Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pochwa – jak wygląda, gdzie jest i jakie powinna mieć cechy? Pochwa po porodzie
menu
Polub nas na Facebooku

Pochwa – jak wygląda, gdzie jest i jakie powinna mieć cechy? Pochwa po porodzie

Kobiece części intymne

Fot; imagedepotpro / gettyimages.com

Pochwa stanowi jeden z elementów układu rozrodczego kobiety. Wewnątrz niej znajdują się delikatne błony śluzowe. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności i kwasowości środowiska pochwy.

Wyglądu kobiecej pochwy nie można jednoznacznie zdefiniować. Każda z kobiet ma inną anatomiczną budowę stref intymnych. Zarówno ich wygląd, jak i głębokość mogą się różnić między sobą. Nie powinno być to jednak powodem do zmartwień.

Pochwa pełni wiele funkcji, głównie bezpośrednio wiążących się z prokreacją. Wprowadzany jest do niej członek podczas stosunku i to w niej następuje wytrysk męskiego nasienia. Produkuje ona śluz, który ma za zadanie ułatwić zapłodnienie. Stanowi końcowy odcinek dróg rodnych, przez które dziecko przychodzi na świat podczas porodu. Ze względu na duże unerwienie i ukrwienie jest źródłem przyjemności dostarczanej kobiecie podczas stosunku i penetracji.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Budowa pochwy

Pochwa, nazywana często potocznie waginą, stanowi końcowy odcinek układu rozrodczego wszystkich kobiet. Średnia długość pochwy to około 6–8 centymetrów, szerokość zaś – 2–3 centymetry. Składa się z rozciągliwych, elastycznych włókien. Wyściela ją błona śluzowa, która jest odpowiedzialna między innymi za wytwarzanie wydzieliny, jak również śluzu ułatwiającego odbycie stosunku.

Pochwa stanowi połączenie między macicą a sromem. Jest to przewód mięśniowo-błoniasty, mocno rozciągliwy i elastyczny. Ponieważ jest ona przedłużeniem macicy, wydostaje się przez nią krew miesiączkowa. U dziewic, czyli kobiet, które nie odbywały jeszcze stosunku płciowego, pochwa w swym dolnym odcinku posiada błonę dziewiczą. Pomiędzy kobietami mogą występować różnice w anatomii pochwy.

Jej kolor może być różny – jej zewnętrzna część może być różowa, fioletowa, a nawet jasnobrązowa. W przypadku utrzymującego się czerwonego koloru i towarzyszącego temu bólu lub dyskomfortu należy udać się do lekarza. Objawy te mogą bowiem świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym lub podrażnieniu.

Jak pachnie pochwa?

Pochwa kobieca ciągle produkuje wydzielinę zawierającą między innymi śluz szyjkowy, komórki złuszczonego nabłonka pochwy oraz bakterie (np. Lactobacillus). Znajdują się w niej również pałeczki kwasu mlekowego odpowiadające za kwaśne środowisko okolic intymnych i chroniące przed wnikaniem drobnoustrojów.

Na to, jak pachnie pochwa, wpływa właśnie jej kwaśne pH. Nie jest to zapach nieprzyjemny, chociaż dla wielu specyficzny. Należy jednak pamiętać, iż bardzo ważna jest odpowiednia higiena okolic intymnych, która również ma wpływ na zapach pochwy.

Właściwa higiena pochwy

Właściwa higiena pochwy jest bardzo ważna. Jej zaniedbanie może skutkować nawracającymi infekcjami i stanami zapalnymi okolic intymnych.

Główną zasadą, której należy przestrzegać, jest podmywanie się. W tym celu nie powinno się używać żeli pod prysznic, mydła lub perfumowanych płynów do higieny intymnej. Najczęściej zaleca się korzystanie z naturalnych mydełek o krótkim składzie lub delikatnych płynów do higieny intymnej. Niektóre produkty mogą niekorzystnie oddziaływać na mikroflorę okolic intymnych, wyjaławiając je i podrażniając.

Należy również pamiętać o tym, że podczas miesiączki podmywanie się powinno być częstsze. W takich sytuacjach warto jest mieć przy sobie nawilżane chusteczki do higieny intymnej, które pomogą odświeżyć pochwę w razie konieczności.

Równie istotna jest kwestia depilacji okolic intymnych. Współcześnie wiele kobiet decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Wówczas należy pamiętać, aby korzystać ze zdezynfekowanych narzędzi i depilować wyłącznie świeżo umytą skórę.

Pochwa po porodzie

Pochwa po porodzie naturalnym wygląda inaczej niż przed nim. Jej duża elastyczność i rozciągliwość sprawiają, że przez na pozór niewielki otwór wydobywa się dziecko.

Podczas akcji porodowej często jest nacinana, a następnie zszywana. Zdarza się, iż może być potem posiniaczona. Szacuje się, że w ciągu 6–8 tygodni obkurcza się i powraca do poprzedniego rozmiaru. W przypadku wykonania cesarskiego cięcia, o ile nie zostało ono wykonane w trybie nagłym, właściwie nie powinna się rozciągnąć.

Wiele kobiet obawia się, iż po porodzie ich pochwa będzie „luźniejsza”. Na jej elastyczność i rozciągliwość ma wpływ działanie m.in. estrogenów. Zazwyczaj dopiero po ponownym pojawieniu się menstruacji następuje obkurczenie pochwy do rozmiarów sprzed urodzenia dziecka.

Kobiecie po porodzie zaleca się ćwiczenie mięśni Kegla. Dzięki nim pochwa szybciej wraca do poprzednich rozmiarów i można odczuwać jeszcze większą przyjemność z kontaktów seksualnych.

Zobacz film: Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. R. Aleksandrowicz, B. Ciszek, K. Krasucki, Anatomia człowieka. Repetytorium, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
37
33
Polecamy
Jaka jest długość pochwy?
Jak rozmiar pochwy wpływa na życie intymne?
Jaka jest długość pochwy? Jak rozmiar pochwy wpływa na życie intymne? Dzień Dobry TVN
Pochwa, wagina ‒ co trzeba o niej wiedzieć?
Pochwa, wagina ‒ co trzeba o niej wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Co to jest biała wydzielina z pochwy?
O czym świadczy?
Co to jest biała wydzielina z pochwy? O czym świadczy? TVN zdrowie
Co oznacza kłucie w pochwie w ciąży?
Przyczyny i środki zaradcze
Co oznacza kłucie w pochwie w ciąży? Przyczyny i środki zaradcze TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?