Uważam, że bardzo dobrym pomysłem jest łączenie leczenia dermatologicznego i kosmetologicznego, jednak do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Idealnym rozwiązaniem jest współpraca dermatologa i wykwalifikowanego kosmetologa w ramach jednego centrum, kiedy to lekarz może na bieżąco oceniać stan skóry pacjenta przed zastosowaniem zabiegów. Z mojego doświadczenia wynika, że terapia addycyjna najlepiej sprawdza się w przypadku lekkiego i umiarkowanego trądziku, który jest leczony przez dermatologa preparatami tylko miejscowymi. W sytuacji, gdy pacjent, z uwagi na duże nasilenie zmian, przyjmuje preparaty doustne, z zabiegów trzeba zrezygnować - np. przy stosowaniu doustnych retinoidów czy antybiotyków.
W trakcie terapii dermatologicznej delikatnymi lekami miejscowymi można skorzystać u kosmetologa z zabiegów małoinwazyjnych, np. zabiegów oczyszczania manualnego, zabiegów z użyciem peelingów kwasowych z użyciem słabych kwasów, np. azelainowego, migdałowego, mlekowego czy masek z dodatkiem kwasów np. maski dyniowej.
Warto również poddać się zabiegom regeneracyjnym i nawilżającym, bowiem w trakcie terapii zmian trądzikowych, często dochodzi do nadmiernego przesuszenia skóry. Lekarz i kosmetolog może także doradzić, które preparaty będą najbardziej odpowiednie do pielęgnacji w domu, adekwatnie do stanu cery i etapu leczenia.
Nie polecam zabiegu mikrodermabrazji, który może skutkować uszkodzeniem bariery naskórkowej i wtórną skłonnością do egzemy w przyszłości.
Lekarz może także ustalić dla pacjenta długoterminowy plan terapeutyczny, który będzie obejmował leczenie dermatologiczne silniejszymi lekami a po określonym okresie karencji- leczenie zabiegowe np. z wykorzystaniem laserów.
Wągry, czyli zaskórniki, co może zabrzmi zaskakująco, najlepiej usuwać manualnie. Pokutuje powszechne przekonanie, że zmian trądzikowych nie można usuwać mechanicznie. Słusznie, ropnych, zapalnych krost nie można, mówiąc kolokwialnie „wyciskać", ale jeżeli występują zaskórniki otwarte czy zamknięte, to nie ma lepszego sposobu na oczyszczenie skóry i tym samym pozbycie się zmian, niż oczyszczanie manualne.
Warto skorzystać z usług kosmetologa, gdyż wówczas zmiany usuwane są w całości, w sterylnych warunkach. Zabieg nie jest kosztowny. Jeżeli pacjent ma typ trądziku zaskórnikowego, to warto zacząć proces leczenia od tej procedury.
Na pytanie odpowiedziała: lek. med. Anna Bachlda-Curuś - specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z krakowskiego SCM estetic www.scmestetic.pl Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W latach 2011/2012 odbyła staż podyplomowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W roku 2012 rozpoczęła specjalizację z dermatologii i wenerologii w Klinice Dermatologii w USK im. WAM w Łodzi, zdała egzamin specjalizacyjny i tym samym uzyskała tytuł specjalisty dermatologa i wenerologa jesienią 2017 roku. W latach 2014-2017 pracowała jako asystent na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i prowadziła zajęcia dla studentów Wydziału Lekarskiego dla grup polskich i anglojęzycznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Regularnie uczestniczy w konferencjach i sympozjach naukowych z zakresu dermatologii oraz medycyny estetycznej w charakterze słuchacza i wykładowcy. Jest cenioną autorką publikacji naukowych.
Kolejne pytania:
Czy opalanie może być bezpieczne? Jak długo można wystawiać się na słońce bez szkody dla zdrowia?