Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest DTP? Powikłania po szczepieniu przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest DTP? Powikłania po szczepieniu przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi

Strzykawka oraz trzy pełne ampułki ze szczepionką

Fot: Maksym Yemelyanov / stock.adobe.com

Szczepionka DTP to zastrzyk ochronny zmniejszający ryzyko rozwoju trzech chorób - błonicy, tężca i krztuśca. Znana jest także pod nazwą Di-Te-Per. Pełen cykl szczepień obejmuje 4 dawki podstawowe i 3 dawki przypominające.

Nazwa szczepionki pochodzi od pierwszych liter łacińskich nazw chorób, którym DTP zapobiega -diphtheria (błonica), tetanus (tężec) i pertussis (krztusiec). Iniekcja ochronna bardzo efektywnie, bo w 100%, zapobiega zachorowaniu na dwie pierwsze i jest wysoce skuteczna wobec trzeciej - chroni przed zakażeniem pałeczkami krztuśca w około 90%.

Co to jest szczepionka DTP?

Szczepionka DTP chroni przed błonicą, tężcem i krztuścem. Zaliczana jest do grupy obowiązkowych szczepień ochronnych, które finansowane są ze środków publicznych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Podaje się ją podskórnie lub domięśniowo w przednio-boczną powierzchnię uda. Szczepionka nigdy nie może być podawana donaczyniowo. Jej substancjami czynnymi są toksoid tężcowy i błoniczy (niezakaźne składniki pochodzące od bakterii) oraz zawiesina zabitego, niezakaźnego szczepu krztuśca.

Zobacz film: Kiedy zaszczepić się przeciwko tężcowi. Źródło: 36,6

Szczepienie DTP - powikłania

Objawy poszczepienne po DTP pojawić się mogą tak samo jak po każdym innym szczepieniu. Jednakże są w niej zawarte pełnokomórkowe składniki krztuśca, dlatego uważana jest za szczepionkę o dużej reaktywności immunologicznej. Konsekwencją jest podwyższone ryzyko poszczepiennych skutków ubocznych.

Po szczepieniu DTP może pojawić się odczyn (miejscowa reakcja na szczepienie powstała w miejscu wkłucia igły), który objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem. Inne skutki uboczne to złe samopoczucie, drażliwość, markotność, senność, podwyższona temperatura ciała sięgająca 39°C, brak apetytu, utrata pragnienia, wymioty i biegunka. Mogą pojawić się w ciągu 48 godzin po szczepieniu i utrzymywać się od 2 do 3 dni. Ustępują samoistnie i nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Zobacz także:

Szczepionka przeciwko meningokokom - co warto wiedzieć?

Czy warto szczepić się przeciw grypie? Jakie skutki uboczne mogą się pojawić?

Szczepionka przeciwtężcowa - skuteczność, kalendarz szczepień i możliwe powikłania

Czym jest szczepionka 5w1? Zalety, cena i skutki uboczne skojarzenia DTPa + IPV + Hib

Szczepienie MMR - co należy wiedzieć?

Odczyn po szczepieniu błonica tężec krztusiec

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) występuje w ciągu 72 godzin po podaniu zastrzyku i objawia się m.in.: przewlekłym, trwającym ponad 3 godziny płaczem lub krzykiem, gorączką ponad 39°C, zaburzeniami świadomości, zwiotczeniem, drgawkami, omdleniami i osłabieniem aktywności dziecka. Inne możliwe objawy niepożądane to:

  • powiększenie okolicznych węzłów chłonnych,
  • nieżyt górnych dróg oddechowych, kaszel, zapalenie oskrzeli, zaburzenia oddychania,
  • bezdech u bardzo niedojrzałych wcześniaków,
  • porażenie splotu barkowego, niedowład wiotki kończyny górnej,
  • ograniczenie ruchomości i bolesność kończyny górnej,
  • szczękościsk,
  • przeczulica,
  • obniżenie napięcia mięśniowego,
  • zmniejszona wrażliwość na bodźce,
  • epizody hipotensyjno-hiporeaktywne,
  • zmiana zabarwienia kończyn dolnych - zaczerwienienie, zasinienie, niekiedy z marmurkowatością skóry i wybroczynami.

Zobacz film: Lista szczepień obowiązkowych. Źródło: 36,6

Rozwinięcie się poważnego odczynu poszczepiennego jest podstawą do zastosowania u dziecka innej szczepionki, która zostanie lepiej przyjęta - najczęściej acelularnej, czyli DTPa. W sporadycznych przypadkach konsekwencją pojawienia się NOP jest całkowita rezygnacja ze szczepienia przeciwko krztuścowi, przy kontynuacji szczepionek DT przeciw tężcowi i błonicy (tzw. Di-Te).

Rejestracja NOP jest zalecana przez Światową Organizację Zdrowia. Niepożądane objawy przedstawione przez rodziców dziecka na konsultacji powinny zostać zgłoszone przez lekarza do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Szczepionka DTP - leczenie odczynów poszczepiennych

Złagodzenie odczynów poszczepiennych DTP przyniesie podawanie paracetamolu w dawce jednorazowej 15-20 mg na kilogram masy ciała. Leki zażywać można do 4 razy na dobę. Dziecku można ulżyć częstymi kąpielami w letniej wodzie, lekkostrawną dietą i nawadnianiem. W leczeniu odczynów miejscowych pomocny okazuje się okład z sody oczyszczonej. Łyżeczkę sody należy wsypać do połowy szklanki przegotowanej i ostudzonej wody. W tak przygotowanej miksturze trzeba zmoczyć gazik, przyłożyć do miejsca wstrzyknięcia i luźno zabandażować. Okład pozostawić do wyschnięcia i powtarzać 2 razy w ciągu dnia. Zastosować można także okłady z Altacetu.

Kalendarz szczepień błonica tężec krztusiec

Pełen cykl szczepienia obejmuje cztery dawki szczepienia pierwotnego oraz trzy dawki uzupełniające. Szczepionkę DTP podaje się trzy razy w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Zgodnie z kalendarzem pierwszą dawkę podaje się w 7-8 tygodniu po narodzeniu. Druga doza przypada na przełomie 3 i 4 miesiąca życia. Trzecia podawana jest w 5-6 miesiącu życia. Czwarta - w 16-18 miesiącu życia. Pierwsza i druga dawka przypominająca podawane są w wieku 6 i 14 lat. Ostatnie szczepienie wykonuje się w wieku 19 lat.

Szczepionka DTP - przeciwwskazania

Na liście przeciwwskazań do podania szczepionki DTP znajdują się:

  • choroba układu nerwowego o postępującym charakterze, jak zespół Alpersa, rdzeniowy zanik mięśni i stwardnienie zanikowe boczne,
  • zaostrzenie przewlekłego procesu chorobowego,
  • ostra choroba infekcyjna o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu,
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik szczepionki objawiająca się wysypką, swędzącymi pęcherzami na skórze, obrzękiem twarzy, problemami w połykaniu, trudnościami w oddychaniu, spadkiem ciśnienia krwi lub utratą przytomności.

Zobacz film: Powikłania po szczepieniu u dziecka. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
139
51
Komentarze (5)
Aleksandra Schmidt
Kolejny przykład absurdalnej szczepionki. By zachorować na tężec, trzeba wiele dni spędzić z głęboką, otwartą rana w skrajnie niehigienicznych warunkach. Ostatnia fala zachorowań na tężec, została zaobserwowana w czasie I Wojny Światowej. Na froncie, gdy ranni żołnierze nie mogli być ewakuowani z pola bitwy.
Jaki jest sens tego szczepienia, oprócz interesów Big Pharma Inc.? 4 dawki szczepionki o wielu gwałtownych NOP-ach, przed upływem drugiego roku życia. Szaleństwo. I łajdactwo.
Czytaj całość
Redakcja serwisu
Komentarz Kiki: Jak najbardziej, okłady czy paracetamol to najczęściej stosowane pomoce doraźne przy niewielkich odczynach poszczepiennych. Można te metody stosować po każdym szczepieniu.

Komentarz PaniW: Nie propagujemy na tym portalu ruchów antyszczepionkowych, oczywiście podkreślamy możliwe poszczepienne odczyny, jednak proszę zaznajomić się z powikłaniami i śmiertelnością danych chorób w porównaniu z odsetkiem powikłań i ich ciężkości po szczepieniu. Szczepienia w niektórych sytuacjach klinicznych są odroczone, bądź nawet przeciwwskazane, jednak są to sporadyczne przypadki. Natomiast badania absolutnie przeczą temu, co Pan/Pani tu przekazuje.
Czytaj całość
Kiki
Paracetamol !? Brak mi słów ! Ciekawe kto sponsorował ten artykuł ?
Czytaj całość
Agusia
Mój synek dostał obrzeku lewego uda po szczepieniu i oklady i paracetamol ulżyły mu.
Czytaj całość
PaniW
Ten artykul to klamstwo! te szczepionki wywoluja ciezkie choroby , uposledzenia a nawet smierc! prosze nie pisac takich rzeczy ze to potrzebne. Choruje juz 7 lat na chorobe autoimmunoligiczna odczyn po szczepieniu, jeszcze 3 mi zostaly i moze ze mnie zejdzie ta TRUCIZNA i juz NIDGY NIE PONOWIE SZCZEPIENIA!!!
Prosze popatrzec na teorie spiskowe w medycynie co z nami robia. Jestesmy eksperymentem!
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?