Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko. Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku.
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko. Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku.

Owoce, kwiat i olejki eteryczne w buteleczkach

Fot: Patryssia / fotolia.com

Olejki eteryczne stosuje się w aromaterapii. Można z nich korzystać na różne sposoby. Używane w kominkach aromaterapeutycznych, mają działanie przede wszystkim rozluźniające. Masaże i kąpiele z zastosowaniem olejków działają korzystnie między innymi na skórę, krążenie i układ nerwowy.

Aromaterapia to jedna z gałęzi medycyny alternatywnej. Wykorzystuje się w niej naturalne olejki eteryczne, czyli aromatyczne substancje pozyskiwane z różnorodnych roślin. By skorzystać z dobroczynnego działania olejków eterycznych, można wybrać się na masaż, do sauny lub urządzić sobie seans aromaterapeutyczny w domu.

Olejki eteryczne – zastosowanie

Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów. Najpopularniejszym są ceramiczne kominki do olejków eterycznych. Składają się one z dwóch części – dolnej, w której umieszcza się świeczkę, i górnej miseczki, do której nalewa się rozpuszczony w wodzie olejek. Oprócz nich w kominkach można też topić aromatyczne woski. Innym sposobem na stosowanie olejku eterycznego w domu są nawilżacze powietrza. Olejek nalewa się w nich do zbiorniczka z wodą. Niektóre firmy mają już w ofercie ultradźwiękowe nawilżacze specjalnie dostosowane do używania olejków. W wielu domach można też spotkać dyfuzory zapachowe. Są to nieduże karafki, do których wlewa się olejek eteryczny rozcieńczony w alkoholu etylowym. Następnie wkłada się do niego rattanowe patyczki, które nasiąkają olejkiem, a potem parują, dzięki czemu aromat roznosi się po pomieszczeniu.

Olejki eteryczne wykorzystuje się też do masażu. Podczas tego typu zabiegów olejki przez skórę dostają się do krwiobiegu. Ponieważ masaż powoduje rozszerzenie i otwieranie naczyń włosowatych znajdujących się w skórze i innych tkankach, olejki eteryczne mogą rozejść się po całym organizmie. To, jaki olejek zostanie użyty w masażu, zależy od problemów zdrowotnych.

Innym sposobem, by wykorzystać dobroczynne działanie olejków eterycznych, jest sauna: sucha (fińska), parowa (rzymska) lub ziołowa. Stosowane w nich mieszanki mogą mieć działanie relaksujące, uspakajająco-odprężające, pobudzająco-stymulujące lub udrażniające drogi oddechowe. Olejki eteryczne używa się też w kąpieli – całego ciała, moczenia rąk lub nóg, bądź też w kompresach. Wykorzystuje się je również w kompleksowych zabiegach kosmetycznych.

Właściwości olejków eterycznych

Wybór olejku eterycznego zależy od indywidualnych potrzeb osoby stosującej go w domu lub poddającej się zabiegowi. Poszczególne olejki mają rozmaite właściwości.

Olejek eteryczny lawendowy – ma bardzo szerokie zastosowanie. Pomaga na depresje, lęki, zmęczenie, histerię, napięcia nerwowe, bezsenność, katar, grypę, stany zapalne zatok i gardła oraz problemy związane z menopauzą. Używany w masażu lub kąpieli łagodzi bóle reumatyczne, mięśniowe i menstruacyjne, pomaga pozbyć się żylaków i cellulitu. Kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego są skuteczne przy stanach zapalnych skóry, egzemie, trądziku, rozstępach skóry, grzybicach i pleśniawce pochwy. Olejek lawendowy stosuje się w preparatach na problemy skórne.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – pochodzi z drzewa herbacianego, które – wbrew w nazwie – nie ma nic wspólnego z herbatą. W inhalacji i masażu stosowany jest podczas przeziębienia, grypy, infekcji wirusowej, zdenerwowania i histerii. Kąpiel z dodatkiem olejku herbacianego pomaga pozbyć się infekcji skóry, grzybicy, brodawek, kurzajek, infekcji i grzybicy narządów płciowych, pleśniawek pochwy i trądziku. Ze względu na wpływ na psychikę, nie powinno się podawać go dzieciom.

Olejek eteryczny pomarańczowy – w aromaterapii wykorzystuje się olejki z pomarańczy gorzkiej i słodkiej. Łagodzą one objawy depresji, lęki, napięcia nerwowe, spazmy, bezsenność. W masażu i kąpieli pomagają na napięcia mięśniowe i skurcze.

Olejek eteryczny różany – otrzymywany z kwiatów róży. Szczególnie poleca się go przy depresji, bezsenności, koszmarach sennych, napięciach nerwowych, stanach lękowych i bólach głowy. Stosowany na skórę w kąpielach lub podczas masażu spowalnia jej starzenie, likwiduje rozstępy. Kąpiel z dodatkiem olejku pomaga na podrażnienia, rany i poparzenia. Olejek ten jest afrodyzjakiem.

Olejek eteryczny eukaliptusowy – pozyskuje się go z liści eukaliptusa. Stosowany na grypę, przeziębienia, kaszel, zapalenia oskrzeli. W masażu pomaga na zmęczenie mięśni i reumatyzm, w kąpieli – na stany zapalne skóry i wszy. Jest bardzo silny, dlatego zaleca się co najwyżej dwie krople na jeden zabieg.

Olejek eteryczny cytrynowy – pozyskuje się go z wyciskanych skórek cytryny. Używa się go przy nadciśnieniu, lękach, napięciach nerwowych, katarze i przeziębieniach. W masażu i kąpieli pomaga dodatkowo przy reumatyzmie, artretyzmie i żylakach. Stosowany w kompresach na stany zapalne skóry, opryszczki i przebarwienia oraz kosmetykach do rozjaśniania skóry.

Olejek eteryczny waniliowy – używany do masażu, łagodzi bóle mięśni, skurcze, lęki, objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ma działanie przeciwbakteryjne. Rozpalany w kominku, ułatwia zasypianie. Nakładany na rany i oparzenia, przynosi ulgę. Łagodzi stany zapalne.

Olejek eteryczny miętowy – jest kilka rodzajów olejków miętowych, różniących się składem i zapachem. Najpopularniejszy jest olejek z mięty pieprzowej. We wszystkich postaciach pomaga na ból głowy, migreny, zapalenie oskrzeli, przeziębienia, zmęczenia i napięcia nerwowe. Używany podczas masażu, jest skuteczny na bóle menstruacyjne, w kąpieli – na stany zapalne skóry, podrażnienia i ukąszenia owadów.

Olejki można stosować pojedynczo lub łączyć je w kompozycje.

Zobacz film: Jakie zastosowanie lecznicze ma olej z wiesiołka?

 Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?