Ból brzucha po stosunku zlokalizowany jest najczęściej w okolicach podbrzusza, w części poniżej pępka. Może mieć wiele przyczyn. Powtarzająca się dolegliwość często jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba. W przypadku bólu po stosunku w ciąży jest to najczęściej niegroźny objaw podyktowany zmianami, jakie mają miejsce w ciele i psychice przyszłej matki.
Co wywołuje ból brzucha po stosunku płciowym w ciąży?
Ból brzucha w ciąży po stosunku nie jest rzadkością. Kobiety skarżą się zwłaszcza na dolegliwości podczas orgazmu w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, czemu towarzyszą silne skurcze pochwy i macicy. Nie stanowią one niebezpieczeństwa dla dziecka. Zdaniem niektórych specjalistów ułatwiają prawidłowe ułożenie płodu w jamie macicy przed porodem. Ból brzucha po stosunku w ciąży spowodowany jest zwłaszcza przez podejmowanie niewłaściwych pozycji seksualnych. Dochodzi wtedy do nadmiernego podrażnienia błon śluzowych wyściełających pochwę i srom, które przez to stają się znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i wrażliwe na bodźce czuciowe podczas stosunku. W ostatnich tygodniach ciąży należy zaniechać współżycia z uwagi na niebezpieczeństwo wprowadzenie bakterii i powstania zakażenia w razie porodu.
Ból po stosunku płciowym w dni płodne
Ból brzucha po stosunku w dni płodne związany jest najczęściej z mającą wówczas miejsce owulacją. Odbywa się ona w połowie cyklu miesiączkowego. Następuje wtedy uwalnianie przez jajnik komórki jajowej, czemu towarzyszy wydzielanie niewielkiej ilości płynu i krwi. Ból ten jest normalny i przechodzi w ciągu kilku godzin.
Ból brzucha po pierwszym stosunku
Pierwsze kontakty seksualne są zazwyczaj trudne dla kobiety i nie zawsze wiążą się z pełną satysfakcją. Ból brzucha po pierwszym stosunku wynika przede wszystkim z przebicia tzw. błony dziewiczej. Jest to niewielki fałd śluzówki oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza. Gdy mięśnie krocza są rozluźnione, błona nie napina się i wymaga długiego nacisku członka, zanim pęknie całkowicie. Ból odczuwają zwłaszcza dziewczęta o błonach sitkowatych, które niemalże całkowicie zamykają wejście do pochwy, co utrudnia odbycie pierwszego stosunku.
Złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości przyniesie organicznie pieszczot wstępnych, które sprzyjają przekrwieniu okolicy krocza, a przez to wzmagają wrażliwość czuciową. Ból może blokować podniecenie seksualne.
Zobacz także: Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?
Przyczyny bólu brzucha po stosunku
Silny ból brzucha po stosunku może wynikać ze zbyt ostrego seksu i za głębokiej penetracji. Stanowi konsekwencję urazów i przybierania nieodpowiednich pozycji podczas zbliżenia. Szczególnie zauważa się to w przypadku, gdy mężczyzna ma duży członek, zaś kobieta tyłozgięcie macicy, w związku z czym ma miejsce niedopasowanie anatomiczne partnerów. Urazy mechaniczne wywołujące ból mogą być związane z niedostatecznym nawilżeniem pochwy.
Za ból brzucha po stosunku mogą odpowiadać nadżerki, mięśniaki czy polipy szyjki macicy. Najczęściej zmiany te występują wśród kobiet w wieku 40–50 lat. Jeśli występują takie dolegliwości, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku endometriozy. Jest to gruczolistość zewnętrzna, dla której typowa jest obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Endometrium może być zlokalizowane w jajnikach, jajowodach, przestrzeni pomiędzy pochwą a odbytnicą lub w otrzewnej miednicy mniejszej. Ocenia się, że endometrioza występuje u 7–15% miesiączkujących kobiet. Bardzo często prowadzi do niedrożności jajowodów i zaburzenia zdolności rozrodczych bądź do bezpłodności.
Przyczyną bólów brzucha po stosunku mogą być torbiele jajnika, którym towarzyszy dyskomfort w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Za dolegliwości mogą też odpowiadać: otyłość, PMS, cykle bezowulacyjne, hirsutyzm, problemy z zajściem w ciąże i nieregularne cykle miesiączkowe. Bólu po stosunku mogą wywoływać zrosty występujące u kobiet po operacji w obrębie brzucha. W przypadku tego typu schorzenia nie występują krwawienia i wydzielina z pochwy. Mogą za to pojawić się nudności i wymioty (sugerujące niedrożność jelit). Ból wiążę się także z zespołem jelita drażliwego – ruchy podczas penetracji i skurcze mięśni pochwy podrażniają jelita.
Inną częstą przyczynę bólu po stosunku stanowią infekcje, jak: zakażenie rzęsistkiem pochwowym, wirusem opryszczki, chlamydią, kiłą, G vaginalis lub rzeżączką. Nieleczone mogą prowadzić do zapalenia przydatków, a w konsekwencji do niepłodności. Często towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak: swędzenie, pieczenie, upławy, wysypka, zaczerwienienie, bolesność przy oddawaniu moczu i częste parcie na mocz.
Ból po stosunku może stanowić objaw procesu nowotworowego, a szczególnie raka szyjki i trzonu macicy, sromu, pochwy, mięsaka, jelita grubego, odbytu, odbytnicy, pęcherza moczowego i chłoniaka.
Bibliografia:
1. Bręborowicz G.H., Banaszewska B., Położnictwo i ginekologia. T. 2, Ginekologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
2. Palatyński A., Endometrioza, Warszawa, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1990.
3. Porter R., Kaplan J., Homeier B., The Merck Manual. Objawy kliniczne: praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2010.
4. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.