Polub nas na Facebooku
Czytasz: Herbatka koperkowa – właściwości, zastosowanie, zalety i zagrożenia
menu
Polub nas na Facebooku

Herbatka koperkowa – właściwości, zastosowanie, zalety i zagrożenia

Herbata koperkowa

Fot: Giselleflissak / gettyimages.com

Herbatka koperkowa to napar z nasion kopru włoskiego, stosowany od stuleci w ziołolecznictwie. Ceniony jest w szczególności w związku z jego korzystnym wpływem na działanie układu pokarmowego. Zyskał sławę jako niezawodny preparat na niemowlęce kolki.

Koper włoski (zwany także fenkułem) to bylina z rodziny selerowatych. Najbardziej znana jest z owoców, które w wielu regionach świata stanowią popularny surowiec zielarski. Herbatka koperkowa o charakterystycznym anyżowym smaku zalecana jest w przypadku wielu dolegliwości, w szczególności przy problemach trawiennych.

Herbatka z kopru włoskiego – skład

Fenkuł to warzywo o wielu cennych dla zdrowia właściwościach i interesujących walorach smakowych. Do przygotowania herbaty koperkowej wykorzystuje się jego wysuszone owoce przypominające wyglądem drobne ziarenka. W ich wnętrzu znajdują się nasiona kopru włoskiego, stanowiące najwartościowszą część rośliny. Zawierają one:

  • liczne fitozwiązki, m.in. flawonoidy (rutynę, kwercetynę) i olejki eteryczne (anetol, limonen),
  • białko o korzystnym dla ludzkiego organizmu składzie aminokwasów,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie omega-6),
  • bardzo dużo błonnika,
  • minerały, głównie żelazo, wapń, magnez, mangan, ale też cynk, fosfor, potas i miedź.

Jak bezpiecznie leczyć się ziołami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu.

Właściwości herbatki koperkowej a trawienie

Bogaty skład nasion kopru włoskiego czyni z nich doskonały środek na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Herbatka koperkowa:

  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego,
  • usprawnia pasaż jelitowy,
  • ma właściwości rozkurczowe,
  • działa wiatropędnie.

W związku z powyższym napar z fenkułu reguluje trawienie i ogranicza niektóre negatywne skutki nieprawidłowego odżywiania się, np. przejedzenia. Nasiona kopru włoskiego łagodzą bóle żołądka, zapobiegają zgadze, odbijaniu się po posiłku, likwidują wzdęcia i zaparcia.

Herbatka koperkowa cieszy się wyjątkową popularnością jako remedium na dziecięce kolki. Uznawana jest za łagodny, bezpieczny dla młodego organizmu środek na bolesne dolegliwości jelitowe.

Herbatka z kopru włoskiego na infekcje

Zawarte w nasionach kopru włoskiego fitozwiązki oraz witamina C mają właściwości antyseptyczne – antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze. W związku z tym herbatka koperkowa wspomaga profilaktykę i zwalczanie różnego rodzaju infekcji. Łagodzi nieżyty górnych dróg oddechowych, działając przeciwzapalnie i wykrztuśnie, a także napotnie i przeciwgorączkowo. W przypadku infekcji jelitowych herbatka z kopru włoskiego hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Zastosowany miejscowo napar łagodzi objawy niektórych chorób skórnych.

Antyoksydanty w herbatce koperkowej

Flawonoidy, olejki eteryczne oraz witamina C to substancje o właściwościach przeciwutleniających. Picie herbatki z kopru włoskiego może zatem ograniczać szkodliwą aktywność wolnych rodników. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia wielu chorób – nowotworowych, neurodegeneracyjnych, sercowo-naczyniowych. Hamowane są także procesy starzenia się organizmu. Z tego względu wyciąg z nasion fenkułu nierzadko wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków do skóry dojrzałej.

Herbatka koperkowa a układ krążenia

Nie tylko potencjał antyoksydacyjny, ale też bogactwo minerałów, witamin i błonnika czyni z herbatki koperkowej cenny element diety w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Substancje te regulują pracę serca i ciśnienie tętnicze, wzmacniają naczynia krwionośne, wpływają korzystnie na profil lipidowy krwi, działają przeciwzakrzepowo. Na uwagę zasługują także krwiotwórcze właściwości składników herbatki z kopru włoskiego – żelaza, witamin z grupy B.

Herbata z kopru włoskiego na odchudzanie

Herbatkę koperkową warto pić podczas diet odchudzających. Reguluje apetyt, wspomaga trawienie, obniża indeks glikemiczny spożywanych posiłków. Pomocne jest także jej działanie moczopędne, dzięki któremu następuje wydalanie z organizmu nadmiaru płynów oraz toksycznych produktów przemiany materii.

Herbatka z kopru włoskiego – działanie estrogenne

W składzie nasion fenkułu znajdują się fitoestrogeny, czyli związki o strukturze i działaniu podobnym do tego, które mają żeńskie hormony płciowe. Ich ilości są niewielkie, więc picie herbatki koperkowej nie ma znacznego wpływu na gospodarkę hormonalną. W pewnym stopniu jednak może przyczyniać się np. do łagodzenia objawów menopauzy, stymulowania laktacji czy pobudzania libido.

Niewielkie stężenie fitoestrogenów w herbacie z kopru włoskiego jest niemal nieodczuwalne dla osób dorosłych. Znacznie silniej wpływa na bardzo młode organizmy. Wysoka podaż fitoestrogenów może być niebezpieczna dla płodu oraz prowadzić do zaburzeń rozwojowych u najmłodszych dzieci (przyspieszać dojrzewanie dziewczynek, zaburzać rozwój płciowy chłopców). Warto zatem rozważyć picie dużej ilości naparu z fenkułu w charakterze naturalnego środka na różnego rodzaju dolegliwości występujące podczas ciąży. Nie można też bez umiaru stosować herbatki koperkowej na kolki u niemowląt. Ostrożność zachować powinny mamy karmiące, gdyż związki estrogenowe przenikają do pokarmu.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
1
Polecamy
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze TVN zdrowie
Rzepik pospolity – właściwości lecznicze popularnej rośliny.
Kiedy warto stosować ziele rzepiku?
Rzepik pospolity – właściwości lecznicze popularnej rośliny. Kiedy warto stosować ziele rzepiku? Dzień Dobry TVN
Herbata.
Jaka herbata jest zalecana dla dzieci, a jaka jest najlepsza na jesienne dni?
Herbata. Jaka herbata jest zalecana dla dzieci, a jaka jest najlepsza na jesienne dni? Dzień Dobry TVN
Poziomka pospolita – wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne
Poziomka pospolita – wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne TVN zdrowie
Komentarze (3)
Kolka
Kolka u maluszków jest straszna. Dziecko zaczyna koncert od 18 do północy in ic mu nie pomaga. nic. męczy się strasznie, my próbowaliśmy wszystkiego i dopiero czas pomógł wyleczyć kolki :(
Czytaj całość
Marca
Herbatka koperkowa jest super, ale i super są po niej wzdęcia. Nie jestem przekonana, czy ktoś powinien ją pić każdego dnia. Ale dla dzieci jest super, zwłaszcza na kolki!
Czytaj całość
BasiaG62
Herbatka koperkowa to najlepsze co można podać dziecku, które ma kolkę, wypróbowałam na swoich dzieciach, oraz na wnukach. Równie dobry jest też rumianek, ale jednak do herbatki koperkowej mam większe zaufanie.
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?