Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć trądzik u dorosłych? Najczęstsze przyczyny jego występowania
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć trądzik u dorosłych? Najczęstsze przyczyny jego występowania

trądzik

Fot.: Yuri_Arcurs / Getty Images

Trądzik u dorosłych potrafi być bardzo uciążliwym problemem spowodowanym zaburzeniami hormonalnymi, nieodpowiednio dobranymi kosmetykami lub niezdrowym trybem życia. Jego leczenie często wymaga o wiele więcej niż stosowania maści.

Trądzik u dorosłych może przyjąć formę trudnego w leczeniu trądziku różowatego, który wymaga całościowego przyjrzenia się organizmowi, gdyż często dochodzi do niego w wyniku nieprawidłowych reakcji układu odpornościowego.

Co to jest trądzik i dlaczego występuje także u dorosłych?

Trądzik to choroba skóry, do której najczęściej dochodzi na skutek zmian hormonalnych i nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. W wyniku tego powstają zaskórniki, grudki i krostki, które zwyczajowo nazywa się pryszczami. Takie, które mają postać czarnych punktów, wykształcają się w wyniku zaczopowania się gruczołów łojowych i są niezapalną formą trądziku. Jeżeli dojdzie do nadkażenia takich zmian i na powierzchni skóry zaczną rozwijać się bakterie, pojawiają się czerwone pryszcze, nierzadko ropiejące i bolesne. Większość przypadków trądziku ma podłoże genetyczne i rozwija się w okresie dojrzewania na skutek zachodzących wówczas zmian hormonalnych.

Trądzik może jednak występować także u dorosłych, a jego leczenie bywa znacznie trudniejsze niż u młodzieży. Jego podłożem rzadziej są zaburzenia hormonalne, a częściej nadmierny stres i nieprawidłowa dieta.

Trądzik u dorosłych – jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Trądzik u dorosłych może być wywołany przez różne przyczyny. Zdarza się, że jest spowodowany przez nieprawidłowo działające hormony, szczególnie w przypadku hiperandrogenizmu i wówczas ustabilizowanie ich poziomu często pozwala pozbyć się problemu.

Od lat 90. ubiegłego wieku obserwuje się jednak, że wśród najczęstszych przyczyn trądziku u dorosłych znajdują się:

  • nieprawidłowa dieta – wysokoprzetworzone jedzenie czy produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują nadmierny wzrost insuliny, co skutkuje wzrostem poziomu hormonów i pojawianiem się zmian trądzikowych;
  • nadmiar stresu – uruchamia procesy prozapalne i nadmierne wydzielanie łoju;
  • nadmierne obciążenie wątroby przyjmowanymi lekami lub alkoholem;
  • zaburzone reakcje układu immunologicznego – mogą prowadzić do zmian skórnych, w tym trądziku różowatego;
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – takie, które zostały źle dobrane do typu skóry, mogą wpływać negatywnie na pracę gruczołów łojowych i sprzyjać powstawaniu trądziku.

Cera trądzikowa u dorosłych

Niektóre osoby mają genetyczną skłonność do powstawania zmian trądzikowych przez całe życie, mimo braku zaburzeń hormonalnych. Ważne jest wówczas dobranie odpowiednich kosmetyków do typu skóry, w czym może pomóc lekarz dermatolog lub dobra kosmetyczka. Dbanie o cerę trądzikową u dorosłych nie jest łatwe – z jednej strony należy pamiętać o jej dokładnym oczyszczaniu i złuszczaniu martwych komórek, a z drugiej nie powinno się jej nadmiernie podrażniać.

Trądzik grudkowy u dorosłych

Trądzik grudkowy (lub grudkowo-krostkowy) to odmiana tej choroby charakteryzująca się powstawaniem wyraźnych grudek pod powierzchnią skóry. Często jego przyczynę stanowią zaburzenia hormonalne, dlatego warto wykonać odpowiednie badania w tym kierunku. Leczenie trądziku grudkowego u dorosłych bywa bardzo trudne i najlepiej sięgnąć po pomoc dermatologa, który może zalecić stosowanie antybiotyków lub leków sterydowych.

Trądzik różowaty u dorosłych

Trądzik różowaty jest chorobą występującą tylko u dorosłych. Najczęściej rozwija się w okresie przekwitania, po 40 roku życia. Pojawia się też częściej u kobiet niż u mężczyzn. Charakterystyczne dla niego objawy to silne czerwienienie się na twarzy (czasem także szyi i dekoltu) na skutek niektórych alergenów, nagłych zmian temperatury lub po wypiciu alkoholu.

Przyczyny rozwoju trądziku różowatego nie są do końca znane, choć ustalono, że czynnikami ryzyka są: przechorowanie ostrego trądziku młodzieńczego, alergie, choroby autoimmunologiczne, stresujący tryb życia oraz spożywanie pikantnych przypraw, alkoholu i kawy.

Leczenie trądziku różowatego u dorosłych obejmuje unikanie czynników, które mogą go zaostrzać, wprowadzenie zdrowej diety oraz (gdy wystąpią zmiany guzowate) zażywanie leków przeciwzapalnych i antybakteryjnych.

Trądzik u dorosłych – jak go leczyć?

Leczenie trądziku u dorosłych wymaga na ogół uwzględnienia funkcjonowania całego organizmu. Z tego względu obejmuje ono między innymi:

  • prawidłową higienę cery – jej staranne oczyszczanie przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków;
  • odpowiednią dietę – opartą o zdrowe i niskoprzetworzone produkty, dostarczającą wszystkich niezbędnych witamin, a eliminującą ostre przyprawy, alkohol i kawę;
  • dbanie o zdrowie wątroby – odpowiednia dieta, unikanie alkoholu;
  • stosowanie preparatów złuszczających martwy naskórek;
  • stosowanie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym;
  • antybiotykoterapię ogólnoustrojową;
  • wyrównywanie poziomu hormonów – leczenie hyperandrogenizmu, wprowadzanie hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy;
  • korzystanie z zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej.

Zobacz film: Wpływ trądziku na depresję. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?