Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból głowy za uchem – co może być przyczyną?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból głowy za uchem – co może być przyczyną?

Mężczyzna, którego boli głowa i ucho

Fot: Aleksej Sarifulin / gettyimages.com

Ból głowy z tyłu głowy za uchem to bardzo nieswoisty objaw. Ze względu na sąsiedztwo ważnych struktur ośrodkowego układu nerwowego, nie powinien być lekceważony i zawsze musi zostać skonsultowany z lekarzem.

Ból głowy za uchem może mieć wiele przyczyn, z których najczęstsze to zapalenie ucha środkowego bądź zewnętrznego. Czasami ból głowy z tyłu za uchem po lewej lub po prawej stronie może być objawem zapalenia wyrostka sutkowatego, czyli niewielkiej wypustki kostnej umiejscowionej za uchem. Czasami ból za uszami wynika z powiększenia węzłów chłonnych. Ze względu na bardzo zróżnicowaną etiologię, konieczna jest właściwa diagnostyka, najczęściej prowadzona przez otolaryngologa.

Ból głowy za uchem a zapalenie ucha

Bardzo częstą przyczyną bólu za uchem jest zapalenie ucha. Ból może występować wyłącznie z tyłu za uchem, jak również może obejmować okolicę ucha. Do zapalenia ucha bardzo często dochodzi u dzieci. Najczęściej poza samym bólem za uchem pojawiają się inne objawy bardziej swoiste dla zapalenia ucha. Dotyczy to takich objawów, jak:

  • gorączka,
  • uczucie zatkania czy pełności w uchu,
  • wyciek z ucha,
  • świąd ucha.

Do zapalenia ucha przyczyniają się bardzo często bakterie typu Streptococcus pneumoniae czy Haemophilus influenzae. Zapalenie ucha może również być wynikiem infekcji wirusowej, jak adenowirusy.

Ból za uchem po stronie lewej lub prawej

Czasami zdarza się, że w wyniku zapalenia ucha środkowego dochodzi do rozszerzenia obszaru zapalenia na sąsiadujące struktury. Może dojść m.in. do zapalenia wyrostka sutkowatego. Do bólu za uchem po stronie lewej lub prawej dołączają się również zaczerwienienie za uchem i obrzęk okolicy ucha. Zapalenie wyrostka sutkowatego jest jednostronne. Przewlekłe zapalenie, oporne na leczenie, może przejść w ropień, objawiający się guzkiem za uchem, gorączką i objawami grypopodobnymi, jak osłabienie.

Zdarza się, że ból z tyłu głowy po stronie lewej lub prawej wynika z powiększenia węzłów chłonnych. Powiększenie tych struktur może mieć różną etiologię, choć najczęściej wynika z toczącej się infekcji. Ból z tyłu głowy za uchem może być również problemem stomatologicznym, ponieważ może towarzyszyć zapaleniu zęba, stanom zapalnym w jamie ustnej.

Ból z tyłu głowy za uchem może być wynikiem półpaśca usznego. Półpasiec to zakażenie występujące u chorych, którzy pierwotnie chorowali na ospę wietrzną. Powtórne zakażenie tym samym wirusem przyczynia się do rozwoju półpaśca w stanach obniżonej odporności. Półpasiec ujawnia się wzdłuż pojedynczego dermatomu (pojedynczego segmentu unerwionego czuciowo przez dany nerw, w którym bytuje wirus). Wirus może więc zająć również nerwy w okolicy ucha.

Czasami może dojść do zapalenia mieszka włosowego za uchem, za które jest odpowiedzialny gronkowiec skórny. Zapalenie mieszka włosowego owłosionej skóry głowy może być umiejscowione za uchem i objawiać się w postaci bolącego, zaczerwienionego guzka.

Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Ból za uchem z lewej strony

Bardzo rzadko może się zdarzyć, że ból ucha po lewej stronie towarzyszy zawałowi serca. Mimo że jest to bardzo niespecyficzne zjawisko, to jednak należy mieć na uwadze tego typu przebieg niedokrwienia mięśnia sercowego. Zawał serca objawia się bólem za mostkiem, który promieniuje do lewego ramienia, lewej strony żuchwy czy nawet sięga do lewego ucha.

Ból szyi i głowy za uchem

Zdarza się, że ból z tyłu głowy za uchem współistnieje z bólem szyi. Jest to najczęściej wynik przewiania czy nieprawidłowej pozycji podczas snu. Ból obejmuje mięśnie, upośledzona zostaje ruchomość szyi. Może też być konsekwencją nadwyrężenia mięśni po wysiłku fizycznym, urazu lub dyskopatii szyjnej. Niejednokrotnie osoby po wypadkach komunikacyjnych mimo braku uderzenia czy szarpnięcia skarżą się na ból szyi i głowy.

Ból z tyłu głowy za uchem przy mówieniu

Czasami ból z tyłu głowy może pojawić się przy mówieniu, co sugeruje zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego. Staw ten umiejscowiony jest bezpośrednio przy uchu. Warunkuje prawidłową ruchomość żuchwy. Zaburzenie funkcji stawu skroniowo-żuchwowego mogą być konsekwencją urazów, stanów zapalnych czy zwyrodnienia stawu. Poza mową chory ma problem przy ziewaniu czy jedzeniu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
16
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?