Polub nas na Facebooku
Czytasz: Błona dziewicza: mity i prawda o przerwaniu błony dziewiczej
menu
Polub nas na Facebooku

Błona dziewicza: mity i prawda o przerwaniu błony dziewiczej

seks

Fot.: B2M Productions / Getty Images

Błona dziewicza, mimo że nie ma żadnego znaczenia biologicznego, obecna jest u większości dziewcząt. Stosowanie tamponów nie powinno spowodować jej przerwania, chyba że są one zbyt grube. Możliwe jest też przerwanie błony palcem podczas masturbacji.

Błona dziewicza to nic innego jak fałd błony śluzowej, najczęściej pierścieniowatego kształtu. Nie zamyka ona zupełnie wejścia do pochwy, na środku znajduje się mały, bardzo rozciągliwy otwór. Większość dziewczyn ma nienaruszoną błonę dziewiczą aż do pierwszego intymnego zbliżenia z partnerem, jednak zdarza się, że do jej pęknięcia dojdzie w innej sytuacji niż podczas stosunku seksualnego. Niektóre dziewczyny mają ją nie w pełni wykształconą. Jej funkcje nie są jasno określone. W momencie jej przerwania może dojść do niewielkiego krwawienia.

Błona dziewicza – jak wygląda i gdzie jest?

Błona dziewicza to cieniutki i elastyczny fałd błony śluzowej ograniczający wejście do pochwy. Po środku ma otwór różnej wielkości. Błona dziewicza znajduje się na granicy przedsionka i pochwy, na głębokości około 1–1,5 cm, czyli na granicy zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. W czasie stosunku może ulec przerwaniu, co jest określane mianem defloracji. Po przerwaniu wygląda jak strzępki. Ma ona kształt półksiężycowaty, pierścieniowaty, strzępiasty lub płatowaty.

Można samodzielnie dotknąć błony dziewiczej, a nawet ją zobaczyć. Znajduje się u wejścia do pochwy, wobec czego po rozchyleniu warg sromowych jest widoczna. Dotykając pochwę palcem, można wyczuć fałd błony śluzowej przypominający w dotyku wnętrze policzka.

Błona dziewicza nie ma żadnego znaczenia biologicznego. Istnieją doniesienia o tym, że w dawnych czasach przyrodzenie praczłowieka było mniejsze, mniej rozwinięte, a tym samym przerwania błony dziewiczej mógł dokonać tylko silny samiec, o penisie istotnych rozmiarów.

Mimo że błona dziewicza jest reliktem niemającym znaczenia biologicznego, występuje u większości dziewczyn. Brak błony dziewiczej jest rzadkim zjawiskiem.

Jak można przebić błonę dziewiczą?

Proces przebicia błony dziewiczej (defloracja) ma miejsce zazwyczaj podczas stosunku płciowego. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy dochodzi do pełnej penetracji pochwy członkiem. Zdarza się, że błona dziewicza może zostać przerwana palcem lub np. wibratorem. Wobec tego do przerwania błony dziewiczej może dojść w czasie masturbacji. Często dziewczyny przed pierwszym stosunkiem boją się przerwania tamponem błony dziewiczej. Obecnie na rynku dostępne są tampony małych rozmiarów, niestanowiące zagrożenia dla błony dziewiczej. Do przerwania może dojść przy stosowaniu tamponów zbyt dużego rozmiaru.

Polecamy: Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?

Samoistne pęknięcia błony dziewiczej są bardzo rzadkie. Mogą mieć miejsce u dziewczyn bardzo intensywnie uprawiających sport typu jazda na rowerze.

Zdarza się, że fałd błony dziewiczej jest na tyle elastyczny, gruby i trwały, że nie pęka. Jeśli członek nie penetruje głęboko do pochwy, błona dziewicza może zostać zachowana. Należy też mieć na uwadze sytuacje, że grubość członka może być niewystarczająca do przebicia błony dziewiczej.

Ból przy przebiciu błony dziewiczej

Ból, a właściwie napięcie fałdu błony śluzowej i jej pęknięcie, może być odczuwalne. Jednak rzadko jest to znaczny ból. Niekiedy pojawia się również odrobina krwi. Fałd błony śluzowej będący błoną dziewiczą może być bardzo silnie ukrwiony, wobec czego jego uszkodzenie i krwawienie są ze sobą związane. Silny ból i krwawienie są rzadkie. Jeśli błona dziewicza ma wygląd półksiężycowaty, ulega bardzo łatwo przerwaniu, nie krwawi i nie boli.

Zajście w ciążę a błona dziewicza

Absolutnie nie należy wierzyć w to, że w czasie pierwszego stosunku nie może dojść do zapłodnienia. Coraz częściej do inicjacji seksualnej dochodzi u bardzo młodych dziewcząt, co wiąże się z tym, że cykle są u nich nieregularne, a duży ich odsetek jest bezowulacyjny. Być może to jest podstawą panującej teorii, że szanse na zajście w ciążę przy pierwszym stosunku są bardzo małe. Należy sobie jednak uzmysłowić, że błona dziewicza to nie błona całkowicie, szczelnie, zamykająca światło pochwy. 

Skoro podczas krwawień miesięcznych złuszczona śluzówka macicy wydostaje się na zewnątrz, tym samym łatwo sobie wyobrazić, że do środka również może się coś dostać. Chodzi oczywiście o nasienie. Plemniki nie przeżywają na powietrzu, więc nie można zajść w ciążę bez penetracji pochwy. Jednak może się zdarzyć, że jeśli do wytrysku doszło przy nawet dość płytkiej penetracji, będą one w stanie dotrzeć do komórki jajowej. Wobec tego, jeśli nawet istnieje podejrzenie, że nie doszło do przebicia błony dziewiczej, zajście w ciążę jest możliwe.

Zobacz film: Dlaczego nie mamy ochoty na seks? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
11
Polecamy
Defloracja - przerwanie błony dziewiczej.
Jak przebić błonę dziewiczą?
Defloracja - przerwanie błony dziewiczej. Jak przebić błonę dziewiczą? Dzień Dobry TVN
Jaka jest długość pochwy?
Jak rozmiar pochwy wpływa na życie intymne?
Jaka jest długość pochwy? Jak rozmiar pochwy wpływa na życie intymne? Dzień Dobry TVN
Krwawienie po i podczas stosunku.
Jakie ma przyczyny i jak reagować?
Krwawienie po i podczas stosunku. Jakie ma przyczyny i jak reagować? TVN zdrowie
Ból podczas stosunku - to może być pochwica.
Czym jest, jak się objawia i jak ją leczyć?
Ból podczas stosunku - to może być pochwica. Czym jest, jak się objawia i jak ją leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (1)
wen
Nie całkiem prawda. Niektóre dziewczyny Bardzooo Boli i mocno krwawia. Bywa także, że ze błone dziewiczą musi rozciać lekarz więc czasami nie jest to takie NIC
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?