Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to są hydrolaty? Właściwości i sposób przygotowania wody kwiatowej
menu
Polub nas na Facebooku

Co to są hydrolaty? Właściwości i sposób przygotowania wody kwiatowej

Miska z wodą kwiatową

Fot: bluestocking / gettyimages.com

Hydrolaty, czyli wody kwiatowe, mają spore zastosowanie w kosmetologii. Oprócz gotowych do użycia, kupnych, hydrolatów warto wypróbować hydrolaty samodzielnie przygotowane w domu. Używane są w codziennej pielęgnacji i często stanowią składnik innych kosmetyków.

Hydrolaty zawierają cenne substancje roślinne, którym zawdzięczają szerokie zastosowanie. Mogą być używane jako toniki do przemywania skóry, mgiełki na włosy i ciało czy składniki domowych maseczek. Są bardzo dobrze tolerowane nawet przez osoby o cerze wrażliwej. Ich właściwości mogą się nieco różnić w zależności od tego, z jakiej rośliny zostały przygotowane. Największą popularnością cieszą się hydrolat różany i z oczaru wirginijskiego.

Co to są hydrolaty?

Hydrolaty nazywane inaczej wodami kwiatowymi to obecnie bardzo popularne produkty kosmetyczne. Są skutkiem ubocznym w procesie produkcji olejków eterycznych. Otrzymuje się je za pomocą destylacji świeżych roślin z parą wodną, podczas której para wchodzi w ścisły kontakt z materiałem roślinnym, jak i powstałym olejkiem eterycznym. Ze skroplenia pary uzyskuje się mieszaninę substancji roślinnych rozpuszczonych w wodzie. Hydrolaty podobnie jak olejki eteryczne to czyste esencje roślinne, tyle że w łagodniejszej formie.

Naturalna woda kwiatowa wykazuje ogromne bezpieczeństwo stosowania, ponieważ w jej składzie nie znajdzie się alkoholu, parabenów, sztucznych barwników, chemicznych substancji zapachowych czy konserwantów. W związku z tym powinna być przechowywana w temperaturze poniżej 14ᵒC. Dodatkowo jej pH jest bardzo zbliżone do naturalnego pH skóry człowieka. Niestety jej minusem jest spore ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej wśród osób, które uczulone są na roślinę, stanowiącą surowiec do otrzymania hydrolatu.

Właściwości i działanie hydrolatów na skórę

Hydrolaty są produktami charakteryzującymi się uniwersalnością i wszechstronnością zastosowania. Hydrolaty używane mogą być do twarzy, ale i ciała czy włosów. Mogą nieco różnić się właściwościami w zależności od wykorzystanej bazy w postaci produktu roślinnego. Stosowane bywają przez posiadaczy różnych rodzajów cery, w tym też wrażliwej, problematycznej czy alergicznej. Hydrolaty nadają się także do cery trądzikowej. Wykazują działanie nawilżające, odżywiające, oczyszczające, odświeżające, kojące, łagodzące, regenerujące, tonizujące skórę. Dodatkowo przywracając naturalną równowagę skórze.

Hydrolatem rumiankowym można przemywać stany zapalne skóry. Łagodzi on podrażnienia i zaczerwienienia. Hydrolat oczarowy znany jest z silnych właściwości antyoksydacyjnych, działania przeciwzmarszczkowego i odmładzającego. Hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy przywraca skórze blask i rozświetla ją. Obkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne oraz reguluje wydzielanie sebum. Hydrolat z nasion dzikiej marchwi ma działanie zmiękczające, łagodzi zaczerwienienia i wysypki. Hydrolat z dziurawca działa antybakteryjnie, sprzyja tworzeniu nowych komórek, łagodzi podrażnienia oczu. Hydrolat z lipy łagodzi oparzenia, uczucie swędzenia i pieczenia. Z kolei hydrolat z czystka wspomaga likwidację przebarwień skórnych, zmniejsza cienie i opuchliznę pod oczami oraz łagodzi mikrouszkodzenia skóry.

Hydrolaty nakładane mogą być przy użyciu płatków kosmetycznych lub bezpośrednio pryska się nimi skórę i wklepuje je palcami.

Inne zastosowanie hydrolatów

Wody kwiatowe wzmacniają cebulki włosów, łagodzą problem łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się włosów. Szczególnie polecany do pielęgnacji skóry głowy i włosów jest hydrolat rozmarynowy, który działa stymulująco na porost włosów. Hydrolaty na włosy mogą być rozprowadzane w formie mgiełki lub płukanki.

Hydrolaty nie są obojętne dla kondycji psychicznej, gdyż wykazują działanie uspokajające i relaksujące. Zauważa się to zwłaszcza ze strony hydrolatu lawendowego, który jest często stosowany w aromaterapii. Hydrolatami można także płukanie gardło i jamę ustną. Hydrolat z szałwii łagodzi ból gardła, zaś z mięty pieprzowej odświeża oddech i poprawia stan dziąseł.

Hydrolaty to częsty dodatek do masek z naturalnych glinek czy alg. Hydrolaty mogą pełnić także rolę chłodzącego sprayu. Po umieszczeniu w atomizerze rozpylone na ciało odświeżają je i schładzają. Najlepiej sprawdzą się tu hydrolaty z płatków róży czy mięty pieprzowej. Zalecane są podczas upalnych dni na podróż. Pomocne są także kobietom w okresie menopauzy zmagającym się z częstymi uderzeniami gorąca. Wówczas zastosować się powinno wodę kwiatową z geranium bądź lawendy.

Zobacz film i dowiedz się jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry:

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Jak samodzielnie przygotować wody kwiatowe?

Wody kwiatowe są stosunkowo proste do samodzielnego przygotowania. Najpopularniejsza z nich to woda różna, którą można zrobić na dwa sposoby. Oto pierwszy z nich:

Niezbędne składniki stanowią:

  • duży garnek z pokrywką,
  • 2 miseczki, z których jedna powinna być żaroodporna,
  • woda filtrowana,
  • lód,
  • 5–6 garści płatków róży.

W garnku umieszcza się ułożoną do góry dnem żaroodporną miseczkę. Wokół niej rozkłada się różane płatki. Następnie wlewa się wodę w takiej ilości, żeby sięgała do naczynia położonego na dnie, na które kładzie się drugą miseczkę. Do niej właśnie skraplać się będzie hydrolat. Garnek przykrywa się odwróconą na drugą stronę pokrywką, na którą kładzie się lód. Garnek stawia się na małym ogniu i gotuje około 1 godzinę. W tym czasie można uzupełniać ilość płatków różanych i wymieniać lód na nowy.

Drugi sposób przygotowania hydrolatu opiera się na użyciu kawiarki. Należy odkręcić jej dolną część i napełnić wodą. W sitku umieszcza się różane płatki. Naczynie zakręca się i podgrzewa na małym ogniu do czasu całkowitego wyparowania wody i napełnienia górnego pojemnika. Skroplony hydrolat przelewa się do szklanej buteleczki.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
271
23
Polecamy
Jakie są najważniejsze właściwości hydrolatu rumiankowego?
Czy można go stosować do zabiegów pielęgnacyjnych?
Jakie są najważniejsze właściwości hydrolatu rumiankowego? Czy można go stosować do zabiegów pielęgnacyjnych? TVN zdrowie
Hydrolat DIY – jak domowym sposobem zrobić kosmetyk idealny na lato?
Hydrolat DIY – jak domowym sposobem zrobić kosmetyk idealny na lato? Dzień Dobry TVN
Hydrolat różany, z kocanki, z zielonej herbaty, aloesowy, a może melisowy?
Który najlepiej wybrać?
Hydrolat różany, z kocanki, z zielonej herbaty, aloesowy, a może melisowy? Który najlepiej wybrać? Dzień Dobry TVN
Woda różana – przepis, właściwości, zastosowanie w pielęgnacji twarz i włosów
Woda różana – przepis, właściwości, zastosowanie w pielęgnacji twarz i włosów TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty