Zaburzenia smaku określane są mianem łacińskiej nazwy dysgeusia. Gorycz, metaliczny lub słony posmak odbierają choremu przyjemność ze spożywania posiłków i utrudniają normalne funkcjonowanie.
Jest wiele dolegliwości, które powodują gorzki smak w ustach. Złagodzenie goryczy występującej w jamie ustnej trzeba rozpocząć od poszukiwania źródła dolegliwości, która ją powoduje. Jeśli zaburzenia smaku są długotrwałe, warto zgłosić się do lekarza, który pomoże w ustaleniu przyczyny uciążliwego problemu.
Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:
Gorzki posmak w ustach – przyczyny
Wiele osób przyczynę gorzkiego smaku w ustach upatruje w problemach stomatologicznych. I słusznie! Jest to jedna z przyczyn tej nieprzyjemnej dolegliwości. Mimo to jest jeszcze szereg innych, które skutkują zaburzeniami smaku:
- infekcje grzybicze
- zespół pieczenia jamy ustnej – jest to przewlekła choroba błony śluzowej, której towarzyszy uczucie goryczy
- nowotwory jamy ustnej
- reakcje alergiczne, np. na nową protezę lub aparat ortodontyczny
- infekcje górnych dróg oddechowych
- refluks żołądkowo-przełykowy
- kamica żółciowa
- długotrwałe wdychanie metali ciężkich
- choroby wątroby
- halitoza
- cukrzyca
- lęki, depresja.
Ogólnie rzecz biorąc, większość chorób występujących w społeczeństwie może skutkować zaburzeniami smaku. Dlatego bardzo ważne jest poznanie dokładnej przyczyny uciążliwej goryczy. Od tego zależy ewentualna terapia.
Czytaj także: Dlaczego warto dobrze czyścić zęby?
Gorzki smak w ustach po… O czym to świadczy?
Schorzenia dróg żółciowych i choroby wątroby powodują, że pacjent odczuwa gorzki smak w ustach po jedzeniu. Wątroba może być wtedy niewydolna. Jeśli towarzyszą temu inne objawy sygnalizujące chorobę tego narządu, trzeba koniecznie iść do lekarza.
Gorzki smak w ustach po lekach jest efektem ubocznym działających substancji czynnych. Niekiedy wiąże się to z alergią na jeden ze składników leku. Podobnie jest w przypadku gorzkiego smaku w ustach po antybiotyku, choć przyczyną dolegliwości w tym wypadku może być sama infekcja.
Gorzki smak w ustach rano po przebudzeniu jest spowodowany suchością w jamie ustnej. Jest to też wina nieodpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu lub uszkodzenia ślinianek w przebiegu zespołu Sjogrena.
Gorzki smak w ustach w ciąży
Pod wpływem zmian hormonalnych w ciele kobiety może się pojawić gorzki smak w ustach w ciąży. Jego winowajcą jest zgaga i cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Aby złagodzić te dolegliwości, zaleca się kobietom ciężarnym polegiwanie na lewym boku.
Gorzki posmak w ustach a choroby
Uczucie gorzkiego smaku w ustach może być objawem lęków i depresji. Nerwica także powoduje tego typu dolegliwości.
Nowotworom jamy ustnej również towarzyszy gorzki smak w ustach. W buzi tworzą się wtedy guzy, pomiędzy którymi zbiera się pokarm. Powoduje to namnażanie się bakterii i powolne gnicie.
Gorzki smak w ustach: jak się go pozbyć?
Priorytetem jest ustalenie przyczyny, która powoduje uczucie goryczy. Jeśli nie uda jej się znaleźć, gorzki posmak w ustach trudno będzie zlikwidować. Można sobie wtedy pomóc jedynie doraźnymi środkami i domowymi metodami.
Kluczowym elementem do złagodzenia goryczy w buzi jest zmiana nawyków żywieniowych. Posiłki powinny być wzbogacone w witaminy i minerały. Lepiej zrezygnować z ostrych potraw. Wywołują one zgagę, która jest przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego. A ten powoduje gorzki posmak w ustach.
W aptece możemy kupić zioła i płyny antybakteryjne do płukania jamy ustnej. Od jakiegoś czasu popularne są również tabletki odświeżające oddech. W ich składzie są mięta i olejki eteryczne. Nie są drogie. Jest to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Na gorycz w jamie ustnej można żuć też cynamon i goździki. Możemy je kupić w sklepach zielarskich. Będą działały przeciwzapalnie i antybakteryjnie. To sprawdzony sposób na infekcje górnych dróg oddechowych, która także jest przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości.
Korzystny wpływ na układ trawienny ma siemię lniane. Szklanka napoju wypijana 2 razy dziennie powinna złagodzić gorzkość. Len znakomicie powleka śluzówkę żołądka.
Przede wszystkim trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Należy też rozwiązać problemy z uzębieniem. Jakiekolwiek infekcje w obrębie jamy ustnej będą skutkować nawrotem gorzkiego smaku.
Najlepiej iść do lekarza i nie leczyć się na własną rękę. Preparaty doraźne będą skuteczne jedynie na chwilę i nie zlikwidują faktycznego źródła gorzkiego posmaku w ustach.
Bibliografia:
- Halina Sienkiewicz-Jarosz, Przemysław Bieńkowski, Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku, Tom 7 Nr 5 2012 • Neurologia po Dyplomie, podyplomie.pl.