Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby

Dziewczynka, która trzyma się za nos

Fot: Darunechka / gettyimages.com

Zatkany nos bez kataru często bywa dolegliwością męczącą i uprzykrzającą życie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyczyny takich problemów mogą być różne, wynikają z rozmaitych schorzeń lub nieprawidłowej budowy anatomicznej narządu węchu.

Zatkany nos bez kataru może stanowić spory problem, ponieważ ten narząd spełnia 2 ważne funkcje w organizmie człowieka. Odbiera bodźce zapachowe, ale przede wszystkim filtruje, ogrzewa i nawilża powietrze dostające się do organizmu przez nozdrza. Odgrywa też ważną rolę w zabezpieczaniu dróg oddechowych, ponieważ wdychane powietrze przechodzi ponad błoną śluzową nosa, a potencjalne chorobotwórcze mikroorganizmy przyklejają się do śluzu, odpływającego następnie w kierunku gardła, gdzie jest połykany, zaś drobnoustroje ulegają zniszczeniu pod wpływem działania kwasu żołądkowego

Skomplikowany narząd jest połączony z kilkoma innymi ważnymi częściami organizmu, przede wszystkim płucami i uszami, może być dotknięty przez wiele schorzeń, począwszy od infekcji i urazów po wady wrodzone i nowotwory, a zatkany nos bez kataru często bywa ich symptomem.

Zatkany nos bez kataru u dziecka

Zatkany nos bez kataru u dziecka jest zjawiskiem dość częstym, niejednokrotnie towarzyszy coraz powszechniejszej alergii – szacuje się, że z tym schorzeniem zmaga się ponad 70% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zwłaszcza mieszkających w dużych miastach. Niedrożność nosa może być konsekwencją spożywania pewnych produktów lub kontaktu z pyłkami roślin, sierścią zwierząt, roztoczami czy substancjami chemicznymi znajdującymi się w składzie kosmetyków i produktów do prania.

Zatkany nos bez kataru u niemowlęcia również stanowi niejednokrotnie objaw alergii, choć w tym przypadku powód może być bardziej banalny, np. zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecko oddycha tylko przez nos, dlatego często dochodzi do jego niedrożności, a w konsekwencji do problemów z oddychaniem, spaniem czy przyjmowaniem pokarmów.

Zatkany nos bez kataru u dziecka często wywołuje chrapanie w nocy. Gdy tego typu zaburzenia utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować problem z lekarzem, ponieważ upośledzony przepływ powietrza przez nos może u niemowląt skutkować dusznością czy zaburzeniami ssania, natomiast u starszych dzieci – niedosłuchem lub problemem z rozwojem mowy.

Zatkany nos bez kataru – domowe sposoby

Zatkany nos bez kataru można próbować udrożnić domowymi sposobami. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest korzystanie z nawilżacza powietrza, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy w pomieszczeniach panuje niska wilgotność i wysoka temperatura, powodujące obkurczanie i wysychanie śluzówki nosa. Przy braku profesjonalnych nawilżaczy można po prostu umieścić na kaloryferze pojemnik z wodą lub mokry ręcznik. Należy też pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania.

Metodą na zatkany nos bez kataru jest również wdychanie podgrzanego roztworu wody i olejków eterycznych, które pozytywnie wpływają na błonę śluzową nosa. Do inhalacji najlepiej nadają się olejki:

W udrożnieniu nosa sprawdzą się również dostępne w aptekach preparaty, zwykle w postaci sprayu, które zawierają roztwór bogatej w mikroelementy wody morskiej, oczyszczającej i nawilżającej błonę śluzową, a także łagodzącej jej przekrwienie. Przy zatkanym nosie bez kataru niektórzy zalecają picie szklanki wody z łyżeczką octu jabłkowego lub regularny masaż – uciskanie zewnętrznych krawędzi nozdrzy u podstawy nosa przez około 30 sekund, powtarzane kilka razy.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto TTV

Zatkany nos bez kataru – inne przyczyny

Przyczyną zatkanego nosa bez kataru mogą być polipy – guzki, które występują w przewodach nosowych. Są efektem nadprodukcji płynu przez błonę śluzową wyściełającą zatoki, do której dochodzi zwykle na skutek reakcji na alergen. Polipy mają tendencję do powstawania tylko po jednej stronie nosa.

Zatkany nos bez kataru bywa też konsekwencją skrzywionej przegrody, która nie tylko utrudnia przepływ powietrza, ale również prowadzi niekiedy do zapaleń gardła i krtani, wywołujących chrapanie i grożących bezdechem podczas snu. Osłabia również wentylację zatok i trąbek słuchowych, zwiększając ryzyko rozwoju nieżytów czy stanów zapalnych. Niedrożność nosa przy skrzywionej przegrodzie może z wiekiem narastać, dlatego czasami konieczna bywa chirurgiczna korekcja tej wady.

Zatkany nos bez kataru może być symptomem przewlekłego zapalenia zatok nosowych – jam powietrznych, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w przewodach nosowych. Oprócz niedrożności towarzyszą mu również inne objawy, np. upośledzenie węchu czy uczucie bólu i rozpierania w obrębie głowy.

Zatkany nos bez kataru często występuje u kobiet w ciąży, co jest efektem nadprodukcji hormonów wpływających m.in. na układ oddechowy, zwłaszcza w III trymestrze.

Bibliografia:

1. Alergia - plaga XXI wieku

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
39
Polecamy
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Jakie są sposoby leczenia kaszlu u niemowlęcia?
Jakie są sposoby leczenia kaszlu u niemowlęcia? Dzień Dobry TVN
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości
Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?