Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nadciśnienie tętnicze – objawy przewlekłej choroby, jej przyczyny oraz leczenie 
menu
Polub nas na Facebooku

Nadciśnienie tętnicze – objawy przewlekłej choroby, jej przyczyny oraz leczenie 

NAN

Fot: Pixabay / pixabay.com

Wysokie ciśnienie występuje wtedy, gdy serce pracuje ze zwiększonym wysiłkiem (wysokie ciśnienie skurczowe – górne) bądź zahamowany został przepływ krwi do mięśnia sercowego (wysokie ciśnienie rozkurczowe – dolne). Nadciśnienie tętnicze określają wartości:140/90 mm Hg.

Leki na nadciśnienie mają działanie objawowe, dlatego nie leczą choroby. Po uzyskaniu prawidłowego ciśnienia krwi, nie należy przerywać leczenia, aby nie dopuścić do ponownego jego spadku.

Nadciśnienie tętnicze – co to jest?

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi w tętnicach. Mogą je powodować zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Brak leczenia wysokiego ciśnienia może doprowadzić do licznych powikłań głównie dotyczących serca, np.: przyrostu lewej komory, zawału mięśnia sercowego czy choroby wieńcowej. Nadciśnienie powoduje również zaburzenia pracy nerek, udary mózgu oraz nasilenie się miażdżycy, która prowadzi do zwężania się tętnic, co w efekcie ogranicza swobodny przepływ krwi w organizmie.

Zobacz film: Jak przekonać ludzi, aby zaczęli dbać o swoje zdrowie? Źródło: Agencja TVN.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:

  • ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.

W terminologii medycznej rozróżnia się także pojęcie nadciśnienia wrotnego. Jest to stan podwyższonego ciśnienia w żyle wrotnej, które może być powikłaniem marskości wątroby. Taki stan doprowadza do powstawania żylaków odbytu, przełyku bądź żołądka.

Nadciśnienie płucne to stan podwyższonego ciśnienia krwi w tętnicy płucnej czyli dużym naczyniu, które transportuje krew z prawej komory do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa.

Test wiedzy: Co wiesz na temat popularnych chorób?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Wysokie ciśnienie powoduje zazwyczaj bóle głowy oraz uczucie osłabienia organizmu. Do innych objawów nadciśnienia tętniczego należą:

W przypadku podwyższonego ciśnienia tętniczego wykonuje się zazwyczaj badania dodatkowe, np.: morfologię, stężenie glukozy, kreatyniny, lipidogram, stężenie potasu oraz sodu, a także ogólne badanie moczu. Po rozpoznaniu nadciśnienia robi się również: EKG, ultrasonografię brzucha, RTG klatki piersiowej, a także badanie tylnego odcinka oka.

Zobacz film: Czy Polacy chętnie korzystają z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich? Źródło: Agencja TVN.

Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży stanowi zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i jego matki. Jeżeli badania potwierdzą wysokie ciśnienie u ciężarnej, przy jednoczesnym występowaniu białka w moczu (białkomocz), wtedy dochodzi do stanu przedrzucawkowego. Jest to główna przyczyna niskiej masy urodzeniowej dziecka, ponieważ wewnątrz macicy doszło do zahamowania wzrostu płodu.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Przyczyny nadciśnienia to np. nieodpowiedni styl życia, czyli: palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, jedzenie produktów bogatych w tłuszcze nasycone i sól, nadużywanie alkoholu oraz zbyt mała ilość owoców i warzyw w diecie. Wysokie ciśnienie może także powodować nagminny stres, otyłość, uwarunkowania genetyczne a także choroby tarczycy, nerek, nadnerczy oraz cukrzyca.

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego

Niefarmakologiczne leczenie wysokiego ciśnienia opiera się przede wszystkim na rezygnacji z palenia papierosów i zwiększeniu aktywności fizycznej. W przypadku nadwagi, konieczne jest unormowanie masy ciała. Ważnym elementem w leczeniu nadciśnienia jest także odpowiednia dieta.

Dieta przy nadciśnieniu

W przypadku nadciśnienia zaleca się zrezygnować z tłuszczów nasyconych, np. na rzecz oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego. W codziennych posiłkach powinny znajdować się takie produkty, jak np.: owoce, warzywa (zwłaszcza strączkowe), ciemne pieczywo, kasze, ryby, jogurt naturalny, kefir czy chudy ser. W diecie przy nadciśnieniu należy unikać cukru, soli, alkoholu czy złego cholesterolu, zawartego np. w smalcu. Należy również pamiętać o nawadnianiu organizmu i piciu, co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.

Jak powinna wyglądać dieta osoby chorej na nadciśnienie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dieta na nadciśnienie - eliminacja soli. Źródło: Dzień Dobry TVN

Leki na nadciśnienie

Zdarza się, że u osób z nadciśnieniem zmiana stylu życia nie wystarcza. Leczenie farmakologiczne opiera się na podawaniu leków, np.: moczopędnych, antagonistów receptora angiotensyny, beta blokerów czy antagonistów wapnia. W niektórych przypadkach terapia wymaga podawania medykamentów, które obniżają poziom cholesterolu. Zioła na nadciśnienie, które można dostać w aptece bez recepty, to np.: wyciąg z jemioły, ruty czy głogu. 

Zobacz film: Tętniak serca - jak leczyć? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
134
4
Polecamy
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Czym jest nadciśnienie tętnicze? TVN zdrowie
Po czym poznać, że Twoi bliscy mają problem z ciśnieniem?
Po czym poznać, że Twoi bliscy mają problem z ciśnieniem? TVN zdrowie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Janina
Nikt u mnie w rodzinie nie miał nadciśnienia.Jestem szczupła, cholesterol mam 160 nigdy nie lubiłam tłustych rzeczy, nie palę papierosów i po 60 dostałam nadciśnienie.Jaka przyczyna?
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?