O bezdechu sennym mówi się w sytuacji, gdy u śpiącego dochodzi do kilku lub kilkunastosekundowych przerw w oddychaniu. Osoba, która ma to schorzenie w ciągu dnia czuje się zmęczona i senna do tego stopnia, że zdarza się, że przysypia w czasie wykonywania różnego rodzaju czynności, np. prowadzenia samochodu. Dolegliwość pojawia się przede wszystkim u panów, którzy są otyli, często sięgają po alkohol lub mają zaburzenia hormonalne. W niektórych przypadkach przyczyną problemu są nieprawidłowości w budowie układu oddechowego, np. krzywa przegroda nosowa.
Niestety wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i całkowicie bagatelizuje fakt, że chrapią. Tymczasem takie przerwy w oddychaniu nie są bez wpływu na działanie organizmu. Bezdech senny może się przyczynić do wystąpienia:
- zawału serca;
- zaburzeń potencji.
Bezdech senny - jak można go rozpoznać?
U pacjentów z podejrzeniem obturacyjnego bezdechu sennego wykonuje się badanie snu. Polega ona na tym, że pacjent zostaje podłączony do aparatu EEG, który monitoruje jego fazy snu oraz aparatu EKG, który kontroluje pracę serca. Następnie pacjent w specjalnym pomieszczeniu przesypia całą noc. Rano specjalista analizuje wynik badania.
Bezdech senny - jak leczyć?
Bezdech senny wymaga leczenia. W rzadkich przypadkach, gdy spowodowany jest wadą anatomiczną lub polipem należy wykonać drobny zabieg chirurgiczny. Znacznie częściej jednak chory zmuszony jest spać w specjalnym aparacie, który kontroluje jego oddech. Jak działa takie urządzenie? Dowiecie się tego z powyższego filmu!