacznie powoli rozpuszczać makijaż. Niektórzy stosują hydrolat oczarowy zamiast płynu micelarnego. Z hydrolatu oczarowego można zrobić odżywkę, płukankę lub wcierkę do włosów. Dzięki wtarciu go w skórę głowy cebulki włosów będą odżywione, a łupież zacznie znikać. Płukanka do włosów zmiękczy je, nada im połysk i sprawi, że będą się lepiej układały. Woda oczarowa pomoże zmniejszyć opuchliznę pod oczami – wystarczy położyć na oczy nasączone nią płatki kosmetyczne.