Punkt Gräfenberga (punkt G) został zdefiniowany w XX w., ale wtedy dotyczył tylko kobiecego ciała. Jako pierwszy opisał go niemiecki lekarz Ernst Gräfenberg w 1957 r. Współcześnie możemy mówimy także o męskim punkcie G, nazywając tak gruczoł prostaty. Budowa narządów płciowych różni się w zależności od płci, dlatego punkt G u mężczyzn znajduje się gdzie indziej, wygląda inaczej oraz pełni inną funkcję niż u kobiety. Cecha, która łączy męski i kobiecy punkt G, to wrażliwość na stymulację oraz produkcja tej samej substancji, to znaczy ejakulatu.
Punkt G u mężczyzny – co to jest?
Punkt G u mężczyzn, czyli prostata, to gruczoł krokowy, będący nieparzystym narządem mięśniowo-gruczołowym. Kształtem przypomina spłaszczony stożek o wielkości orzecha włoskiego i należy do męskiego układu moczowo-płciowego. Dzięki prostacie mężczyźni są zdolni do prokreacji, ponieważ gruczoł krokowy produkuje płyn, w którym obecne są plemniki.
Czy punkt G istnieje? Ekspert podpowiada gdzie go szukać
Punkt G u mężczyzny – gdzie jest?
Punkt G znajduje w miednicy mniejszej, w okolicy krocza, pod pęcherzem moczowym w anusie (odbycie). Przez prostatę przebiega cewka moczowa, dlatego gdy wraz z wiekiem dochodzi do rozrostu prostaty, pojawiają się problemy z oddawaniem moczu.
Punkt G u mężczyzny – jak go znaleźć?
Punkt G można wyczuć palcami (wskazującym i środkowym), wsuwając je delikatnie do odbytu na głębokość 6–8 cm. Punkt G to zgrubienie kształtem i wielkością przypominające śliwkę. Należy pamiętać o zwilżeniu palców lubrykantem, ponieważ śluzówka odbytu sama się nie nawilża i nietrudno o otarcia.
Stymulacja męskiego punktu G
Stymulacja męskiego punktu G polega na masowaniu lub uciskaniu prostaty placami. Przed masażem warto wykonać lewatywę, a do stymulacji założyć jednorazowe, gumowe rękawiczki. Dobrym rozwiązaniem jest również masaż z użyciem erotycznych gadżetów. Stymulacja powinna być delikatna, dlatego warto wcześniej zadbać o nawilżenie, rozluźnienie mięśni (np. biorąc gorącą kąpiel) oraz o odpowiednie nastawienie psychiczne. Stymulacja analna jest tematem kontrowersyjnym i wielu mężczyzn nie dopuszcza do siebie takiej formy masażu erotycznego. Warto jednak się do niej przekonać, ponieważ poprzez stymulację prostaty mężczyzna odbiera bardzo intensywne bodźce seksualne i może osiągnąć orgazm.
Stymulacja prostaty jest również elementem profilaktyki zdrowotnej. Męska prostata z wiekiem, poprzez zaleganie ejakulatu, ma skłonność do rozrostu, co skutkuje zmianami chorobowymi. Wówczas pacjenci są poddawani zabiegowi uciskania prostaty, który pomaga udrożnić kanaliki produkujące ejakulat. Zabieg ten nie ma nic wspólnego z erotycznymi pieszczotami, dlatego warto przekonać się do masażu prostaty wcześniej, aby uchronić się przed ewentualnymi przykrymi dolegliwościami.
Punkt G u kobiety – co to jest?
Definicja kobiecego punktu G nie jest do końca sprecyzowana, tak samo jak jego umiejscowienie, ale powszechnie uważa się, że jest to silnie erogenny obszar wewnątrz pochwy, przypominający gąbczastą wypukłość o wielkości 1,5–2 cm. Należy jednak pamiętać, że kobiece ciała mogą się od siebie różnić i w wielu wypadkach za punkt G można uznać całą okolicę pochwy jako miejsce silnie reagujące na bodźce.
Punkt G u kobiety – gdzie jest?
Punkt G znajduje się wewnątrz pochwy, na jej przedniej ściance, w odległości 3–5 cm od wejścia. Miejsce to nazywane jest często „sufitem” pochwy i jest to trafne określenie, które ułatwia zlokalizowanie punktu G.
Zobacz film i przekonaj się jak wzmocnić doznania seksualne
Punkt G u kobiety – jak go znaleźć?
Kobieta może sama znaleźć swój punkt G lub może w tym pomóc jej partner. W obu przypadkach najlepiej użyć dwóch palców (wskazującego i środkowego), ponieważ poszukiwania punktu G wymagają pewnej zręczności i cierpliwości. Kobieta powinna przyjąć odpowiednią pozycję; taką, w której nie będzie miała spiętych mięśni, a dostęp do pochwy będzie swobodny. Palce należy złączyć (dla większego komfortu nawilżyć lubrykantem) i delikatnie wsunąć do wnętrza pochwy. Opuszki placów powinny poruszać się po „suficie” pochwy w celu znalezienia niewielkiej, pofałdowanej wypukłości.
Niestety, nie wszystkim kobietom udaje się znaleźć to erogenne miejsce, dlatego coraz bardziej popularna staje się augmentacja punktu G. Jest to zabieg wykonywany w gabinetach ginekologii plastycznej polegający na powiększeniu punktu G poprzez wstrzyknięcie w niego odpowiedniej substancji. Po zabiegu przednia ściana pochwy jest uwydatniona i wrażliwsza na bodźce.
Stymulacja kobiecego punktu G
Stymulacja punktu G u kobiety polega na masowaniu lub naciskaniu gąbczastej struktury wewnątrz pochwy. Stymulowany w odpowiedni sposób punkt G powiększa się dwukrotnie oraz delikatnie pulsuje. Masaż można wykonać palcami lub gadżetami erotycznymi, takimi jak wibrator. Punkt G można również stymulować w czasie stosunku seksualnego poprzez penetrację w odpowiedniej pozycji.
Masaż punktu G prowadzi do silnego pobudzenia seksualnego, a następnie do orgazmu. Często jednak w początkowej fazie kobieta odczuwa potrzebę oddania moczu, co sprawia, że wiele kobiet rezygnuje z tego typu pieszczot, uważając ja za nieprzyjemne. W takiej sytuacji warto na chwilę przerwać w celu opróżnienia pęcherza i powrócić do stymulacji punktu G. Kontynuacja masażu punktu G i pieszczot w wielu przypadkach kończy się orgazmem pochwowym.