Oczar wirginijski został doceniony przede wszystkim w kosmetyce, jako składnik środków do skóry wrażliwej - naczynkowej i trądzikowej. Jednak właściwości leczniczych ma on znacznie więcej.
Oczar wirginijski - co to za roślina?
Oczar wirginijski jest w zasadzie gatunkiem krzewu. W naturalnym środowisku występuje we wschodnich stanach USA i Kanadzie, a do Polski trafił jako krzew ozdobny, dlatego można go spotkać w parkach lub ogrodach. Oczar jest wyjątkową rośliną również przez wzgląd na późne kwitnienie - żółte kwiaty w formie długich słupków pojawiają się dopiero późną jesienią lub zimą. Owocuje dopiero po roku od zakwitnięcia - na krzewie pojawiają się zdrewniałe torebki, które z charakterystycznym trzaskiem pękają, kiedy dojrzeją. W literaturze często nazywany jest orzechem czarnoksięskim, właśnie przez swoje dziwne owoce. To z jego drewna robione były różdżki służące szamanom do wykrywania żył wodnych.
Właściwości lecznicze mają liście oczaru, które się suszy bądź rozdrabnia. Zawierają garbniki (o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i antyutleniającym), flawonoidy (antyoksydanty), kwas galusowy (o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwwirusowym) i elagowy (ma zdolność zabijania komórek nowotworowych), a także leukoantocyjany (ochraniające naczynia krwionośne) i saponiny (używane jako składnik leków wykrztuśnych i nasercowych).
Jak poradzić sobie z hemoroidami? Dowiesz się tego z naszego filmu
Oczar wirginijski - właściwości lecznicze
Oczar stosowany jest najczęściej w postaci maści, okładów i wywarów do zewnętrznego stosowania. Pomaga zwalczyć stany zapalne skóry, dlatego można go stosować na oparzenia słoneczne lub w leczeniu poważniejszych stanów chorobowych np. egzemy i łuszczycy. W tych przypadkach roślina pomaga zmniejszyć uciążliwe swędzenie i ból, łagodzi zaczerwienienia i przyspiesza gojenie, redukując blizny. Sprawdza się w leczeniu rozmaitych zewnętrznych stanów zapalnych, owrzodzeń, ran po użądleniach, torbieli, krwawiących dziąseł czy infekcji w obrębie jamy ustnej. Napary do picia pomagają przy dolegliwościach ze strony układu oddechowego. Zmniejszają kaszel, stany zapalne gardła i błon śluzowych i łagodzą dolegliwości związane z astmą. Redukują problemy gastryczne, a także ograniczają dyskomfort związany z miesiączką.
Oczar wirginijski na hemoroidy
W leczeniu hemoroidów wykorzystuje się liście i korę oczaru wirginijskiego, które zawierają substancje przeciwzapalne: garbniki, flawonoidy, antocyjanidyny oraz saponiny. Łagodzą one nie tylko podrażnienia, ale regulują też krążenie podskórne i uszczelniają powstałe ranki. W leczeniu hemoroidów pożądane działanie daje stosowanie maści, żelu bądź okładów z oczaru wirginijskiego na zmienione chorobowo miejsca. Można stosować też tzw. płukanki odbytu naparem z oczaru bądź tzw. nasiadówki, które dodatkowo zapewnią prawidłowy poziom pH w okolicy odbytu. Przygotowanie nasiadówek wymaga jedynie podgrzania wody i zalania nią ziół. Aby uzyskać miarodajny efekt, należy wykonywać je dwa razy dziennie po około 15 min. Powodują zmniejszenie napięcia w okolicy hemoroidów i znaczne złagodzenie dolegliwości.
Oczar wirginijski - zastosowanie w kosmetyce
Kosmetyki do twarzy na bazie oczaru redukują trądzik i zapobiegają pojawianiu się kolejnych wyprysków. Substancje zawarte w roślinie mają silne działanie przeciwzapalne, ściągające i ograniczające produkcję sebum. W kosmetyce powszechne zastosowanie mają też toniki do twarzy z oczarem, ze względu na to, że są bardzo delikatne dla skóry i w zasadzie nie powodują jej podrażnień. Dlatego sprawdzają się jako kosmetyki po goleniu dla panów. Oczar nie tylko usuwa nadmiar sebum, ale również nawilża (zapobiega utracie wody przez komórki w głębszych warstwach skóry) i oczyszcza skórę. Wyciąg z tej rośliny pomaga zredukować opuchliznę pod oczami i rozjaśnia cienie po nieprzespanych nocach czy intensywnej pracy przy komputerze. Sprawdzają się 5-minutowe okłady z wacików nasączonych ekstraktem z tej rośliny. Aby zwiększyć chłodzące działanie płynu, można go trzymać w lodówce. Taniny, które zawiera oczar, dają sprawdzone efekty przy pielęgnacji skóry naczynkowej, ponieważ zwężają naczynia krwionośne, zmniejszają opuchliznę i stan zapalny. Podobnie jest z redukcją siniaków na ciele. Wyciąg stosuje się tak samo, jak w przypadku problemów z cieniami pod oczami - nasączony płynem gazik należy przyłożyć na miejsca chorobowo zmienione. Kurację powinno się stosować codziennie.