Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta ketogeniczna może złagodzić objawy menopauzy, ale... nie jest dla wszystkich
menu
Polub nas na Facebooku

Dieta ketogeniczna może złagodzić objawy menopauzy, ale... nie jest dla wszystkich

Alexander Spatari/getty images

Menopauza objawia się m. in. zawrotami głowy, uderzeniami gorąca, wahaniami nastroju, nerwowością, pogorszeniem samopoczucia oraz kondycji skóry. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki zmianom w diecie można zrównoważyć poziom hormonów i złagodzić niektóre objawy klimakterium.

Menopauza to naturalny proces, który polega na spadku poziomu hormonów rozrodczych u kobiety, ustaniu owulacji i miesiączkowania. Menopauza klimakterium to nic innego jak ostatnia miesiączka, którą statystyczna Polka ma w wieku 51 lat. Odpowiednia modyfikacja diety może złagodzić dolegliwości menopauzy. Zwłaszcza dieta ketogeniczna, czyli dieta wysokotłuszczowa o bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Należy jednak pamiętać, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich pań. Stosowanie diety wysokotłuszczowej może nieść również pewne skutki uboczne, dlatego lepiej stosować ją w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem, i nie dłużej niż 6-8 tygodni.

Dieta ketogeniczna – zasady

Dieta ketogeniczna wywołuje stan nazywany ketozą. Powoduje on zmianę gospodarki energetycznej organizmu, ponieważ w normalnych warunkach większość komórek ludzkiego ciała pobiera energię przede wszystkim z węglowodanów (glukozy), ale również z tłuszczów (ketonów).

Najważniejszą zasadą diety ketogenicznej jest ograniczenie ilości węglowodanów oraz zwiększenie przyjmowania tłuszczów.

W praktyce oznacza to, że ilość zjadanych węglowodanów nie przekracza 10 proc. wszystkich kalorii, z reguły jest to poniżej 50 g węglowodanów na dobę. Pozostałe 90 proc. energii powinno pochodzić w 7 proc. z białek i 83 proc. z tłuszczów.

W jadłospisach osób stosujących tego typu diety obecne są:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego,
  • owoce o niskim indeksie glikemicznym,
  • żywność pochodzenia roślinnego o niskim indeksie glikemicznym.

Zabronionymi produktami są:

  • słodycze,
  • słodzone napoje,
  • owoce o wysokim indeksie glikemicznym,
  • pieczywo,
  • warzywa i produkty zbożowe i bogate w skrobię.

Jak dieta ketogeniczna wpływa na zdrowie kobiet w okresie menopauzy?

Dieta ketogeniczna - poprawia wrażliwość na insulinę

Menopauza powoduje zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety. Zmianie ulegają nie tylko poziomy hormonów płciowych, takich jak estrogen czy progesteron.

Klimakterium wiąże się z mniejszą wrażliwością na insulinę, co może upośledzać zdolność organizmu do efektywnego wykorzystania insuliny. Przypomnijmy, że insulina to hormon peptydowy odgrywający zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów. W odpowiedzi na zwiększone stężenie glukozy we krwi, w trzustce wytwarzana jest insulina.

Niektóre badania sugerują, że dieta ketogeniczna może poprawić wrażliwość na insulinę, co wpływa na lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi.

Jedno z badań wykazało, że stosowanie diety ketogennej przez 12 tygodni poprawiło poziom insuliny i wrażliwość na insulinę u kobiet z rakiem endometrium lub jajnika.

W innym badaniu sugeruje się, że zmniejszenie spożycia węglowodanów może obniżyć poziom insuliny i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną, co może być szczególnie korzystne w okresie menopauzy.

Dieta ketogeniczna może zapobiegać przybieraniu na wadze

Przyrost masy ciała jest powszechnym objawem menopauzy. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi i wolniejszym metabolizmem.

W okresie menopauzy spada zapotrzebowanie kaloryczne.

Badanie z udziałem ponad 88 000 kobiet wyjaśniło, że przestrzeganie diety niskowęglowodanowej wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem przyrostu masy ciała w okresie menopauzy.

Dieta ketogeniczna może pomóc zwalczyć zachcianki

Wiele kobiet w okresie menopauzy może odczuwać zwiększony apetyt.

Kilka badań dowiodło, że dieta ketogeniczna może zmniejszać łaknienie, co może być szczególnie korzystne dla kobiet przechodzących klimakterium.

Według jednego badania, które obejmowało 55 kobiet, po 9 tygodniowej diecie ketogenicznej zwiększony został poziom glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1). Jest to hormon regulujący apetyt.

Dieta ketogeniczna - potencjalne skutki uboczne

Chociaż dieta ketogeniczna może przynosić wiele korzyści kobietom w okresie menopauzy, należy pamiętać, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich pań. Stosowanie diety wysokotłuszczowej może nieść również skutki uboczne. Dlatego zanim się jej podejmiesz, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jakie są możliwe skutki uboczne stosowania diety ketogenicznej w okresie klimakterium?

Wyższy poziom złego cholesterolu

Niektóre badania powiązały dietę ketonową ze zwiększonym poziomem złego cholesterolu LDL i dysfunkcją śródbłonka, która obejmuje zwężenie naczyń krwionośnych na powierzchni serca. Czynniki te mogą jeszcze bardziej zwiększać ryzyko chorób serca u kobiet w okresie menopauzy.

Ponadto w jednym badaniu z udziałem zdrowych kobiet w wieku 20 lat przestrzeganie diety ketogennej przez 3 tygodnie wiązało się z 39% wzrostem poziomu cholesterolu LDL.

Badania obejmujące osoby z wysokim poziomem cholesterolu, nadwagą i otyłością dowiodły pogorszenie stanu naczyń krwionośnych po zastosowaniu diety ketogenicznej. To wiąże się z kolei z większym ryzykiem wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Niedobór witamin i minerałów

Kolejnym skutkiem ubocznym stosowania diety ketogenicznej może być niedobór potrzebnych organizmowi składników odżywczych.

Badanie dotyczące jakości odżywczej diety ketogenicznej wykazało, że uczestnicy nie spełniali zalecanych dziennych dawek i odpowiedniego spożycia wapnia, kwasu foliowego, magnezu, manganu, potasu, tiaminy oraz witamin D i E.

Niewystarczająca ilość błonnika

Osoby będące na diecie ketogenicznej mają tendencję do spożywania niewystarczającej ilości błonnika. Ten z kolei jest bardzo korzystny dla perystaltyki jelit, kontroli masy ciała i funkcji odpornościowych, chroni przed chorobami układu krążenia i zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, a także niektórych rodzajów raka.

Grypa ketonowa

Dieta ketogeniczna może również powodować grypę ketonową, która jest terminem używanym do opisania zespołu objawów, które pojawiają się, gdy organizm przechodzi w ketozę (jest to stan metaboliczny, w którym organizm spala tłuszcz jako paliwo zamiast cukru).

Grypa ketonowa może pogorszyć niektóre objawy menopauzy, w tym zmęczenie, wypadanie włosów, problemy ze snem i zmiany nastroju. Objawy grypy ketonowej ustępują po kilku lub kilkunastu dniach i można je zminimalizować nawadniając organizm.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian do swojej diety skonsultuj się z lekarzem, tak by zapobiec wszelkim negatywnym skutkom. Upewnij się również, że zaspokajasz wszystkie potrzeby żywieniowe.

Zobacz film: Dieta ketogeniczna

źródło:x-news

źródło: www.healthline.com

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
5
Polecamy
Trójglicerydy - norma ogólna, u mężczyzn, kobiet i dzieci.
Trójglicerydy powyżej normy - konsekwencje dla zdrowia
Trójglicerydy - norma ogólna, u mężczyzn, kobiet i dzieci. Trójglicerydy powyżej normy - konsekwencje dla zdrowia Dzień Dobry TVN
Głodówki oczyszczające.
Głosy za i przeciw
Głodówki oczyszczające. Głosy za i przeciw Dzień Dobry TVN
Ketoza – jakie przynosi efekty?
Przykładowa dieta, jedzenie
Ketoza – jakie przynosi efekty? Przykładowa dieta, jedzenie TVN zdrowie
Czym jest ketogeneza?
Podstawowe informacje na temat diety ketogenicznej
Czym jest ketogeneza? Podstawowe informacje na temat diety ketogenicznej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia