Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bóle pleców u dziecka – kręgosłup i nerki jako najczęstsze przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Bóle pleców u dziecka – kręgosłup i nerki jako najczęstsze przyczyny

Pani doktor bada postawę  i kręgosłup dziecka.

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Ból kręgosłupa to główna przyczyna powodująca ból pleców u dziecka. Nerki również mogą dawać taki objaw, lecz częściej towarzyszą temu objawy towarzyszące w postaci np. gorączki czy problemów z oddawaniem moczu.

Ból pleców u dziecka może mieć różne nasilenie, lokalizację, a także może współistnieć z innymi objawami sugerującymi wstępne rozpoznanie. Należy pamiętać, że dziecko bardzo nieprecyzyjnie nazywa pewne zjawiska. Pod określeniem „ból pleców” może więc kryć się wiele ukrytych schorzeń. Ból u każdego człowieka jest objawem subiektywnym, odczuwanym indywidualnie. W zależności od przyczyny bólu pleców u dziecka różny jest mechanizm jego powstawania.

Przyczyny bólu pleców u dziecka

Mechanizm bólu pleców u dziecka jest zależny od przyczyny bólu. Na czele plasuje się ból pleców związany z kręgosłupem. Jak wiadomo, fizjologiczna struktura kręgosłupa obejmuje takie krzywizny jak lordoza szyjna i lędźwiowa, czy kifoza piersiowa. Właściwe krzywizny kręgosłupa warunkują odpowiednią postawę i właściwe funkcjonowanie układu kostnego. Gdy dochodzi do zaburzenia w zakresie tych krzywizn, dochodzi do pojawienia się dolegliwości bólowych kręgosłupa. Bóle kręgosłupa są jednak częstsze u dorosłych niż u dzieci.

Przyczyny bólu kręgosłupa są poniekąd zależne od wieku dziecka, jego trybu życia czy chorób przewlekłych, współistniejących. Poza wadami postawy ból pleców u dziecka może wynikać po prostu z urazu. Dzieci również nie są wolne od bólu kręgosłupa związanego z nadmiernym jego przeciążeniem. Nic bowiem nowego w stwierdzeniu, że dzieci są zmuszone do dźwigania tornistrów, przekraczających wagowo ich możliwości. Plecak nie powinien ważyć więcej niż 15% wagi dziecka. Tego typu przeciążenia to również częsta przyczyna przewlekłego bólu pleców u dzieci. Długotrwałe siedzenie w ławce szkolnej i przy biurku, przy komputerze, to czynniki wpływające na nieprawidłową postawę, a w konsekwencji również bóle kręgosłupa u dziecka.

Polecamy: Krzywica u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Sprawdź jakie ćwiczenia możesz wykonywać aby wzmocnić mięśnie pleców:

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie pleców. Źródło: 36,6 

Ból kręgosłupa jako jedna z przyczyn bólu pleców u dziecka

Ból pleców u dziecka może być konsekwencją pogłębienia się krzywizn kręgosłupa i wad postawy w postaci np. skoliozy. Wady postawy mogą mieć różne nasilenie. Nie zawsze pojawia się ból. Czasami objaw ten dopiero pojawia się po próbach zabiegowej korekcji. Wyróżnia się ponadto wiele schorzeń wrodzonych kręgosłupa, które mogą być przyczyną bólu u dziecka. U dzieci i młodzieży dość częstą przyczyną bólu pleców i kręgosłupa są kręgoszczeliny, czyli niewłaściwe połączenia trzonów i łuków poszczególnych kręgów. Dzieci również nie są zupełnie wolne od zmian w postaci dyskopatii czy zmian zapalnych krążków międzykręgowych. Należy również wśród przyczyn wymienić nowotwory. Mają one najczęściej łagodny charakter. Mogą to być kostniaki, oponiaki czy naczyniaki. Istotną rolę w pojawieniu się bólu kręgosłupa mają również niektóre leki jak glikokortykosteroidy, które obniżają gęstość mineralną kości, osłabiając je i wpływając również osłabiająco na mięśnie.

Przyczyną bólu pleców u dziecka mogą być również nerki. Odmiedniczkowe zapalenie nerek może powodować ból pleców okolicy lędźwiowej. Podobnie kamica nerkowa, a właściwie kolka nerkowa. Może powodować ból promieniujący od pleców ku pachwinie. U dziewczynek ból pleców może być związany z miesiączką.

Ból pleców u dziecka – postępowanie

Ze względu na niespecyficzność objawów klinicznych, konieczne jest dokładne określenie przyczyny, by podjąć właściwie ukierunkowane leczenie. Jeśli przyczyną są przeciążenia kręgosłupa czy też długotrwałe siedzenie przy biurku, dość łatwo będzie znaleźć rozwiązanie. Jednak ból budzący dziecko ze snu, długotrwały, a także taki, któremu towarzyszą inne objawy kliniczne, jest szczególnie niepokojący. Wśród objawów, które powinny zwrócić szczególną uwagę lekarza przy różnicowaniu bólu wymienia się osłabienie, utratę masy ciała, wzmożone pocenie się, bóle głowy, pogorszenie ogólnego samopoczucia. Można również założyć, że im młodsze dziecko, tym rzadziej można ból pleców zrzucić na garb przeciążeń. Wtedy też ból staje się również sporym powodem do niepokoju.

Należy się spodziewać, że na początek lekarz zacznie od zebrania szczegółowego wywiadu z chorym. Nakierowanie diagnostyki na właściwe tory jest bowiem uzależnione od szczegółowego wywiadu. W dalszej kolejności wykonuje się badanie fizykalne dziecka i badania dodatkowe. Jak już wcześniej wspomniano, najbardziej prawdopodobne przyczyny związane są z wiekiem dziecka i objawami towarzyszącymi. W związku z tym nie zawsze wykonywane są wszystkie badania, lecz zazwyczaj kilka z poniższych:

  • Zdjęcie RTG kręgosłupa,
  • rezonans, tomografia bądź scyntygrafia kośćca,
  • oznaczenie wskaźników zapalnych,
  • badanie ogólne moczu,
  • ocena postawy,
  • ocena chodu.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
368
36
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?