W Polsce mamy kilkadziesiąt specjalizacji lekarskich. Rozwój medycyny sprawił, że resort zdrowia wprowadził specjalizacje podstawowe i szczegółowe. Co jakiś czas Ministerstwo Zdrowia decyduje o zmniejszeniu podspecjalizacji i włącza je do szerszej kategorii.
ABC mniej znanych specjalizacji lekarskich
Sprawdź, w jakich przypadkach medycznych pomocni będą lekarze tych mniej znanych specjalizacji.
Androlog
To lekarz potocznie nazywany ginekologiem dla mężczyzn. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu męskiego układu płciowego. Androlog leczy zarówno zaburzenia funkcjonowania męskiego układu płciowego, dysfunkcje seksualne, jak i zaburzenia płodności.
Balneolog
Tego lekarza można spotkać w uzdrowiskach. Balneolog dobiera konkretne zabiegi uzdrawiające np. kąpiele lecznicze, picie wód mineralnych, masaże, okłady indywidualnie pod pacjenta.
Bariatra
To lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu otyłości, również metodami chirurgicznymi. Do bariatry należy się wybrać w momencie, kiedy BMI przekracza 40, która oznacza otyłość olbrzymią i bezpośrednio zagraża życiu pacjenta.
Flebolog
Specjalizacja jest uznawana za podspecjalizację chirurgii naczyniowej. Flebolog przeprowadza dokładną diagnostykę naczyń żylnych. Leczy zarówno ostre stany zapalne żył, jak i choroby przewlekłe. Jeżeli często doskwiera ci uczucie tzw. ciężkich nóg, obrzęki, warto udać się do tego specjalisty.
Foniatra
To lekarz, który zajmuje się fizjologią i patologią głosu oraz mowy. Foniatra leczy choroby krtani, nieprawidłowe funkcjonowanie strun głosowych,
Ftyzjatra
Lekarz diagnozujący i leczący gruźlicę.
Geriatra
To lekarz, który diagnozuje i leczy choroby charakterystyczne dla wieki starczego np. zespół otępienia, chorobę Parkinsona, Alzheimera. Jest to dziedzina medycyny interdyscyplinarna. Lekarz geriatra ma również szeroką wiedzę na temat farmakologii.
Hipertensjolog
Lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego. Do tego specjalisty kierowani są również pacjenci chorzy na cukrzycę.
Hematolog
Lekarz, który zajmuje się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. Leczy białaczki, niedokrwistość czy zaburzenia krzepnięcia. Gdy wyniki krwi znacznie odbiegają od normy, wówczas lekarz rodzinny kieruje pacjenta do hematologa.
Neonatolog
Lekarz, który zajmuje się noworodkami. To neonatolog jako pierwszy bada dziecko tuż po narodzinach. Wcześniaki są pod jego opieką do ukończenia pierwszego roku życia.
Proktolog
Specjalizacja lekarska zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób, które są związane z ostatnim odcinkiem przewodu pokarmowego, a więc jelitem grubym, odbytnicą i odbytem. Proktolodzy leczą między innymi hemoroidy, nietrzymanie stolca, ropnie okołoodbytnicze czy nowotwory jelita grubego.
Pulmonolog
Lekarz, który diagnozuje i leczy wszystkie choroby układu oddechowego, między innymi astmę oskrzelową, zapalenie płuc, mukowiscydozę, gruźlicę, POChP.
Tyreolog
Kiedy pojawiają się problemy z tarczycą, w pierwszej kolejności udajemy się do endokrynologa.
Endokrynologia to specjalizacja zajmującą się układem endokrynnym, a więc szeregiem gruczołów produkujących hormony. Schorzeniami tarczycy zajmuje się osobna dziedzina tyreologia. Tyreolog leczy choroby związane z tarczycą, czyli np. guzki, wole, chorobę Hashimoto, a także nowotwory tarczycy.