Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?

NAN

Fot.: Andrey Popov / stock.adobe.com

Ból brzucha po stosunku może mieć różnorakie podłoże. Odpowiadają za niego zwłaszcza czynniki organiczne. Ustalenie przyczyny bólu możliwe jest jedynie po przeprowadzeniu badania ginekologicznego, dlatego warto skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha po stosunku zlokalizowany jest najczęściej w okolicach podbrzusza, w części poniżej pępka. Może mieć wiele przyczyn. Powtarzająca się dolegliwość często jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba. W przypadku bólu po stosunku w ciąży jest to najczęściej niegroźny objaw podyktowany zmianami, jakie mają miejsce w ciele i psychice przyszłej matki.

Co wywołuje ból brzucha po stosunku płciowym w ciąży?

Ból brzucha w ciąży po stosunku nie jest rzadkością. Kobiety skarżą się zwłaszcza na dolegliwości podczas orgazmu w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, czemu towarzyszą silne skurcze pochwy i macicy. Nie stanowią one niebezpieczeństwa dla dziecka. Zdaniem niektórych specjalistów ułatwiają prawidłowe ułożenie płodu w jamie macicy przed porodem. Ból brzucha po stosunku w ciąży spowodowany jest zwłaszcza przez podejmowanie niewłaściwych pozycji seksualnych. Dochodzi wtedy do nadmiernego podrażnienia błon śluzowych wyściełających pochwę i srom, które przez to stają się znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i wrażliwe na bodźce czuciowe podczas stosunku. W ostatnich tygodniach ciąży należy zaniechać współżycia z uwagi na niebezpieczeństwo wprowadzenie bakterii i powstania zakażenia w razie porodu.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Ból po stosunku płciowym w dni płodne

Ból brzucha po stosunku w dni płodne związany jest najczęściej z mającą wówczas miejsce owulacją. Odbywa się ona w połowie cyklu miesiączkowego. Następuje wtedy uwalnianie przez jajnik komórki jajowej, czemu towarzyszy wydzielanie niewielkiej ilości płynu i krwi. Ból ten jest normalny i przechodzi w ciągu kilku godzin.

Ból brzucha po pierwszym stosunku

Pierwsze kontakty seksualne są zazwyczaj trudne dla kobiety i nie zawsze wiążą się z pełną satysfakcją. Ból brzucha po pierwszym stosunku wynika przede wszystkim z przebicia tzw. błony dziewiczej. Jest to niewielki fałd śluzówki oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza. Gdy mięśnie krocza są rozluźnione, błona nie napina się i wymaga długiego nacisku członka, zanim pęknie całkowicie. Ból odczuwają zwłaszcza dziewczęta o błonach sitkowatych, które niemalże całkowicie zamykają wejście do pochwy, co utrudnia odbycie pierwszego stosunku.

Złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości przyniesie organicznie pieszczot wstępnych, które sprzyjają przekrwieniu okolicy krocza, a przez to wzmagają wrażliwość czuciową. Ból może blokować podniecenie seksualne.

Zobacz także: Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

Przyczyny bólu brzucha po stosunku

Silny ból brzucha po stosunku może wynikać ze zbyt ostrego seksu i za głębokiej penetracji. Stanowi konsekwencję urazów i przybierania nieodpowiednich pozycji podczas zbliżenia. Szczególnie zauważa się to w przypadku, gdy mężczyzna ma duży członek, zaś kobieta tyłozgięcie macicy, w związku z czym ma miejsce niedopasowanie anatomiczne partnerów. Urazy mechaniczne wywołujące ból mogą być związane z niedostatecznym nawilżeniem pochwy.

Za ból brzucha po stosunku mogą odpowiadać nadżerki, mięśniaki czy polipy szyjki macicy. Najczęściej zmiany te występują wśród kobiet w wieku 40–50 lat. Jeśli występują takie dolegliwości, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku endometriozy. Jest to gruczolistość zewnętrzna, dla której typowa jest obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Endometrium może być zlokalizowane w jajnikach, jajowodach, przestrzeni pomiędzy pochwą a odbytnicą lub w otrzewnej miednicy mniejszej. Ocenia się, że endometrioza występuje u 7–15% miesiączkujących kobiet. Bardzo często prowadzi do niedrożności jajowodów i zaburzenia zdolności rozrodczych bądź do bezpłodności.

Przyczyną bólów brzucha po stosunku mogą być torbiele jajnika, którym towarzyszy dyskomfort w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Za dolegliwości mogą też odpowiadać: otyłość, PMS, cykle bezowulacyjne, hirsutyzm, problemy z zajściem w ciąże i nieregularne cykle miesiączkowe. Bólu po stosunku mogą wywoływać zrosty występujące u kobiet po operacji w obrębie brzucha. W przypadku tego typu schorzenia nie występują krwawienia i wydzielina z pochwy. Mogą za to pojawić się nudności i wymioty (sugerujące niedrożność jelit). Ból wiążę się także z zespołem jelita drażliwego – ruchy podczas penetracji i skurcze mięśni pochwy podrażniają jelita.

Inną częstą przyczynę bólu po stosunku stanowią infekcje, jak: zakażenie rzęsistkiem pochwowym, wirusem opryszczki, chlamydią, kiłą, G vaginalis lub rzeżączką. Nieleczone mogą prowadzić do zapalenia przydatków, a w konsekwencji do niepłodności. Często towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak: swędzenie, pieczenie, upławy, wysypka, zaczerwienienie, bolesność przy oddawaniu moczu i częste parcie na mocz.

Ból po stosunku może stanowić objaw procesu nowotworowego, a szczególnie raka szyjki i trzonu macicy, sromu, pochwy, mięsaka, jelita grubego, odbytu, odbytnicy, pęcherza moczowego i chłoniaka.

Bibliografia:

1. Bręborowicz G.H., Banaszewska B., Położnictwo i ginekologia. T. 2, Ginekologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

2. Palatyński A., Endometrioza, Warszawa, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1990.

3. Porter R., Kaplan J., Homeier B., The Merck Manual. Objawy kliniczne: praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2010.

4. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
28
Polecamy
Ból podczas stosunku - przyczyny bólu brzucha i podbrzusza podczas seksu.
Ból podczas stosunku - przyczyny bólu brzucha i podbrzusza podczas seksu. Dzień Dobry TVN
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny.
Jak można go zmniejszyć?
Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny. Jak można go zmniejszyć? TVN zdrowie
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju.
Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?