Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?

NAN

Fot: viktoriagavril / fotolia.com

Żołądek jest narządem, w którym zachodzą procesy rozdrabniania i wyjałowienia pokarmów. Odbywa się w nim również trawienie białek i tłuszczów. Mieści się w jamie brzusznej na wysokości około 11 kręgu piersiowego.

W zależności od wypełnienia i napięcia ścian żołądka może zmieniać się jego wielkość, która waha się między 1000 a 3000 ml. Oznacza to, że żołądek może jednorazowo pomieścić średnio około 2 litrów płynów lub rozdrobnionego jedzenia.

Gdzie jest żołądek i jakie są jego funkcje?

Znajdujący się w jamie brzusznej żołądek od góry połączony jest z przełykiem, a od dołu z dwunastnicą. W miejscu górnego połączenia, nazywanego wpustem, znajduje się zwieracz odpowiedzialny za przepuszczanie rozdrobnionej treści pokarmowej i płynów i zapobieganie ich cofania się do przełyku. Jeśli zwieracz jest zbyt mocny, dotarcie pokarmu do żołądka jest utrudnione, a zbyt luźny prowadzi do cofania się treści pokarmowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy). Żołądek zamyka odźwiernik, który umożliwia pracę przewodu pokarmowego w jednym kierunku. Trawiony pokarm trafia następnie do dwunastnicy i dalej do jelita cienkiego.

W żołądku przebiega proces rozdrobnienia treści i jego wyjałowienia, czyli niszczenia drobnoustrojów. Przy pomocy soku żołądkowego, który zawiera enzymy trawienne (podpuszczka i pepsynogen) i kwas solny, trawione są tłuszcze i białka - jest to główna rola żołądka.

Najczęstszą dolegliwością jest ból odczuwalny w górnej części brzucha.

Zobacz także: Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka?

Skurcze żołądka podstawą jego prawidłowego funkcjonowania

Fizjologiczne skurcze żołądka (perystaltyka) decydują o jego prawidłowym funkcjonowaniu. Umożliwiają przesuwanie pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Jeżeli żołądek funkcjonuje prawidłowo, skurcze są nieodczuwalne. Przy zaburzeniach pracy może dojść do podrażnienia włókien nerwów czuciowych zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym, co objawia się bólem. Świadczy on o stanach chorobowych, zapaleniach, a nawet nowotworach. Bolesne skurcze żołądka najczęściej zlokalizowane są w tak zwanym dołku poniżej mostka i opisywane są jako pieczenie, gniecenie lub kłucie. Dolegliwości mają zwykle ostry przebieg, chociaż zdarza się też, że są przewlekłe.

Problemy z żołądkiem – o jakich chorobach może świadczyć ból?

Dolegliwości żołądka mogą wynikać z refluksu, kiedy kwas żołądkowy cofa się do przełyku. Występują wtedy charakterystyczne objawy zgagi, czyli pieczenie i palenie w nadbrzuszu oraz w klatce piersiowej za mostkiem.

Częstą przyczyną dolegliwości jest też choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Są to poważne schorzenia, których przyczyną jest nadmiar kwasu żołądkowego, co powoduje nadżerki błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Dolegliwości nasilają się na czczo. Przy zaawansowanych nadżerkach dochodzi do groźnych w skutkach perforacji przewodu pokarmowego i krwawienia, co w skrajnych przypadkach jest stanem zagrożenia życia. Zapalenie może być wywołane zbyt częstym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub infekcją bakteryjną (Helicobacter pylori), a także zapaleniem chemicznym na skutek zarzucania żółci.

Ból może też powodować niedrożność przewodu pokarmowego spowodowana np. guzem. W okolicach zwężenia jelita nasilają swoją perystaltykę, aby przepchnąć treść przez przeszkodę, co odczuwane jest jako bardzo silne i bolesne skurcze, przy których mogą wystąpić wymioty.

Ciężkim stanem chorobowym jest rak żołądka, który we wczesnym etapie jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Może o nim świadczyć niestrawność w końcowym odcinku przełyku, a także niedrożność przewodu pokarmowego np. na skutek rosnącego guza.

Ostry ból i skurcze żołądka są też objawem ostrego zawału dolnej ściany serca, który przebiega bezobjawowo w obszarze klatki piersiowej.

Stres a ból żołądka

Ból żołądka i dyskomfort pojawiają się w trakcie krwawienia miesięcznego u kobiet oraz przy stanach zapalnych narządów rodnych i w ciąży. Dolegliwości są też często następstwem silnego i przewlekłego stresu i najczęściej objawiają się uciskiem w dołku podsercowym oraz silnymi skurczami.

Zobacz także: Nerwica żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Co na ból żołądka? Jak zminimalizować dolegliwości domowymi sposobami?

Przy refluksie i ataku zgagi wskazane jest ograniczenie pokarmów stałych i przyjmowanie płynów zapobiegających odwodnieniu. Działanie łagodzące ma napar z siemienia lnianego oraz herbata z kwiatów lipy. Wskazana jest lekkostrawna dieta z bezwzględnym wykluczeniem potraw tłustych, alkoholu i napojów gazowanych.

Osoby cierpiące na nadkwaśność żołądka powinny przyjmować leki zobojętniające nadmiar kwasów, czyli wszelkie preparaty zawierające węglan dihydroksyglinowo-sodowy. Niewskazane jest przyjmowanie aspiryny i leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.

Działanie rozkurczające ma herbata miętowa i napar z rumianku oraz niektóre przyprawy – majeranek i kminek.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?