Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ginekologia estetyczna – charakterystyka wybranych zabiegów kosmetoginekologii
menu
Polub nas na Facebooku

Ginekologia estetyczna – charakterystyka wybranych zabiegów kosmetoginekologii

Kobiece części intymne

Fot; imagedepotpro / gettyimages.com

Ginekologia estetyczna to zbiór inwazyjnych procedur medycznych, z których korzystają kobiety odczuwające dyskomfort związany z anatomią okolic intymnych. Stosują tę opcję zwłaszcza po porodzie naturalnym, urazie krocza czy w okresie pomenopauzalnym.

Ginekologia estetyczna jest stosunkowo nową dziedziną medycyny. Mimo to zabiegi z jej zakresu cieszą się sporą popularnością wśród kobiet z różnych grup wiekowych. Podejmowane są nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i w celu poprawy wyglądu i podwyższenia jakości życia seksualnego. Najczęściej przeprowadzanymi zabiegami są waginoplastyka i labioplastyka. Rzadziej wykonuje się hymenoplastykę czy clitoplastykę.

Czym jest ginekologia plastyczna?

Ginekologia plastyczna, określana też jako ginekologia estetyczna bądź kosmetoginekologia, to zbiór inwazyjnych procedur medycznych, które podejmowane są, aby uzyskać poprawę wyglądu zewnętrznych narządów płciowych kobiety lub/oraz funkcji seksualnych. Zakres zabiegów oferowanych przez ginekologię plastyczną jest bardzo szeroki. Dotyczyć mogą defektów w budowie warg sromowych większych i mniejszych, takich jak za duże lub zbyt małe, przerośnięte, niesymetryczne, niedorozwinięte wargi, zniekształcenia pochwy, odtworzenie błony dziewiczej.

Jak często chodzisz do ginekologa?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Niestety nie wszystkie kobiety mogą poddać się zabiegom ginekologii estetycznej. Wśród głównych przeciwwskazań wymienia się niekontrolowaną cukrzycę, niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nowotworowe w obrębie układu płciowego, niedawny poród i karmienie piersią. Zabiegi przeprowadza się po wcześniejszym uwzględnieniu cyklu menstruacyjnego – najlepiej najpóźniej do 10 dni przed spodziewanym krwawieniem miesiączkowym. Wykonywane są za pomocą narzędzi chirurgicznych, lasera lub preparatów wypełniających.

Co to jest ginekologia estetyczna? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie 

Zobacz film: Ginekologia estetyczna. Czym się zajmuje? Źródło: Stylowy magazyn.

Ginekologia estetyczna pochwy

Celem operacji plastycznej pochwy jest zrekonstruowanie i uelastycznienie narządu oraz jego okolic. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a średni czas jego trwania wynosi około 60–90 minut. W zakresie ginekologii estetycznej pochwy przeprowadza się także laserowe obkurczanie tkanek pochwy w celu zmniejszenia jej średnicy, ujędrnienia i obkurczenia jej. Światło lasera pobudza odnowę i produkcję włókien kolagenowych w ścianach pochwy, co zapewnia wzrost napięcia i elastyczności. Czas trwania laserowego zabiegu obkurczania pochwy jest zależny od stopnia jej rozluźnienia. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg odtworzenia błony dziewiczej (hymenoplastyka) w krajach europejskich wykonywany jest sporadycznie. Najczęstszym wskazaniem do jego przeprowadzenia jest pourazowe uszkodzenie błony dziewiczej. W hymenoplastyce oprócz pozostałości po błonie dziewiczej wykorzystuje się też sztuczny materiał imitujący błonę. Przeciwieństwem tego zabiegu jest poszerzenie wejścia do pochwy, które polega na nacięciu lub całkowitym usunięciu błony dziewiczej (hymenotomia).

Korekcja warg sromowych

Plastyka warg sromowych mniejszych lub większych określana jest jako labioplastyka. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, który dotyczy zwłaszcza przerośniętych warg sromowych. Zastosowanie mają głównie dwie techniki: odcięcie nadmiaru tkanki przy pomocy poziomego cięcia i zszycie brzegów rany pojedynczymi szwami rozpuszczalnymi lub ukośne nacięcie wargi sromowej w kształt litery V i pionowe zszycie brzegów rany. Zabieg daje dobre wyniki estetyczne, eliminuje problemy funkcjonalne i poprawia komfort psychiczny kobiety.

"Zastrzyk orgazmu", czyli co?  Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: "Zastrzyk orgazmu" - na czym polega zabieg? Źródło: Klinika urody.

Inne zabiegi ginekologii estetycznej

Wśród zabiegów ginekologii estetycznej wymienia się także clitoplastykę, czyli obnażenie łechtaczki z fałdu skórnego, i clitoridotomię, którą przeprowadza się przy przeroście łechtaczki. W przypadku obniżenia macicy i ścian pochwy wykonuje się perineoplastykę, czyli plastykę krocza. Polega ona na odseparowaniu części skóry krocza i śluzówki przedsionka pochwy oraz przywróceniu prawidłowych warunków anatomicznych krocza. Innymi zabiegami są liporedukcja (usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej ze wzgórka łonowego) oraz powiększenie i uwydatnienie punktu G.

Zabiegi ginekologii estetycznej po porodzie naturalnym i menopauzie

Z plastyki ginekologicznej często korzystają kobiety ze zmianami poporodowymi okolicy krocza powstałymi po porodzie siłami natury. Wykonuje się najczęściej laserowe obkurczanie pochwy, co zapewnia ujędrnienie ścian i okolic jej przedsionka, lub lifting krocza i przedsionka pochwy z użyciem specjalnych nici. Innym rozwiązaniem jest uzupełnienie ubytków tkanek krocza i pochwy materiałami wypełniającymi – kwasem hialuronowym i komórkami tłuszczowymi.

U kobiet w okresie pomenopauzalnym częstą dolegliwością jest suchość i niedostateczne nawilżenie pochwy. Wówczas zastosowanie znajdują laserowe zabiegi ginekologiczne, które nie tylko podniosą nawilżenie śluzówki pochwy, ale także zwiększą odporność na urazy. Laserowe leczenie sprawdza się też w problemie nietrzymania moczu.

Powikłania po zabiegach ginekologii estetycznej

Zabiegi z zakresu plastyki ginekologicznej charakteryzują się małą liczbą powikłań. Najczęstszymi dolegliwościami po zabiegach są obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, tkliwość i bolesność, co jest zupełnie naturalną reakcją, która mijają po kilku lub kilkunastu dniach. W niektórych przypadkach może się rozwinąć zakażenie wydłużające proces gojenia się. Zdarza się, że konsekwencją nieprawidłowo przeprowadzonej plastyki ginekologicznej jest nadmierne zwężenie pochwy, uszkodzenie okolicznych nerwów, zaburzenia oddawania moczu, uszkodzenia pęcherza moczowego lub zaburzenia czucia. Są to jednak bardzo rzadko występujące powikłania.

Bibliografia:

1. Jakubowski K., Twoje intymne piękno, „ESTELL Medycyna Estetyczna”, 2017/2018, s. 16-17.

2. Kruk-Jeromin J., Zieliński T., Przerost warg sromowych mniejszych – patomorfologia i leczenie chirurgiczne, „Ginekologia Polska”, 2010, 81, s. 298-302.

3. Kościński T., Położnicze uszkodzenia krocza i aparatu zwieraczowego odbytu. Sposoby leczenia rekonstrukcyjnego, „Ginekologia Polska”, 2014, 85, s. 624-628.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak zbudowany jest żeński układ rozrodczy

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Ginekologia estetyczna.
Strefy intymne bez tabu
Ginekologia estetyczna. Strefy intymne bez tabu Dzień Dobry TVN
Co to jest przedsionek pochwy?
Co to jest zapalenie przedsionka pochwy i jakie są jego objawy?
Co to jest przedsionek pochwy? Co to jest zapalenie przedsionka pochwy i jakie są jego objawy? Dzień Dobry TVN
Waginoplastyka – operacja zwężenia pochwy.
Przebieg i ryzyko powikłań po zabiegu
Waginoplastyka – operacja zwężenia pochwy. Przebieg i ryzyko powikłań po zabiegu TVN zdrowie
Plastyka pochwy – co należy wiedzieć o tym zabiegu ginekologii estetycznej?
Plastyka pochwy – co należy wiedzieć o tym zabiegu ginekologii estetycznej? TVN zdrowie
Komentarze (4)
IDA
Dla mnie to trochę dziwne. Ciało się zmienia z wiekiem czy po ciążach. Trzeba to uszanować, bo taka jest natura. Moim zdaniem korzystanie z pomocy chirurga plastycznego to tylko maskowanie problemu. Ale nie jestem specjalistą i nie będę się bawiła w psychoanalizę. Każdy może robić ze swoim ciałem co mu się podoba. Ja nigdy nie dam sobie nic poprawić.
Czytaj całość
Baśka35
ja bym się na to nie zdecydowała nigdy. przecież to jest okrotpne, a kobieta po porodzie jest pięna, w końcu nosiła dziecko, urodziła je... to jest wspaniałe, aże są ślady na ciele to nikomu to nie przeszkadza!
Czytaj całość
Dorota
Jestem po trzech porodach i nie najlepiej się ze sobą czuje. Myślę o tym, żeby poddać się takim zabiegom, żeby znowu poczuć się kobieco. Mimo że mąż mi mówi, że kocha mnie taką, jaka jestem, to wiem, że jak bardzo zmieniło się moje ciało i trochę się wstydzę tego jak wyglądam.
Czytaj całość
koko
Bardzo dobry tekst. Wszystko opisane w jasny i czytelny sposób. Proszę o więcej takich tematów.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?