Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co leczy proktolog? Jak odbywa się badanie u proktologa?
menu
Polub nas na Facebooku

Co leczy proktolog? Jak odbywa się badanie u proktologa?

NAN

Fot: romanets_v / stock.adobe.com

Lekarz proktolog (lub chirurg proktolog) zajmuje się chorobami końcowego odcinka jelita grubego,czyli odbytnicy, kanału odbytu i odbytem. Problemy zdrowotne związane z tym obszarem ciała często są postrzegane jako wstydliwe, a widmo udania się na badanie u proktologa może budzić niepokój.

Mimo częstego odwlekania wizyty u proktologa, czasami może okazać się ona konieczna. Należy wówczas pamiętać, że dobry proktolog potrafi zapewnić kompleksową opiekę, nie naruszając godności pacjenta. Objawy występujące w tym rejonie organizmu są często bolesne i mają tendencje do nawracania, dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Czym zajmuje się proktolog?

Proktolog leczy wszelkie dolegliwości w obrębie jelita grubego oraz odbytnicy. Lekarz proktolog pomoże w przypadku hemoroidów, owrzodzeń, krwawień, ropnych wycieków, nietrzymania stolca lub bólu podczas wypróżniania. Proktolog pomaga też w szybkim zdiagnozowaniu ewentualnych zmian nowotworowych.

Kiedy iść do proktologa?

Niepokojącymi objawami, z którymi warto się zgłosić do proktologa są:

  • świąd, ból lub pieczenie odbytu,
  • ropne wycieki z odbytu,
  • krwawienia z odbytu,
  • krew w kale,
  • problemy z wypróżnianiem się.

Objawy te mogą wydawać się groźne, jednak na ogół świadczą o małych zmianach, takich jak hemoroidy, które poddają się leczeniu. Warto jednak pamiętać, że takie symptomy mogą mieć również podłoże nowotworowe i niezwłoczna wizyta u lekarza może przyspieszyć diagnozę.

Zobacz też: Hemoroidy wewnętrzne - objawy

Jak wygląda badanie u proktologa?

Badanie u proktologa może być zawstydzające i często wiąże się z dużym lękiem u badanej osoby. Przełamanie strachu i poddanie się badaniu zawsze jest dobrą decyzją, ponieważ tylko ono pozwala na odpowiednią diagnozę odbytu i końcówki jelita grubego, a co za tym idzie zlecenie odpowiedniego leczenia i pozbycie się uciążliwych dolegliwości.

Proktolog wykonuje podstawowe badania - badanie per rectum oraz badanie odbytnicy za pomocą USG oraz anoskopię i rektoskopię.

Badanie per rectum to badanie palcem przez odbyt. Lekarz na początek bada zewnętrzną część odbytu, a następnie powoli wprowadza do niego palec w rękawiczce, aby zbadać odbytnicę. W trakcie badania używa się środków zwiększających poślizg - na przykład wazeliny, co znacznie zmniejsza dyskomfort. Choć możliwe jest doświadczanie bólu, cała procedura trwa tylko kilka minut i nie jest trudna do zniesienia.

USG transrektalne (przezodbytnicze) polega na wprowadzeniu do odbytu głowicy i pozwala na dokładne zobrazowanie ścian odbytnicy oraz okolicznych tkanek. Zalecane jest w przypadku guzów, pęknięć i innych zmian w ścianie odbytnicy. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować, wykonując wcześniej lewatywę.

Anoskopia, czyli tak zwane płytkie wziernikowanie pozwala na diagnozę odbytnicy za pomocą specjalnego wziernika nazywanego anoskopem.

Rektoskopia polega na wprowadzeniu do odbytu sztywnego wziernika - rektoskopu, który posiada źródło światła. Dzięki temu zapewnia możliwość dokładnego obejrzenia ścian odbytnicy.

Zabiegi u proktologa

W bardziej zaawansowanych przypadkach dolegliwości odbytu konieczne bywa wykonanie zabiegów proktologicznych. Przeprowadza je chirurg proktolog w trybie ambulatoryjnym. Do najczęściej wykonywanych zabiegów proktologicznych należą:

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Największą przeszkodą w badaniach proktologicznych są opór i strach pacjenta. Przed wizytą u proktologa warto porozmawiać ze znajomym, który wcześniej przez to przeszedł i uświadomić sobie, że jest to normalna wizyta u specjalisty. Trzeba też pamiętać, że lekarz proktolog, który od lat pracuje w zawodzie, będzie wykonywał swoją codzienną, rutynową pracę i, w przeciwieństwie do pacjenta, nie będzie z tego powodu odczuwał zakłopotania.

Do proktologa należy przyjść umytym i z pustym pęcherzem. W przypadku niektórych badań konieczne może być oczyszczenie jelita za pomocą lewatywy, o czym z pewnością poinformuje lekarz, kierując na badanie.

Hemoroidy - najczęstsza przyczyna wizyt u proktologa

Szacuje się, że na hemoroidy cierpi co drugi Polak. Choć niegroźne, żylaki odbytu potrafią być niezwykle uciążliwe i bolesne, a w zaawansowanym stadium mogą nawet uniemożliwiać siedzenie. Proktolog, po zbadaniu odbytnicy, zaleci odpowiednie leczenie oparte o maści lub czopki przeciwzapalne czy ziołowe. W przypadku dużych i nawracających hemoroidów z pomocą przyjdzie chirurg proktolog, zakładając na guzek krwawniczy specjalne gumki lub dokonując zabiegu operacyjnego.

Zobacz film i dowiedz się co zrobić, aby uniknąć problemów z prostatą:

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z przerostem prostaty? Źródło: 36,6.

Dobry proktolog - jak go znaleźć?

Szukając dobrego proktologa, warto zasięgnąć rady znajomych oraz opinii na forach internetowych. Oczywiście w pierwszej kolejności należy kierować się fachową wiedzą i umiejętnościami lekarza. Jeśli ktoś odczuwa strach przed wizytą u proktologa, powinien wybrać osobę, która znana jest z delikatności oraz przyjaznego podejścia do pacjentów. Dobry proktolog potrafi pomóc w przełamaniu wstydu i przeprowadzić badania w sposób nieinwazyjny.

Czy do proktologa potrzebne jest skierowanie?

Żeby umówić się do proktologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, konieczne jest posiadanie skierowania, które lekarz pierwszego kontaktu wystawia w oparciu o wywiad.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
379
1
Polecamy
Badanie proktologiczne i badanie per rectum.
Jak wyglądają?
Badanie proktologiczne i badanie per rectum. Jak wyglądają? TVN zdrowie
Badanie ginekologiczne przez odbyt - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Badanie ginekologiczne przez odbyt - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć Dzień Dobry TVN
Jak wygląda gabinet ginekologiczny i co warto o nim wiedzieć?
Jak wygląda gabinet ginekologiczny i co warto o nim wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Anoskopia – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować? 
Anoskopia – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Co to jest fango i jak działa? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fango
Co to jest fango i jak działa? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fango
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?