Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chrom organiczny – korzystne działanie i skutki uboczne. Czy pomaga w odchudzaniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Chrom organiczny – korzystne działanie i skutki uboczne. Czy pomaga w odchudzaniu?

Chrom

Fot: andriano_cz / gettyimages.com

Chrom organiczny w istotny sposób wpływa na regulację poziomu cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Uwrażliwia komórki na insulinę i uczestniczy w procesie przemiany materii. Niestety przenikając w nadmiarze do komórek organizmu, może stać się rakotwórczy.

Chrom został odkryty przez francuskiego chemika Louisa Nicolasa Vauquelina w 1798 roku. Chrom jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno jego niedobór jak i nadmiar niesie konsekwencje zdrowotne. Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania działaniem chromu na ludzki organizm. Stanowi on częsty składnik niektórych suplementów odchudzających, ponieważ odgrywa szczególną rolę w zwiększeniu przemiany węglowodanów i tłuszczów w organizmie człowieka. Zmniejsza niepohamowaną chęć na słodycze. Niekorzystny wpływ na jego stężenie w organizmie ma dieta bogata w cukry proste.

Czym jest chrom organiczny?

Chrom organiczny to pierwiastek śladowy, którego suplementacja zalecana jest szczególnie osobom zmagającym się z cukrzycą, chorobami układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze) i podwyższonym cholesterolem, pracującym fizycznie oraz uprawiającym sport. Dodatkowo wskazany jest dla osób o nadmiernej masie ciała i stawiających na przyrost tkanki mięśniowej.

Łączna zawartość chromu w ciele człowieka jest oceniana na poniżej 6 mg. Jego największe ilości gromadzą się w śledzionie, nerkach i jądrach, a śladowe w sercu, płucach i trzustce. Dzienne zapotrzebowanie na chrom nie jest ściśle ustalone. Wiele źródeł za bezpieczne, zalecane dawki dietetyczne (ang. recommended dietary allowances – RDA) dla chromu u zdrowego człowieka przyjmuje 50–200 μg na dzień.

Zobacz film: Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią dietę? Źródło: 36,6.

Chrom organiczny – źródła

Chrom dostarczany jest do organizmu człowieka wraz ze składnikami pokarmowymi. Jony chromu występują w pokarmach spożywczych w postaci soli organicznych. Jego źródłami są: mięso (przede wszystkim z indyka) i jego przetwory, ryby, drożdże, owoce morza, jaja i orzechy brazylijskie. Znacznie mniejsze ilości chromu znajdują się w produktach zbożowych, warzywach (głównie szparagi, brokuły, zielona fasola, ziemniaki) i owocach.

Obecne w sprzedaży suplementy diety stosowane zgodnie z zaleceniami zwiększają dzienne spożycie chromu. Zazwyczaj mają formę tabletek przyjmowanych doustnie, najlepiej w czasie posiłku lub bezpośrednio po nim. Mogą mieć także postać proszku w saszetkach, kapsułek, herbatek ziołowych lub tabletek do ssania. Preparaty chromu dostępne są w aptekach, w sklepach internetowych, z odżywkami dla sportowców czy klubach fitness.

Korzystnie na przyswajalność chromu działają glicyna, kwas asparaginowy i witamina C, a niekorzystnie cukry proste, mangan, żelazo i cynk. Jak większość minerałów chrom jest wchłaniany w jelitach i przechodzi do krwi, gdzie wiąże się z białkiem transferyną.

Działanie chromu organicznego

Chrom organiczny wykazuje szerokie działanie na ludzki organizm. Znajduje zastosowanie (głównie jako działanie wspomagające) w leczeniu cukrzycy typu 2, ponieważ uwrażliwia komórki na insulinę i pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Chrom jest składnikiem mineralnym wchodzącym w skład budowy niskocząsteczkowego związku organicznego zwanego czynnikiem tolerancji glukozy (ang. Glucose Tolerance Factor – GTF). Wykazuje działanie protekcyjne na naczynia krwionośne i tkanki, przez co zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych, np. mikroangiopatii.

Zobacz film: Zasady prawidłowej diety odchudzającej. Źródło: 36,6.

Pozytywne efekty chromu organicznego dotyczą także regulacji poziomu cholesterolu (ogranicza stężenie złego cholesterolu LDL i zwiększa stężenie dobrego cholesterolu HDL) i kwasów tłuszczowych. Ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, znużenia, wzmożonej pobudliwości nerwowej i częstych bóli głowy. Zapobiega depresji i zaburzeniom lękowym.

Chrom nasila także wzrost masy mięśniowej. Stosowany jest w celu zwiększenia wydolności tlenowej organizmu. Spowalnia utratę wapnia, dzięki czemu pomaga w zapobieganiu utraty masy kostnej w okresie menopauzy. Zwiększa prawdopodobieństwo owulacji i regularnych miesiączek u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Trwają badania nad zależnością między niskim poziomem chromu w organizmie a zwiększonym ryzykiem zachorowania na jaskrę.

Chrom organiczny a odchudzanie

Efektywne odchudzanie determinowane jest nie tylko aktywnością fizyczną i odpowiednim sposobem odżywiania, ale również suplementacją chromu organicznego. Często występuje w połączeniu z niacyną, czyli witaminą PP i jodem. Wspólnie składniki te prowadzą do korzystnego efektu wyszczuplającego. Zapewniają łatwiejsze utrzymanie pięknej sylwetki i prawidłowej masy ciała. Chrom zwiększa aktywność transferazy karnitynowo-palmitynowej i translokazy, czyli enzymów usprawniających działanie karnityny, przez co przyspiesza proces spalania kwasów tłuszczowych. Hamuje ośrodek głodu w podwzgórzu, dzięki czemu zmniejsza spożycie pokarmów i ogranicza kaloryczność diety. Opakowanie 100 tabletek chromu organicznego z niacyną kosztuje około 18 zł.

Czy chrom organiczny jest szkodliwy?

Z nadmiernym spożywaniem chromu organicznego wiążą się skutki uboczne. Może wywołać efekt przeczyszczający, spowodować zapalenie skóry, wrzody żołądka i jelit oraz zaburzenia pracy wątroby i nerek. Przyjmowanie bardzo dużych dawek chromu upośledza przyswajanie żelaza i cynku. Może spowodować znamienny spadek stężenia całkowitego cholesterolu (ang. total cholesterol – TC). Chrom organiczny przyswajany w wysokiej dawce może okazać się rakotwórczy lub toksyczny dla organizmu. Niebezpieczną drogą kontaktu jest przede wszystkim inhalacja. Zwiększona ekspozycja na ten pierwiastek związana jest z rozwojem stresu oksydacyjnego. Przedawkowanie chromu organicznego (>1 mg/dzień) może uszkodzić strukturę DNA.

Zobacz film: Witaminy naturalne a syntetyczne. Źródło: Wiem co jem.

Bibliografia:

1. Piotrowska A., Pilch W., Tota Ł., Nowak G., Biologiczne znaczenie chromu III dla organizmu człowieka, „Medycyna Pracy”, 2018, 69(2), s. 211–223.

2. Rorbach-Dolata A., Marchewka Z., Piwowar A., Biochemiczna kancerogeneza wybranych metali ciężkich w raku pęcherza moczowego, „Postępy Biochemii”, 2015, 61(2), s. 176-182.

3. Krzysik M., Grajeta H., Rola chromu w etiopatogenezie wybranych chorób, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 2010, XLIII(3), s. 428-435.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
5
Polecamy
Chrom na odchudzanie
Chrom na odchudzanie Dzień Dobry TVN
Dzieci jedzą za dużo cukru!
Jak karmić dziecko tanio i zdrowo?
Dzieci jedzą za dużo cukru! Jak karmić dziecko tanio i zdrowo? Dzień Dobry TVN
L-karnityna – działanie i skutki uboczne.
Jak ją stosować?
L-karnityna – działanie i skutki uboczne. Jak ją stosować? TVN zdrowie
Co to jest L-karnityna?
Działanie, skutki uboczne i dawkowanie
Co to jest L-karnityna? Działanie, skutki uboczne i dawkowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?