Koper włoski (zwany także fenkułem) to bylina z rodziny selerowatych. Najbardziej znana jest z owoców, które w wielu regionach świata stanowią popularny surowiec zielarski. Herbatka koperkowa o charakterystycznym anyżowym smaku zalecana jest w przypadku wielu dolegliwości, w szczególności przy problemach trawiennych.
Herbatka z kopru włoskiego – skład
Fenkuł to warzywo o wielu cennych dla zdrowia właściwościach i interesujących walorach smakowych. Do przygotowania herbaty koperkowej wykorzystuje się jego wysuszone owoce przypominające wyglądem drobne ziarenka. W ich wnętrzu znajdują się nasiona kopru włoskiego, stanowiące najwartościowszą część rośliny. Zawierają one:
- liczne fitozwiązki, m.in. flawonoidy (rutynę, kwercetynę) i olejki eteryczne (anetol, limonen),
- białko o korzystnym dla ludzkiego organizmu składzie aminokwasów,
- nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie omega-6),
- bardzo dużo błonnika,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6) i witaminę C,
- minerały, głównie żelazo, wapń, magnez, mangan, ale też cynk, fosfor, potas i miedź.
Jak bezpiecznie leczyć się ziołami? Dowiesz się tego z naszego filmu
Właściwości herbatki koperkowej a trawienie
Bogaty skład nasion kopru włoskiego czyni z nich doskonały środek na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Herbatka koperkowa:
- pobudza wydzielanie soku żołądkowego,
- usprawnia pasaż jelitowy,
- ma właściwości rozkurczowe,
- działa wiatropędnie.
W związku z powyższym napar z fenkułu reguluje trawienie i ogranicza niektóre negatywne skutki nieprawidłowego odżywiania się, np. przejedzenia. Nasiona kopru włoskiego łagodzą bóle żołądka, zapobiegają zgadze, odbijaniu się po posiłku, likwidują wzdęcia i zaparcia.
Herbatka koperkowa cieszy się wyjątkową popularnością jako remedium na dziecięce kolki. Uznawana jest za łagodny, bezpieczny dla młodego organizmu środek na bolesne dolegliwości jelitowe.
Herbatka z kopru włoskiego na infekcje
Zawarte w nasionach kopru włoskiego fitozwiązki oraz witamina C mają właściwości antyseptyczne – antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze. W związku z tym herbatka koperkowa wspomaga profilaktykę i zwalczanie różnego rodzaju infekcji. Łagodzi nieżyty górnych dróg oddechowych, działając przeciwzapalnie i wykrztuśnie, a także napotnie i przeciwgorączkowo. W przypadku infekcji jelitowych herbatka z kopru włoskiego hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Zastosowany miejscowo napar łagodzi objawy niektórych chorób skórnych.
Antyoksydanty w herbatce koperkowej
Flawonoidy, olejki eteryczne oraz witamina C to substancje o właściwościach przeciwutleniających. Picie herbatki z kopru włoskiego może zatem ograniczać szkodliwą aktywność wolnych rodników. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia wielu chorób – nowotworowych, neurodegeneracyjnych, sercowo-naczyniowych. Hamowane są także procesy starzenia się organizmu. Z tego względu wyciąg z nasion fenkułu nierzadko wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków do skóry dojrzałej.
Herbatka koperkowa a układ krążenia
Nie tylko potencjał antyoksydacyjny, ale też bogactwo minerałów, witamin i błonnika czyni z herbatki koperkowej cenny element diety w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Substancje te regulują pracę serca i ciśnienie tętnicze, wzmacniają naczynia krwionośne, wpływają korzystnie na profil lipidowy krwi, działają przeciwzakrzepowo. Na uwagę zasługują także krwiotwórcze właściwości składników herbatki z kopru włoskiego – żelaza, witamin z grupy B.
Herbata z kopru włoskiego na odchudzanie
Herbatkę koperkową warto pić podczas diet odchudzających. Reguluje apetyt, wspomaga trawienie, obniża indeks glikemiczny spożywanych posiłków. Pomocne jest także jej działanie moczopędne, dzięki któremu następuje wydalanie z organizmu nadmiaru płynów oraz toksycznych produktów przemiany materii.
Herbatka z kopru włoskiego – działanie estrogenne
W składzie nasion fenkułu znajdują się fitoestrogeny, czyli związki o strukturze i działaniu podobnym do tego, które mają żeńskie hormony płciowe. Ich ilości są niewielkie, więc picie herbatki koperkowej nie ma znacznego wpływu na gospodarkę hormonalną. W pewnym stopniu jednak może przyczyniać się np. do łagodzenia objawów menopauzy, stymulowania laktacji czy pobudzania libido.
Niewielkie stężenie fitoestrogenów w herbacie z kopru włoskiego jest niemal nieodczuwalne dla osób dorosłych. Znacznie silniej wpływa na bardzo młode organizmy. Wysoka podaż fitoestrogenów może być niebezpieczna dla płodu oraz prowadzić do zaburzeń rozwojowych u najmłodszych dzieci (przyspieszać dojrzewanie dziewczynek, zaburzać rozwój płciowy chłopców). Warto zatem rozważyć picie dużej ilości naparu z fenkułu w charakterze naturalnego środka na różnego rodzaju dolegliwości występujące podczas ciąży. Nie można też bez umiaru stosować herbatki koperkowej na kolki u niemowląt. Ostrożność zachować powinny mamy karmiące, gdyż związki estrogenowe przenikają do pokarmu.
Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym