Wokół popieranej przez specjalistów w dziedzinie zdrowego żywienia idei diety wodnej narosło sporo mitów. Mianem tym określa się niekiedy całkowitą głodówkę, podczas której można jedynie pić wodę. Ma ona służyć oczyszczeniu organizmu, a przy okazji – co oczywiste – powoduje znaczny spadek wagi w bardzo krótkim czasie. Innym, często spotykanym pomysłem dietetycznym, jest wypijanie 5–8 l wody dziennie przy jadłospisie pozbawionym jakichkolwiek ograniczeń. Wdrażanie każdej z tego rodzaju koncepcji jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia (odnotowano przypadki śmiertelne, będące konsekwencją tego rodzaju diet). Co więcej, tak pojęta dieta wodna nie daje trwałego rezultatu, ponieważ po jej zakończeniu zwykle następuje tzw. efekt jojo.
Racjonalna dieta wodna – zasady
Jednym z podstawowych założeń diety wodnej jest wypijanie dziennie 2–3 l wody – czyli mniej więcej tyle, ile rekomendują specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia. Według nich dobową normę stanowi minimum 8 szklanek płynów, których – obok wody – dostarczają także inne napoje, zupy czy soczyste owoce. W diecie wodnej zaleca się uzupełnienie jadłospisu wskazaną ilością wody niegazowanej. Może być to woda mineralna (dodatkowo dostarczy wówczas organizmowi sporo cennych dla zdrowia pierwiastków), ale nie jest to konieczny warunek diety. Napój można wzbogacić listkami mięty albo sokiem z cytryny, ewentualnie zastąpić herbatą ziołową.
Wodę należy pić często i małymi porcjami, co nie tylko ułatwia osiągnięcie efektu dietetycznego (odchudzającego, oczyszczającego), ale też pozwala na optymalne nawadnianie organizmu. Aby zrealizować to założenie, najlepiej jest zawsze mieć butelkę wody przy sobie – w torebce, na biurku, na nocnym stoliku. To ułatwia wprowadzenie nawyku regularnego picia.
Po pierwszą szklankę płynu najlepiej sięgnąć zaraz po przebudzeniu, przed śniadaniem. Wypita na czczo woda pobudza pracę układu pokarmowego oraz przyśpiesza oczyszczanie organizmu z toksyn. W ciągu dnia popija się niewielkie porcje (po kilka łyków), a dla uzyskania efektu odchudzającego dobrze jest wypić szklankę wody na pół godziny przed każdym posiłkiem. Nie wolno pić w trakcie jedzenia. Po kolejną porcję płynów należy sięgnąć godzinę po zakończeniu posiłku, kiedy pokarm zostanie już przetrawiony przez żołądek i przesunięty do dwunastnicy. W ten sposób nie dopuszcza się do rozcieńczenia soków żołądkowych – trawienie staje się sprawniejsze, unika się wzdęć i gazów.
Dieta wodna – jadłospis
Dieta wodna działa odchudzająco tylko wówczas, gdy opiera się – poza regularnym spożywaniem płynów – na lekkostrawnym, zrównoważonym menu. Jego wartość kaloryczną należy dostosować do potrzeb. Aby dieta wodna przyniosła efekty w postaci wyraźnego spadku wagi, trzeba skomponować jadłospis o ujemnym bilansie energetycznym. Do zachowania prawidłowej masy ciała lub powolnej utraty zbędnych kilogramów wystarczy dieta o rekomendowanych wartościach – 2000 kcal na dobę dla kobiet, a dla mężczyzn – 2400 kcal. Zaleca się przy tym spożywanie 4–5 niewielkich posiłków co 3–4 godziny.
Jadłospis diety wodnej powinien bazować na warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, nabiale (głównie – chudym). W menu nie może także zabraknąć także ryb, olejów roślinnych, orzechów. Dozwolone jest spożycie mięsa, choć należy ograniczać jego ilość (zwłaszcza mięsa czerwonego). Z diety warto eliminować źródła cukrów prostych, czyli słodycze, cukier (jego wskazanym zamiennikiem jest miód), produkty z białej mąki. Należy unikać żywności wysoko przetworzonej, tłuszczów trans, nadmiaru soli (korzystne jest zastępowanie jej ziołami).
Polecamy: Cukier - biała śmierć - jak cukier wpływa na nasz organizm
Dlaczego na diecie wodnej można schudnąć?
Regularne spożywanie wody skutecznie wspomaga odchudzanie dzięki kilku mechanizmom.
Przede wszystkim pozwala zapobiec uczuciu głodu, które – paradoksalnie – pojawia się w chwilach odwodnienia organizmu. Co więcej, szklanką wody łatwo oszukać głód, ponieważ płyn wypełnia żołądek, dzięki czemu do mózgu nie trafia informacja o potrzebie spożycia posiłku. To dlatego warto pić przed jedzeniem – wówczas apetyt maleje i spożywa się mniejsze porcje.
Picie wody stymuluje trawienie. Utracie zbędnych kalorii sprzyja szczególnie spożywanie zimnych płynów, ponieważ organizm musi zużyć pewną porcję energii do ich ogrzania.
Istotny element odchudzania to oczyszczanie organizmu z toksycznych metabolitów. W tym celu niezbędne jest jego nawadnianie, co stymuluje pracę nerek i ułatwia pasaż jelitowy. W konsekwencji możliwe jest sprawne usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, a także unikanie wzdęć, gazów, zaparć.
Mimo zalet regularnego picia wody nie należy się spodziewać, że przyniesie ono rezultat w postaci szybkiej utraty zbędnych kilogramów. To, ile można schudnąć na diecie wodnej, zależy przede wszystkim od zmiany nawyków żywieniowych. Ich uzupełnienie o spożywanie odpowiedniej ilości wody według wyżej podanych zasad przyczyni się do poprawy ogólnej kondycji organizmu, a w dłuższej perspektywie – do uzyskania optymalnej wagi.