Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kifoza piersiowa a szyjna – objawy zwyrodnienia, ćwiczenia i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Kifoza piersiowa a szyjna – objawy zwyrodnienia, ćwiczenia i leczenie

NAN

Fot: lightwavemedia / fotolia.com

Kifoza to naturalna krzywizna kręgosłupa występująca w odcinku krzyżowym lub piersiowym kręgosłupa. Fizjologiczna kifoza piersiowa może ulec pogłębieniu, co powoduje dolegliwości bólowe. Kifoza szyjna jest wygięciem o charakterze patologicznym i wymaga leczenia. 

Co to jest kifoza?

Ludzki kręgosłup ma fizjologiczne krzywizny, dzięki którym możliwe jest utrzymanie wyprostowanej postawy ciała. Wygięcie do tyłu w odcinku piersiowym nazywane jest kifozą piersiową, a w odcinku krzyżowym kifozą krzyżową. Wygięcie w przód w odcinku szyjnym i lędźwiowym to lordoza. Czym różni się kifoza piersiowa od kifozy szyjnej? Kifoza piersiowa jest naturalną krzywizną kręgosłupa, natomiast kifoza szyjna to patologiczne skrzywienie kręgosłupa, które powoduje szereg dolegliwości. Podobne problemy wywołuje pogłębiona kifoza piersiowa nazywana hiperkifozą, w wyniku której plecy stają się okrągłe. Oba skrzywienia wymagają rehabilitacji.

Hiperkifoza piersiowa – przyczyny i objawy

Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernej kifozy piersiowej jest długotrwałe przebywanie w pozycji pochylonej. Źródłem problemów bywają także inne wady kręgosłupa, a zwłaszcza skolioza. Kifoza piersiowa pogłębiona może też powstać w wyniku urazu lub infekcji kręgosłupa, wypadnięcia dysku, a także wad wrodzonych, np. rozszczepu kręgosłupa. Do przyczyn schorzenia zalicza się również artretyzm, osteoporozę czy dystrofię mięśniową. Nadmierna kifoza u dzieci w rzadkich przypadkach może być efektem choroby Scheuermanna, nazywanej kifozą młodzieńczą lub jałową martwicą kręgosłupa. Przebiega z martwicą i obumieraniem kości. Znacznie rzadszą patologią jest kifoza piersiowa spłycona, powodująca nienaturalne wyprostowanie kręgosłupa i dolegliwości bólowe.

Objawy kifozy piersiowej pogłębionej to:

  • tzw. okrągłe plecy, a w kolejnych stadiach choroby wybrzuszenie, nazywane garbem,
  • nadmierne wysunięcie głowy do przodu,
  • zaokrąglenie ramion i wysunięcie do przodu barków,
  • spłaszczenie i zapadnięcie klatki piersiowej,
  • rozsunięte i odstające łopatki.

Objawy spłyconej kifozy piersiowej to nienaturalnie wyprostowany kręgosłup w odcinku piersiowym, wybrzuszenie klatki piersiowej, cofnięcie głowy do tyłu, ściśnięte łopatki. Każda z tych patologii powoduje dolegliwości bólowe, spowodowane nadmiernym naciskiem na kręgosłup. Kifoza pogłębiona może przyczyniać się do trudności z oddychaniem, spowodowanych naciskiem na płuca.

Patologiczna kifoza szyjna – objawy i przyczyny zwyrodnienia

Podstawową przyczyną kifozy szyjnej są naturalne procesy degeneracyjne kręgosłupa postępujące wraz z upływem lat. Duży wpływ na wystąpienie patologii mają również codzienne mikrourazy oraz uszkodzenia, wynikające np. ze wstrząsów mechanicznych. Źródłem problemu mogą być także wady postawy, a zwłaszcza skolioza lub płaskostopie.

Objawy kifozy szyjnej to przede wszystkim: bóle szyi, promieniujące do głowy i barku. Wada może objawiać się również drętwieniem rąk i zaburzeniami widzenia. Chory ma nienaturalnie wyprostowaną głowę i może mieć problemy z jej pochylaniem. Schorzenie może też przebiegać bezobjawowo. Stopień nasilenia objawów zależy od głębokości lordozy.

Kifoza – jakie ćwiczenia przyniosą ulgę?

Ćwiczenia w kifozie piersiowej to podstawowy sposób zapobiegania pogłębianiu się wady. Najlepiej wykonywać je rano, a ilość powtórzeń modyfikować do własnych możliwości.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Podstawowe ćwiczenia korekcyjne w kifozie piersiowej to:

  • stanąć tyłem do ściany przenieść ramiona bokiem w górę i założyć na kark, następnie wrócić do postawy wyjściowej, powtarzać powoli przez ok. 3 minuty,
  • położyć się na stole na plecach w taki sposób, aby nogi swobodnie zwisały. Podnieść złączone nogi do poziomu i powtórzyć 10 razy,
  • usiąść po turecku, unieść ramiona w bok i wykonywać krążenia ramiom w tył. Powtórzyć 10 razy.

Ćwiczeń jest wiele, ale ich dobór i wykonywanie zawsze należy skonsultować z lekarzem.

W przypadku kifozy szyjnej należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, które powinien zlecić lekarz lub fizjoterapeuta. Przy głębokiej wadzie, powodującej ucisk na nerwy, jakiekolwiek ćwiczenia korekcyjne mogą być wykonywane wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego terapeuty.

Leczenie kifozy

Patologiczna kifoza szyjna oraz pogłębiona lub spłycona kifoza piersiowa zwykle nie wymagają specjalnego leczenia. Lekarz zazwyczaj zleca wykonywanie specjalnych ćwiczeń, spanie na twardym materacu, a niekiedy także szelki ortopedyczne pomagające w korekcji kifozy. Szelki są szczególnie efektywne w leczeniu wad postawy u dzieci i młodzieży.

W cięższych przypadkach stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także fizykoterapia. Jeśli schorzenia związane jest z infekcją lub guzem, to lekarz może zlecić wykonanie operacji chirurgicznej. W leczeniu kifozy szyjnej lub piersiowej doskonale sprawdzają się także masaże, chiropraktyka oraz joga.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
126
15
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?