Dieta kobiet w Japonii jest bogata w soję, która jest głównym źródłem fitoestrogenów. Badania wykazały, że doświadczają one znacznie łagodniejszych objawów menopauzy, niż np.: panie zamieszkujące Europę.
Czym są fitoestrogeny?
Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które wykazują bardzo podobne działanie, co estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe (odpowiedzialne między innymi za regularne miesiączki). W organizmie człowieka pełnią funkcje przeciwutleniające, grzybobójcze oraz antymutagenne. Rozróżnia się 3 podstawowe grupy fitoestrogenów:
- lignany, np. sekoizolaricirezinol i matairezinol,
- flawonoidy, których przedstawicielem są izoflawonoidy,
- stilbeny, np. resweratrol.
Estrogenopodobne działanie fitoestrogenów powoduje, że stały się one naturalnym środkiem do zwalczania nieprzyjemnych objawów menopauzy, takich jak: uderzenia gorąca, wahania nastrojów, złe samopoczucie, problemy ze snem, uczucie zmęczenia czy rozdrażnienie. Związki zmniejszają również ryzyko wystąpienia chorób, jak: osteoporoza czy miażdżyca.
Fitoestrogeny – działanie
Fitoestrogeny łagodzą nieprzyjemne objawy menopauzy, jak: nadmierne pocenie się (zwłaszcza nocą), uderzenia gorąca, wahania nastrojów, rozdrażnienie, problemy ze snem czy zawroty głowy. Wykazują działanie antymutagenne, co oznacza, że hamują rozwój zmian nowotworowych w organizmie. Związki działają również przeciwutleniająco, a także zmniejszają ryzyko chorób związanych z układem krążenia i sercem. Fitoestrogeny obniżają poziom cholesterolu, ciśnienia krwi, a także przeciwdziałają osteoporozie, ponieważ obniżony poziom estrogenów przyczynia się do ubytków masy kostnej.
Fitoestrogeny w żywności
Głównym źródłem fitoestrogenów w żywności jest soja i nasiona roślin strączkowych. Zawierają one podstawowe izoflawony, czyli daidzeiny i genisteiny. Związki zawierają: nasiona lnu, słonecznika, sezamu i soi, tofu, jogurt i mleko soje, fasola mung, suszone morele, oliwa z oliwek, czosnek, migdały, pieczywo wieloziarniste oraz humus. Flawonoidy o działaniu rozkurczowym znajdują się w aronii, porzeczce, winogronach i czerwonej papryce.
Kobiety, które chcą naturalnie podwyższyć poziom estrogenów, powinny wzbogacić swoją dietę w zielone warzywa, zwłaszcza: groch, soczewicę, soję, fasolę szparagową oraz szpinak. Mocna herbata i kawa przyczyniają się do wypłukiwania cennych składników odżywczych z organizmu, dlatego należy ograniczyć ich picie lub całkowicie z nich zrezygnować. Dla lepszego efektu kuracji kobiety powinny rzucić palenie oraz maksymalnie zmniejszyć ilość pitego alkoholu.
Fitoestrogeny – preparaty do pielęgnacji skóry
Fitoestrogeny w kosmetyce wykorzystywane są do produkcji preparatów odmładzających. Związki roślinne najczęściej pozyskiwane są z soi oraz kiełków pszenicy. Fitoestrogeny poszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i ma większą zdolność przyswajania substancji aktywnych. Kosmetyki na bazie związków roślinnych poprawiają owal twarzy i napięcie skóry, zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicach podbródka) i pobudzają odnowę komórek. Krem z fitoestrogenami zalecany jest do pielęgnacji skóry dojrzałej lub z wczesnymi oznakami starzenia się. Związki pozytywnie oddziałują na naczynia krwionośne, poprawiają nawilżenie skóry oraz jej napięcie i elastyczność.
Fitoestrogeny na powiększenie biustu
Systematyczne stosowanie ziół, np. kozieradki, może dać efekt nieznacznego powiększenia biustu. Roślina zawiera w sobie fitoestrogeny, które mają bezpośredni wpływ na wygląd piersi. Zioła nie należy jednak stosować w czasie ciąży ani podczas zażywania preparatów przeciwzakrzepowych.
Fitoestrogeny w tabletkach
Fitoestrogeny dostępne są w formie tabletek na bazie roślinnych wyciągów, np.: soi, korzenia dzięgiela chińskiego czy chmielu. Zalecane są one głównie kobietom w okresie menopauzy, by łagodzić jej nieprzyjemne objawy, jak: wahania nastroju, uderzenia gorąca czy nadmierne pocenie się. Preparaty z fitoestrogenami poprawiają samopoczucie i przywracają równowagę hormonalną w organizmie kobiety. Suplementy diety stosuje się zazwyczaj przez około 6 miesięcy. Pierwsze efekty farmakologii można zauważyć już po okresie 2-3 tygodniu od rozpoczęcia przyjmowania tabletek. Fitoestrogeny w kapsułkach można kupić w każdej aptece. Stosuje się je nie tylko na nieprzyjemne objawy menopauzy, ale i na poprawę wyglądu skóry.