Polub nas na Facebooku
Czytasz: Borówka amerykańska – wartość odżywcza, właściwości prozdrowotne, zastosowanie i odmiany
menu
Polub nas na Facebooku

Borówka amerykańska – wartość odżywcza, właściwości prozdrowotne, zastosowanie i odmiany

NAN

Fot: Sea Wave / stock.adobe.com

Borówka amerykańska jest smacznym owocem, któremu przypisuje się właściwości lecznicze. Działa przeciwnowotworowo, usprawnia procesy trawienne oraz korzystnie oddziałuje na pracę narządu wzroku. Na bazie borówki amerykańskiej przygotowuje się desery oraz przetwory na zimę, np. dżemy i soki.

Borówka amerykańska dostarcza organizmowi wielu cennych witamin i składników mineralnych. Przypisuje się jej liczne właściwości prozdrowotne, które wynikają z obecności w owocach substancji antyoksydacyjnych. Związki zawarte w borówce zapobiegają m.in. nadciśnieniu tętniczemu oraz marskości wątroby.

Borówka amerykańska – bogate źródło witamin i minerałów

Borówka amerykańska, określana inaczej jako wysoka, jest owocem pochodzącym z Ameryki Północnej. Owoc ten jest ceniony za swoją wysoką wartość odżywczą, gdyż dostarcza wielu niezbędnych organizmowi witamin i składników mineralnych. Borówka amerykańska jest dobrym źródłem witaminy C należącej do naturalnych substancji antyoksydacyjnych, nazywanych również przeciwutleniaczami. Związek ten chroni organizm przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego, wzmacnia odporność oraz opóźnia procesy starzenia się skóry.

W składzie borówki amerykańskiej znajduje się również wiele innych, cennych witamin. Są to: witaminy z grupy B, zwłaszcza B2 i B6, a także witamina A, E i K. W tym smacznym owocu obecne są liczne składniki mineralne, a wśród nich należy wymienić: potas, fosfor, cynk, miedź, żelazo, wapń, selen i magnez. Borówka zawiera również kwas foliowy oraz fitoestrogeny, które przeciwdziałają powstawaniu nowotwór hormonozależnych, m.in. rakowi piersi. W składzie borówki obecny jest również błonnik pokarmowy, który korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, usprawnia procesy trawienne i zapobiega dokuczliwym zaparciom. Borówka amerykańska należy do owoców o średnim indeksie glikemicznym, który wynosi 55. Owoc jest niskokaloryczny – 100 gramów dostarcza około 57 kcal.

Właściwości prozdrowotne borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska posiada liczne właściwości prozdrowotne, które wynikają z obecnych w niej witamin, minerałów i związków o działaniu przeciwutleniającym. Owoc ten przyczynia się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu, czyli frakcji LDL szkodliwej dla zdrowia i odpowiedzialnej m.in. za wywoływanie miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego. Jednocześnie prowadzi do zwiększenia stężenia „dobrego” cholesterolu – frakcji HDL. Borówka przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu. Owoce borówki amerykańskiej chronią organizm przed wirusem zapalenia wątroby typu C, a tym samym zapobiegają rozwojowi marskości wątroby.

Dodatkowo wykazują właściwości wzmacniające hepatocyty – komórki budujące wątrobę. Borówce amerykańskiej przypisuje się również korzystne działanie na narząd wzroku. Owoc ten wykorzystywany jest w leczeniu zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Borówka amerykańska ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Odznacza się właściwościami przeciwbiegunkowymi, ale zapobiega również uciążliwym zaparciom i innym dolegliwościom trawiennym.

Owoce borówki przyspieszają procesy przemiany materii i działają detoksykacyjnie sprzyjając usuwaniu z organizmu szkodliwych toksyn. Garbniki obecne w borówce amerykańskiej posiadają właściwości przeciwbakteryjne. Przyczyniają się do niszczenia szkodliwych szczepów bakterii E. coli odpowiedzialnych za wywoływanie zatruć pokarmowych. Borówka amerykańska wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Zmniejsza ryzyko rozwoju raka płuc, krtani, przełyku oraz nowotworów hormonozależnych – piersi, wątroby oraz tarczycy. Borówka amerykańska przyczynia się do polepszenia zdolności poznawczych, gdyż poprawia pamięć i koncentrację.

Borówka amerykańska – zastosowanie w kuchni

Borówka amerykańska może być jedzona w postaci smacznej i zdrowej przekąski, ale znajduje również szerokie zastosowanie w świecie kulinarnym. Dodawana jest do owsianki, ciast, babeczek i owocowych koktajli. Doskonale smakuje w połączeniu z jogurtem naturalnym lub serkiem homogenizowanym. Na bazie borówki amerykańskiej można przygotować również przetwory zimowe. Wśród propozycji zdrowych przetworów z borówki amerykańskiej znajduje się sok. Do jego przygotowania wykorzystuje się około 2,5 kilograma borówek i 500 gramów cukru. Z borówek przyrządzi się również wyśmienite dżemy i powidła. Przygotowując zimowe przetwory, borówkę amerykańską można zestawiać z innymi owocami, np. śliwkami i czarną porzeczką.

Odmiany borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. Na świecie istnieje aż 450 odmian borówki. Najpopularniejszą odmianą uprawianą w Polsce jest borówka amerykańska Bluecrop posiadająca duże i bardzo smaczne owoce. Odznacza się wytrzymałością na mróz i daje obfite plony. Innymi popularnymi odmianami borówki amerykańskiej są: Bluegold, Darow, Bluejay, Duke, Spartan. Owoce poszczególnych rodzajów rośliny różnią się między sobą przede wszystkim smakiem, tempem wzrostu i okresem dojrzewania. Niektóre z nich posiadają lekko kwaśny lub słodko-kwaśny smak.

Zobacz film: Właściwości i zastosowanie borówki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
39
3
Polecamy
Guawa - tropikalny owoc o dobroczynnym wpływie na zdrowie.
Właściwości i zastosowanie guawy
Guawa - tropikalny owoc o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Właściwości i zastosowanie guawy Dzień Dobry TVN
Gujawa - bogactwo witaminy C.
Wartość odżywcza, właściwości i zastosowanie kulinarne owoców gujawy
Gujawa - bogactwo witaminy C. Wartość odżywcza, właściwości i zastosowanie kulinarne owoców gujawy TVN zdrowie
Bardzo modne jagody acai – jak je stosować i czy naprawdę pomagają w odchudzaniu?
Bardzo modne jagody acai – jak je stosować i czy naprawdę pomagają w odchudzaniu? Dzień Dobry TVN
Owoc kaktusa, czyli pitaja.
Czy warto ją jeść?
Właściwości odżywcze, zdrowotne i zastosowanie w kuchni
Owoc kaktusa, czyli pitaja. Czy warto ją jeść? Właściwości odżywcze, zdrowotne i zastosowanie w kuchni TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty