Laser frakcyjny stosuje się, oprócz usuwania blizn, także na zmarszczki, opadające powieki i rozstępy. Po kilku sesjach zabiegu skóra jest widocznie jędrniejsza, elastyczniejsza, wygładzona oraz wygląda świeżo i promiennie.
Czym są blizny potrądzikowe?
Blizny po trądziku, nazywane też zanikowymi, to problem nie tylko nastolatków, ale także dorosłych. Trądzik jest stanem zapalnym skóry, w wyniku którego powstają wypryski. Nieprawidłowe leczenie zmian skórnych powoduje, że w ich środku, a także wokół nich, zaczynają zalegać bakterie i martwe komórki.
W wyniku zaburzonego procesu gojenia się trądziku dochodzi do tworzenia się blizn potrądzikowych, czyli miejscowych zagłębień w skórze twarzy. Ich głębokość i rozległość zależeć będzie od stopnia zaawansowania wyprysków oraz tego jak mocno zaburzony został proces gojenia się wykwitów. Metodą leczenia blizn po trądziku jest zabieg laserem frakcyjnym CO2.
Laserowe usuwanie blizn – na czym polega?
Usuwanie blizn laserem stosuje się zarówno na zmiany skórne powstałe w wyniku operacji, jak i rozległego trądziku. Kuracja polega na wykorzystaniu technologii lasera frakcyjnego CO2. Jego światło wnika w głąb skóry, powodując jej kontrolowane, częściowe uszkodzenie. W wyniku reakcji fototermicznej, jaka zachodzi w skórze, woda w tkance podgrzewa się, odparowuje i wydziela ciepło.
Prowadzi to do celowego uszkodzenia komórek w sąsiedztwie danej tkanki, co uruchamia naturalne naprawcze mechanizmy organizmu i pobudza produkcję kolagenu, czyli białka, którego niedobór powoduje wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Działanie lasera frakcyjnego powoduje poprawienie się wyglądu tkanki bliznowatej, jednak do satysfakcjonującego efektu zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie.
Usuwanie blizn laserem – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserem frakcyjnym są: ciąża, karmienie piersią, a także przyjmowanie takich preparatów, jak antybiotyki, sterydy oraz leki przeciwzakrzepowe. Z kuracji laserowej nie mogą także korzystać osoby z nowotworami, poważnymi chorobami skóry (np. łuszczycą) czy stanami zapalnymi, jak atopowe zapalenie skóry, infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.
Opalenizna jest również przeciwwskazaniem do laseroterapii. Przed i po wykonaniu zabiegu laserowego należy unikać opalania się.
Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – efekty i jak dbać o skórę po zabiegu
Kilka dni po laserowym usuwaniu blizn skóra może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. Po zabiegu może także wystąpić miejscowa wysypka, która po około 3 dniach zacznie się delikatnie złuszczać. Warto wtedy smarować skórę kremami nawilżającymi i pić dużo płynów, najlepiej wody niegazowanej. Przez kilka dni po zabiegu laserem frakcyjnym należy unikać gorących kąpieli, basenów, saun, wykonywania peelingów i opalania. Jeżeli nie da się uniknąć wychodzenia na słońce, wystarczy przed wyjściem z domu posmarować skórę kremem z wysokim filtrem.
Unikanie opalania się jest wyjątkowo ważne, ponieważ naskórek po zabiegu laserem frakcyjnym jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne i szybko przebarwia się. Jest to także powodem, dlaczego laserowego usuwania blizn nie zaleca się wykonywać w okresie letnim.
Okres całkowitego zagojenia się skóry po zabiegu może wynosić około miesiąca. Z reguły satysfakcjonujący efekt po zabiegu laserem uzyskuje się po około 6 sesjach, ale wszystko uzależnione jest od wielkości i głębokości zmian skórnych.
Jak wygląda zabieg laserowego usuwania blizn?
Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie pamiętać o zaprzestaniu przyjmowania fotouczulających leków, jest nim np. tetracyklin. Jest to antybiotyk, który stosuje się głównie przy infekcjach bakteryjnych organizmu. Pełną listę leków światłouczulających można znaleźć w Internecie lub zapytać o nie lekarza.
Laserowe usuwanie blizn trwa kilkadziesiąt minut i jest bezbolesne. Przed zabiegiem skóra zostaje znieczulona specjalnym kremem. Dobór parametrów zabiegowych jest wykonywany indywidualnie i zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych, wieku pacjenta czy fototypu skóry.
Laser frakcyjny CO2 – skutki uboczne
Do najczęstszych skutków ubocznych działania lasera frakcyjnego na skórą są: zaczerwienienia, obrzęk oraz wysypka. Zdarza się, że po zabiegu dochodzi do zmian w pigmentacji skóry, która rozjaśnia się, szczególnie pod wpływem działania promieni słonecznych.
W rzadkich przypadkach pojawia się zakażenie bądź występuje zjawisko zwężenia komórek tłuszczowych. Zdarza się, że osoby po zabiegach laserowych doświadczyły wyszczuplenia twarzy.