Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy chrapanie u dziecka jest powodem do niepokoju? Jakie są przyczyny tej przypadłości?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy chrapanie u dziecka jest powodem do niepokoju? Jakie są przyczyny tej przypadłości?

quintanilla/getty images

Chrapanie u dziecka może mocno zaniepokoić, dlatego wielu rodziców szuka źródła problemów tej przypadłości. Tymczasem jej przyczyną może być szereg czynników, a postawienie diagnozy zależy od wyników badań i dokładnego wywiadu rodzinnego. Rozpoznanie jest podstawą do rozpoczęcia leczenia.

Jeżeli dziecko chrapie, może to świadczyć o jego problemach z oddychaniem. W takiej sytuacji warto malca przebadać, aby mieć pewność, że wydawane przez niego odgłosy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W diagnozie pomoże pediatra lub lekarz rodzinny.

Czy chrapanie u dzieci jest częstym zjawiskiem?

Chrapanie u dzieci nie jest rzadkością, choć problem ten dotyczy częściej dorosłych. Szacuje się, że w Polsce dziwne odgłosy w czasie snu wydaje blisko 8% najmłodszych. Wzbudza to niepokój rodziców, dlatego często szukają przyczyn nietypowej dla tego wieku dolegliwości. Rozpoznanie bywa jednak dość trudne, ponieważ na chrapanie ma wpływ wiele czynników.

Dlaczego dziecko chrapie?

Chrapanie u dziecka wiąże się z utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Nie stanowi to co prawda zagrożenia dla jego życia, ale może być objawem chorób, które trzeba leczyć farmakologicznie. Uniemożliwia ponadto należyty odpoczynek, dlatego dziecko jest często niewyspane i ma kłopoty ze skupieniem uwagi. Przekłada się to także na jego późniejsze kłopoty z nauką.

Problemem jest również bezdech senny. Mimo że trwa zaledwie kilkanaście sekund, odcina małemu pacjentowi dopływ powietrza do płuc. W efekcie jest on niedotleniony i może rozwijać się gorzej niż rówieśnicy.

Przyczyny chrapania u dzieci

Jest szereg czynników, które mogą mieć wpływ na chrapanie dziecka. Za najczęstszą przyczynę uważa się przerost migdałków, zwłaszcza gardłowego. Nie tylko utrudnia to maluchowi oddychanie, ale prowadzi też do niedosłuchu, ponieważ przerośnięty migdał może zatykać trąbkę słuchową. Dziecko poza tym chrapie. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tej dolegliwości. Wydawanie nietypowych odgłosów w czasie snu to również zasługa:

  • predyspozycji genetycznych – uważa się, że dzieci, których rodzice borykają się z tą przypadłością, mają tendencje do chrapania;
  • otyłości – maluchom z nadwagą często towarzyszy bezdech senny, który sprawia, że dziecko chrapie w nocy, a potem budzi się niewypoczęte;
  • alergii, zwłaszcza nieżytu nosa powstałego na skutek bezpośredniego kontaktu z patogenem;
  • stanów zapalnych zatok;
  • polipów w jamie nosowej;
  • krzywej przegrody.

Czasami dziecko chrapie także podczas infekcji, np. przy katarze (zatkany nos zmusza je do oddychania przez usta) lub w czasie ząbkowania, gdy w buzi jest zbyt dużo śliny.

Jak rozpoznać przyczynę chrapania u dziecka?

By zdiagnozować przyczynę chrapania u dziecka, należy przeprowadzić wywiad rodzinny. Konieczna jest także konsultacja u lekarza laryngologa oraz badania np. zdjęcia rentgenowskie zatok lub bardziej szczegółowa tomografia komputerowa. Niektórym dzieciom zaleca się wykonanie testów alergicznych, aby wykluczyć ewentualne alergie oraz polisomnografię czasową lub całonocną (badanie polegające na obserwacji czynności życiowych dziecka podczas snu).

Właściwe rozpoznanie jest dla chrapiącego dziecka bardzo ważne, ponieważ w przyszłości może mieć ono poważne kłopoty ze zdrowiem. Nieleczone i długotrwałe chrapanie sprzyja wystąpieniu np. nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

Leczenie chrapania u dzieci

Leczenia chrapania u dziecka jest uzależnione od czynnika, który doprowadził do powstania tej przypadłości. Maluchowi z alergią zaleca się odczulanie lub leki antyhistaminowe, które łagodzą dolegliwości. Dzieciom z nawracającymi infekcjami trzeba podnieść odporność, aby ich organizmy miały siłę walczyć z drobnoustrojami.

Czytaj też: Migdałki -usuwać czy nie?

Stany zapalne zatok eliminuje się dzięki zabiegom inhalacji z odpowiednimi lekami lub soli fizjologicznej. Starszym dzieciom i młodzieży udrażnia się nos przy pomocy irygatorów, gotowych roztworów lub tabletek ziołowych. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczna jest farmakoterapia zalecona przez lekarza.

Niektóre wady, takie jak krzywa przegroda nosowa, należy wyprostować chirurgicznie. Zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań, lecz może znacznie poprawić komfort życia dziecka. Usunąć należy także przerośnięte migdałki. Dzięki temu zmniejszy się podatność malucha na infekcje górnych dróg oddechowych.

Pozycja do snu a chrapanie dziecka

Kiedy małe dziecko chrapie, można złagodzić jego dyskomfort, zmieniając pozycję w łóżeczku. Najlepiej ułożyć je na boku – inne położenie mogłoby uniemożliwić mu swobodne oddychanie. Pomieszczenie, w którym śpi dziecko, musi być wywietrzone, a powietrze nie może być za suche ani za gorące. Optymalna temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 25℃. Jeśli chrapanie przybiera na sile, wskazana jest dodatkowa tlenoterapia.

Bibliografia:

1. H. Mazurkiewicz, J. Grygalewicz, Zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu (i hipowentylacji) u dzieci, [w:] „Postępy Nauk Medycznych” 9/2008, s. 618–622.

Zobacz film: Skąd się bierze chrapanie?

źródło:36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
6
Polecamy
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować? Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje.
Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć? TVN zdrowie
Sapka u noworodków i niemowląt – jakie są najczęstsze przyczyny?
Sapka u noworodków i niemowląt – jakie są najczęstsze przyczyny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty