Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest balon żołądkowy? Powikłania, efekty i sposób odżywiania po balonikowaniu żołądka
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest balon żołądkowy? Powikłania, efekty i sposób odżywiania po balonikowaniu żołądka

Otyły mężczyzna u lekarza

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Balon żołądkowy to jedna z nieoperacyjnych metod leczenia nadmiernej masy ciała. Powoduje stałą aktywację receptorów ośrodka sytości w mózgu. Balonowanie stosowane jest przy braku możliwości leczenia chirurgicznego lub na etapie go poprzedzającym.

Nadmierna masa ciała to problem dotykający coraz większej części populacji. Wraz z nadwagą lub otyłością wzrasta ryzyko rozwoju wielu schorzeń. Oprócz przestrzegania zaleceń dietetycznych i podejmowania aktywności fizycznej niekiedy konieczne są dodatkowe metody leczenia. Jedną z nich jest balon żołądkowy, który zmniejsza apetyt, a wypełniając narząd, zapewnia szybkie uczucie sytości.

Czym jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy to wykonany z miękkiego silikonu, odporny na działanie soków trawiennych i napełniany solą fizjologiczną lub powietrzem balon, który wprowadzany jest do żołądka chorego przy użyciu endoskopu. W związku z tym zalicza się go do bezoperacyjnych sposobów leczenia nadwagi i otyłości, który jest dodatkowo w pełni odwracalny. Możliwe jest usunięcie balonu w dowolnym czasie, co wykonywane jest także endoskopowo. Zabieg określany jest inaczej balonikowaniem żołądka. Chory zgłasza się na niego na czczo. Przeprowadzany jest w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Trwa około 30 minut. Standardowa długość hospitalizacji po założeniu balonu żołądkowego wynosi 2 doby.

Jakie są baloniki do żołądka?

Zdaniem specjalistów korzystniejszy wydaje się balon do żołądka wypełniony powietrzem. Jego waga wynosi około 30 g. Swobodnie może przemieszczać się w obrębie żołądka. Z kolei balony z cieczą są cięższe (ważą 600–800 g), co sprawia, że działa na nie siła grawitacji i opadają w najniższy punkt żołądka. W konsekwencji powodować mogą ciągły ucisk na ścianę narządu.

Balon żołądkowy – efekty

Efekty balonu żołądkowego wynikają ze zmniejszenia objętości żołądka i wpływu na poziom hormonów jelitowych. Należą do nich grelina (pobudza do posilania się i odpowiada za uczucie głodu) oraz leptyna (regulacje pobieranie pokarmu i odpowiada za uczucie sytości). W konsekwencji spada apetyt, szybko uzyskuje się uczucie sytości, dzięki czemu spożywa się mniejsze posiłki i rzadziej myśli się o jedzeniu. Rezultatem tego jest spadek masy ciała. Balonikowanie ułatwia również nabycie pożądanych nawyków żywieniowych.

Literatura przedmiotu donosi o przypadkach zmniejszenia wyjściowej wagi o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów w 6 miesięcy, gdyż na taki okres balon umieszcza się w żołądku. Specjaliści podkreślają, że aktywny proces redukcji masy ciała rozpoczyna się już pierwszego dnia po zabiegu. Największe efekty zauważa się w czasie pierwszych 2 miesięcy.

Wskazania i przeciwwskazania do założenia balonu wewnątrzżołądkowego

Wśród wskazań do założenia balonu wewnątrzżołądkowego wymienia się:

  • występowanie przeciwwskazań do operacyjnego leczenia nadmiernej masy ciała,
  • brak zgody chorego na podjęcie leczenia operacyjnego,
  • etap wstępny przed planowym zabiegiem operacyjnym
  • wskaźnik masy ciała (BMI) 27 lub większy.

Zabieg wszczepienia balonu do żołądka przeciwwskazany jest w przypadku: refluksowego zapalenia przełyku, choroby nowotworowej, wrzodów żołądka lub dwunastnicy, zażywania antykoagulantów oraz środków mogących uszkadzać błonę śluzową żołądka, dużej przepukliny rozworu przełykowego, choroby Leśniowskiego-Crohna. Dodatkowo nie zaleca się go osobom zagrożonym krwawieniem z przewodu pokarmowego w związku z występowaniem żylaków żołądka, po resekcji żołądka, z nabytymi lub wrodzonymi zmianami naczyniowymi w obrębie przewodu pokarmowego. Wszczepienie balonika do żołądka nie jest zalecane uzależnionym od alkoholu, zmagającym się z chorobami psychicznymi, kobietom w ciąży.

Na czym polega operacja zmniejszenia żołądka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Na czym polega operacja zmniejszenia żołądka? Źródło: 36,6

Balon żołądkowy – powikłania

Mimo że balonikowanie to zabieg szybko przynoszący zadowalające rezultaty, może powodować powikłania. Zauważa się je zwłaszcza w przypadku balonów z cieczą, które wiążą się z ryzykiem owrzodzenia błony śluzowej żołądka, a w skrajnych przypadkach martwicy na skutek długotrwałego niedokrwienia ściany żołądka. Sporadycznie, bo u około 1% chorych, dochodzi do deflacji, czyli rozszczelnienia lub pęknięcia balonu (przeważnie na skutek urazu mechanicznego), przemieszczenia go do jelita cienkiego i niedrożności przewodu pokarmowego.

Przez kilka pierwszych dni od zabiegu pojawić się mogą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: uczucie obecności ciała obcego, wymioty, nudności, bóle brzucha, a niekiedy i podwyższona temperatura ciała. Żołądek dostosowuje się do obecności balonu średnio w ciągu 3–4 dni. Objawy ustępują przeważnie samoistnie, a jeśli nie, stosuje się leki zobojętniające kwas solny i pobudzające perystaltykę żołądka. W przypadku gdy po ich użyciu dolegliwości nie ustępują, można podejrzewać nietolerancję leczenia. W około 5–7% wymagane jest usunięcie balonu.

Balon żołądkowy – dieta po zabiegu

Po założeniu balonu żołądkowego przez pierwsze 1–2 dni wskazana jest płynna dieta. Następnie jadłospis powinien uwzględniać 5–6 posiłków o niewielkiej objętości. Z menu wykluczyć trzeba słodycze, alkohol, tłuste i pikantne potrawy. Zjedzenie zbyt dużego posiłku może wywołać wymioty.

Bibliografia:

1. F. Mmion, R. Gincul, S. Roman i wsp., Tolerance and Efficacy of an Air-filled Balloon in Non-morbidly Obese Patients: Results of Prospective Multicenter Study, „Obesity Surgery” 2007, 17, s. 764–769.

2. A. Kiciak, Zabiegi chirurgiczne wspomagające i zastępujące odchudzanie, „Kosmos Problem Nauk Biologicznych”, 2010, 3–4(288–289), s. 413–419.

3. J.J. Tkaczuk, Chirurgiczne metody leczenia otyłości, „Medyczne Zeszyty Naukowe Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie”, 2015, 2, s. 91–122.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
6
Polecamy
Zmniejszenie żołądka – czy warto ryzykować?
Plusy i minusy zabiegu resekcji żołądka
Zmniejszenie żołądka – czy warto ryzykować? Plusy i minusy zabiegu resekcji żołądka TVN zdrowie
Zabieg karboksyterapii - jedno rozwiązanie na wiele problemów
Zabieg karboksyterapii - jedno rozwiązanie na wiele problemów Dzień Dobry TVN
Kiedy krzywy penis przestaje być normą, a staje się utrapieniem?
Kiedy krzywy penis przestaje być normą, a staje się utrapieniem? Dzień Dobry TVN
Resekcja żołądka (rękawowa, mankietowa) – rokowania, powikłania i dieta
Resekcja żołądka (rękawowa, mankietowa) – rokowania, powikłania i dieta TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?