Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skolioza kręgosłupa, czyli skrzywienie boczne lewostronne lub prawostronne – objawy, rehabilitacja, leczenie 
menu
Polub nas na Facebooku

Skolioza kręgosłupa, czyli skrzywienie boczne lewostronne lub prawostronne – objawy, rehabilitacja, leczenie 

NAN

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Kiedy pojawia się skolioza, objawy są widoczne gołym okiem. Można je zaobserwować nawet u niemowląt, bo przyczynami tego schorzenia bywają wady wrodzone. Skolioza kręgosłupa u dorosłych powstaje równie często jak u dzieci, zwykle na skutek zmian zwyrodnieniowych.

Skolioza prawostronna i lewostronna są rodzajami wad postawy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego wymagają podjęcia leczenia. W przypadku skrzywienia kręgosłupa nie stosuje się terapii lekami, lecz rehabilitację, a w ostateczności – korekcję operacyjną.

Co to jest skolioza?

Skolioza (z gr. skoliós – „krzywy”) to skrzywienie kręgosłupa na całej jego długości lub w jednym z trzech odcinków – szyjnym, piersiowym albo lędźwiowym. Występuje wówczas, gdy kąt skrzywienia kręgosłupa wynosi co najmniej 10 stopni. Przy mniejszym odchyleniu mówi się o postawie skoliotycznej. W przypadku skoliozy – wbrew potocznej nazwie „skrzywienie boczne” – występuje nie jedno-, ale trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa: czołowe, strzałkowe i poprzeczne.

Zobacz film: Leczenie skoliozy. Źródło: 36,6

Skolioza – przyczyny powstawania

Ponad 85% skrzywień bocznych kręgosłupa to skoliozy idiopatyczne, czyli powstające z niewyjaśnionych, prawdopodobnie złożonych przyczyn. Nieprawidłowa postawa ciała podczas długotrwałego siedzenia, dźwiganie ciężkich plecaków, toreb, siatek na jednym ramieniu lub w jednej ręce, noszenia dziecka na jednym biodrze, zbyt wczesne usadzanie niemowlęcia i kładzenie go na brzuszku z głową odchyloną w jedną stronę – to tylko kilka z wielu czynników sprzyjających powstawaniu skrzywienia kręgosłupa. Zdarzają się też skoliozy czynnościowe, inaczej funkcjonalne (ustępujące w pozycji leżącej), skoliozy zwyrodnieniowe (powstające na skutek pogarszania się wraz z wiekiem stanu kości, mięśni i stawów), skoliozy wrodzone (przy nieprawidłowo zbudowanym kręgosłupie, źle ułożonej miednicy czy nierównej długości kończyn) i wynikające z innych schorzeń (skoliozy neuropochodne, mięśniopochodne, kostnopochodne) lub zmian anatomicznych (skoliozy strukturalne).

Skolioza piersiowa i lędźwiowa: czym się różni prawostronna od lewostronnej?

Ze względu na kierunek nieprawidłowego odchylenia osi kręgosłupa wyróżnia się skoliozę prawostronną (prawowypukłą) i lewostronną (lewowypukłą). Podział ten jest pewnym uproszczeniem, ponieważ istnieje wiele rodzajów skrzywień, które mogą być jedno- lub wielołukowe i pojawiać się w kilku miejscach (najtrudniejsza do korekcji jest skolioza dwułukowa). Od tego, w którą stronę odchylony jest kręgosłup, zależy, jaką gimnastykę można wykonywać, aby zniwelować wadę postawy. Zarówno prawostronna skolioza kręgosłupa, jak i lewostronna skolioza kręgosłupa wymagają dobrania stosowych ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Zobacz także: Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Jak ćwiczyć?

Zobacz film: Na czym polega leczenie skoliozy idiopatycznej? Źródło: 36,6.

Skolioza – objawy neurologiczne i rozpoznawanie skrzywienia kręgosłupa

Najbardziej uciążliwe objawy skoliozy są spowodowane nieprawidłowym ułożeniem kręgosłupa, powodującym wrażenia bólowe. Ujawniają się one najczęściej dopiero po 40. roku życia, nawet jeśli skrzywienie kręgosłupa zostało stwierdzone już w dzieciństwie. Ból pleców może współwystępować z drętwieniem mięśni i utratą koordynacji, a w efekcie – problemami z chodzeniem. Dzieje się tak, kiedy uciskany jest rdzeń kręgowy. Skolioza kręgosłupa piersiowego prowadzi do zniekształcenia klatki piersiowej, co skutkuje problemami z oddychaniem, dużą męczliwością, a nawet zaburzeniami pracy serca i płuc. Skolioza kręgosłupa lędźwiowego może zaś stać się przyczyną paraliżu nóg i dysfunkcji organów wewnętrznych w dolnej części brzucha, np. jelit. (należy dodać, że sa to skrajne przypadki) Ponieważ schorzenie to pogłębia się wraz z wiekiem, bardzo ważne jest jego wczesne wykrycie i podjęcie leczenia. O początkach skoliozy świadczą:

  • nierówne ułożenie łopatek i ramion,
  • wysunięte biodro,
  • zgarbienie pleców po jednej stronie klatki piersiowej,
  • uwypuklenie lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
  • krzywe wcięcie w talii.

Boczne skrzywienie kręgosłupa można wykryć samodzielnie podczas obserwacji pleców przy robieniu bardzo wolnego skłonu w przód. Diagnozę stawia lekarz ortopeda, który może dodatkowo zlecić badanie RTG klatki piersiowej.

Zobacz film: Jak przebiegła operacja skoliozy metodą Shilla u małej Zuzi? Źródło: 36,6

Skolioza u dorosłych a skolioza u dzieci – rehabilitacja

Skolioza bywa widoczna już u niemowląt w 36. miesiącu życia. Im wcześniej się pojawi, tym gorsze może mieć następstwa, ponieważ kręgosłup i cały układ kostno-mięśniowy dzieci jest w fazie intensywnego wzrostu, a skolioza sprawia, że rozwija się nieprawidłowo. W przypadku wykrycia skoliozy u dziecka nieodzowne jest rozpoczęcie rehabilitacji – przy niewielkim odchyleniu kręgosłupa od osi ćwiczenia korekcyjne dają szansę na zniwelowanie skrzywienia. U dorosłych rehabilitacja ma na celu złagodzenie skutków skoliozy i opóźnienie jej postępowania. Ćwiczenia rozciągające sprawiają, że kręgosłup zachowuje elastyczność, dzięki czemu zmniejsza się ucisk na zakończenia nerwowe, a przez to dolegliwości bólowe stają się mniej odczuwalne.

Zobacz film: Co to jest skolioza? Skolioza u dzieci. Źródło: 36,6

Jak leczyć skoliozę przy dużym skrzywieniu kręgosłupa?

Skolioza 20-stopniowa to wada postawy, którą można leczyć rehabilitacyjnie. Pomaga także uprawianie sportów, np. pływanie. Większe skrzywienie (skolioza 30 stopni) jest wskazaniem nie tylko do ćwiczeń, lecz także do noszenia gorsetu ortopedycznego – w nocy lub przez 20 h w ciągu doby. O bardzo dużym skrzywieniu można mówić wówczas gdy odchylenie kręgosłupa od osi jest większe niż 60 stopni. W leczeniu takiej skoliozy operacja to jedyna skuteczna metoda – nie daje ona szansy na przywrócenie pełnej sprawności kręgosłupa, ale sprawia, że zniekształcenie jest mniej widoczne i przynosi ulgę w bólu. Życie po operacji skoliozy przebiega normalnie. W kręgosłupie znajdują się implanty, które zapewniają mu stabilizację. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
306
36
Polecamy
Skrzywienie kręgosłupa – u dzieci i dorosłych, rodzaje, ćwiczenia
Skrzywienie kręgosłupa – u dzieci i dorosłych, rodzaje, ćwiczenia TVN zdrowie
Rotacja kręgosłupa to poważne schorzenie.
Skolioza z rotacją kręgów, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa i towarzysząca mu rotacja trzonów kręgowych
Rotacja kręgosłupa to poważne schorzenie. Skolioza z rotacją kręgów, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa i towarzysząca mu rotacja trzonów kręgowych TVN zdrowie
Wady postawy u dzieci – jak ich uniknąć?
Wady postawy u dzieci – jak ich uniknąć? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Monika
Moje dziecko chodzi na ćwiczenia rehabilitacyjne na skoliozę metodą pressio. Metod jest wiele, ale jakoś ta najbardziej przypadła dziecku do gustu i nie trzeba go na siłę ciągnąć na zajęcia, a poza tym już jest kilka stopni mniej niż było, więc działa. My chodzimy w Krakowie do gabinetu na Zakątku i tam mamy te zajęcia tel 698115115. Wiem, że kiedyś pisali o tym w gazecie krakowskiej artykuł, który widziałam w internecie.
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?