Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chrom organiczny – korzystne działanie i skutki uboczne. Czy pomaga w odchudzaniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Chrom organiczny – korzystne działanie i skutki uboczne. Czy pomaga w odchudzaniu?

Chrom

Fot: andriano_cz / gettyimages.com

Chrom organiczny w istotny sposób wpływa na regulację poziomu cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Uwrażliwia komórki na insulinę i uczestniczy w procesie przemiany materii. Niestety przenikając w nadmiarze do komórek organizmu, może stać się rakotwórczy.

Chrom został odkryty przez francuskiego chemika Louisa Nicolasa Vauquelina w 1798 roku. Chrom jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno jego niedobór jak i nadmiar niesie konsekwencje zdrowotne. Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania działaniem chromu na ludzki organizm. Stanowi on częsty składnik niektórych suplementów odchudzających, ponieważ odgrywa szczególną rolę w zwiększeniu przemiany węglowodanów i tłuszczów w organizmie człowieka. Zmniejsza niepohamowaną chęć na słodycze. Niekorzystny wpływ na jego stężenie w organizmie ma dieta bogata w cukry proste.

Czym jest chrom organiczny?

Chrom organiczny to pierwiastek śladowy, którego suplementacja zalecana jest szczególnie osobom zmagającym się z cukrzycą, chorobami układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze) i podwyższonym cholesterolem, pracującym fizycznie oraz uprawiającym sport. Dodatkowo wskazany jest dla osób o nadmiernej masie ciała i stawiających na przyrost tkanki mięśniowej.

Łączna zawartość chromu w ciele człowieka jest oceniana na poniżej 6 mg. Jego największe ilości gromadzą się w śledzionie, nerkach i jądrach, a śladowe w sercu, płucach i trzustce. Dzienne zapotrzebowanie na chrom nie jest ściśle ustalone. Wiele źródeł za bezpieczne, zalecane dawki dietetyczne (ang. recommended dietary allowances – RDA) dla chromu u zdrowego człowieka przyjmuje 50–200 μg na dzień.

Zobacz film: Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią dietę? Źródło: 36,6.

Chrom organiczny – źródła

Chrom dostarczany jest do organizmu człowieka wraz ze składnikami pokarmowymi. Jony chromu występują w pokarmach spożywczych w postaci soli organicznych. Jego źródłami są: mięso (przede wszystkim z indyka) i jego przetwory, ryby, drożdże, owoce morza, jaja i orzechy brazylijskie. Znacznie mniejsze ilości chromu znajdują się w produktach zbożowych, warzywach (głównie szparagi, brokuły, zielona fasola, ziemniaki) i owocach.

Obecne w sprzedaży suplementy diety stosowane zgodnie z zaleceniami zwiększają dzienne spożycie chromu. Zazwyczaj mają formę tabletek przyjmowanych doustnie, najlepiej w czasie posiłku lub bezpośrednio po nim. Mogą mieć także postać proszku w saszetkach, kapsułek, herbatek ziołowych lub tabletek do ssania. Preparaty chromu dostępne są w aptekach, w sklepach internetowych, z odżywkami dla sportowców czy klubach fitness.

Korzystnie na przyswajalność chromu działają glicyna, kwas asparaginowy i witamina C, a niekorzystnie cukry proste, mangan, żelazo i cynk. Jak większość minerałów chrom jest wchłaniany w jelitach i przechodzi do krwi, gdzie wiąże się z białkiem transferyną.

Działanie chromu organicznego

Chrom organiczny wykazuje szerokie działanie na ludzki organizm. Znajduje zastosowanie (głównie jako działanie wspomagające) w leczeniu cukrzycy typu 2, ponieważ uwrażliwia komórki na insulinę i pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Chrom jest składnikiem mineralnym wchodzącym w skład budowy niskocząsteczkowego związku organicznego zwanego czynnikiem tolerancji glukozy (ang. Glucose Tolerance Factor – GTF). Wykazuje działanie protekcyjne na naczynia krwionośne i tkanki, przez co zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych, np. mikroangiopatii.

Zobacz film: Zasady prawidłowej diety odchudzającej. Źródło: 36,6.

Pozytywne efekty chromu organicznego dotyczą także regulacji poziomu cholesterolu (ogranicza stężenie złego cholesterolu LDL i zwiększa stężenie dobrego cholesterolu HDL) i kwasów tłuszczowych. Ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, znużenia, wzmożonej pobudliwości nerwowej i częstych bóli głowy. Zapobiega depresji i zaburzeniom lękowym.

Chrom nasila także wzrost masy mięśniowej. Stosowany jest w celu zwiększenia wydolności tlenowej organizmu. Spowalnia utratę wapnia, dzięki czemu pomaga w zapobieganiu utraty masy kostnej w okresie menopauzy. Zwiększa prawdopodobieństwo owulacji i regularnych miesiączek u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Trwają badania nad zależnością między niskim poziomem chromu w organizmie a zwiększonym ryzykiem zachorowania na jaskrę.

Chrom organiczny a odchudzanie

Efektywne odchudzanie determinowane jest nie tylko aktywnością fizyczną i odpowiednim sposobem odżywiania, ale również suplementacją chromu organicznego. Często występuje w połączeniu z niacyną, czyli witaminą PP i jodem. Wspólnie składniki te prowadzą do korzystnego efektu wyszczuplającego. Zapewniają łatwiejsze utrzymanie pięknej sylwetki i prawidłowej masy ciała. Chrom zwiększa aktywność transferazy karnitynowo-palmitynowej i translokazy, czyli enzymów usprawniających działanie karnityny, przez co przyspiesza proces spalania kwasów tłuszczowych. Hamuje ośrodek głodu w podwzgórzu, dzięki czemu zmniejsza spożycie pokarmów i ogranicza kaloryczność diety. Opakowanie 100 tabletek chromu organicznego z niacyną kosztuje około 18 zł.

Czy chrom organiczny jest szkodliwy?

Z nadmiernym spożywaniem chromu organicznego wiążą się skutki uboczne. Może wywołać efekt przeczyszczający, spowodować zapalenie skóry, wrzody żołądka i jelit oraz zaburzenia pracy wątroby i nerek. Przyjmowanie bardzo dużych dawek chromu upośledza przyswajanie żelaza i cynku. Może spowodować znamienny spadek stężenia całkowitego cholesterolu (ang. total cholesterol – TC). Chrom organiczny przyswajany w wysokiej dawce może okazać się rakotwórczy lub toksyczny dla organizmu. Niebezpieczną drogą kontaktu jest przede wszystkim inhalacja. Zwiększona ekspozycja na ten pierwiastek związana jest z rozwojem stresu oksydacyjnego. Przedawkowanie chromu organicznego (>1 mg/dzień) może uszkodzić strukturę DNA.

Zobacz film: Witaminy naturalne a syntetyczne. Źródło: Wiem co jem.

Bibliografia:

1. Piotrowska A., Pilch W., Tota Ł., Nowak G., Biologiczne znaczenie chromu III dla organizmu człowieka, „Medycyna Pracy”, 2018, 69(2), s. 211–223.

2. Rorbach-Dolata A., Marchewka Z., Piwowar A., Biochemiczna kancerogeneza wybranych metali ciężkich w raku pęcherza moczowego, „Postępy Biochemii”, 2015, 61(2), s. 176-182.

3. Krzysik M., Grajeta H., Rola chromu w etiopatogenezie wybranych chorób, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 2010, XLIII(3), s. 428-435.




Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?